Skocz do zawartości

Usuwanie przyklejonej farby proszkowej - pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Heja!

Mam mały problem, mianowicie pracuje w lakierni proszkowej, i postawiłem swojego golfa niedaleko drzwi na hale. Niestety ktoś otworzył drzwi podczas procesu zmieniania filtrów i farba wyfrunęła na zewnątrz osiadając mi na masce. Pech chciał ze było ponad 25 stopni i farba lekko sie przykleiła. Pod paznokciem schodzi aczkolwiek nie chce porysować lakieru. Próbowałem najdelikatniejsza Glinka od VP ale szału nie zrobiła.

Pytanie, czy moze jakiś cleaner czy zostaje tylko polerka u lakiernika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie, nowe auto - dwa tygodnie od odebrania z salonu. Glinka nie ruszyła, pod paznokciem odpadało ale ślad został. Wybróbowałem wszytskiego. Pomógł tylko ACETON. Elegancko na waciku kosmetycznym rozpuszczał farbę. Ślad nie pozostał :) Polecam.

 

Oczywiście na tym forum większość to pseudoznawcy teoretyczni z wiedzy internetowej. Jak zadawałem pytania to nikt nic nie wiedział, nawet na gabkę 3M 75mm nie umiał nikt mi odpowiedzięć czy talerz 75 będzie dobry (okazało się że te gąbki są oznaczone jako 75mm ale realnie mają 80).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, z tego co wiem aceton to dość agresywny środek.

Moze warto spróbować Glinka w formie sciereczki od ADBL? Bądź faktycznie jakaś pasta ? Tylko ze w temacie polerki czy to maszynowej czy ręcznej jestem raczej laikiem i sie boje bo auto ma dokładnie 4 Msc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem co tam miałeś za lakier. Nie sądzę żeby aceton cokolwiek uszkodził w oryginalnym lakierze. Ja u siebie mam czarny lakier i wszystko widać, po acetonie nie został ślad a sporo miałem roboty. Zawsze możesz spróbować w niewidocznym miejscu. Tylko nie trzyj szmatą czy ręcznikiem, tylko weź na wacik i delikatnie namocz ew. delikatnie poleruj wacikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba widzisz gdzie są kropeczki :) Jeżeli masz coś takiego jak u mnie (malutkie białe kropeczki które po zdrapaniu zostawiają jakby swój spód) to żeby je usunać musiałbyś zastosowac agresywną glinkę która na 100% zostawi ślady (ich widocznośc będzie zalezała od koloru auta i twardości lakieru) nie wiadomo też czy usunie (u mnie glinka delikatna nie ruszyła tych kropek). Po takiej glince będziesz musiał ruszyć maszyną na padzie wykańczającym. Jeśli glinka nie ruszy farby to pad średni też ich nie ruszy. W tym wypadku będziesz skazany na twardy pad ze średnią pastą.

 

Jak lakier jest oryginalny a nie mietkowy to aceton nic mu nie zrobi. Jak pękasz to spróbuj w jednym miejscu delikatnie bez tarcia i zobacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwi mnie sam fakt, iż proszek mógł tak przywrzeć do lakieru.

Sam mam na co dzień styczność z lakierowaniem proszkowym, kilka samochodów stoi zawsze przy hali i nigdy nic takiego się nie stało.

Teraz w okresie letnim przeważnie drzwi z hali są zawsze otwarte i nawet podczas czyszczenia filtrów w celu zmiany koloru farby nigdy nic takiego nie wystąpiło.

Kiedyś nawet zrobiliśmy mały eksperyment - pomalowaliśmy kawałek blachy i wsadziliśmy do pieca na 70 stopni na...godzinę.

Farbę można było zdmuchnąć i nie został ślad.

Skoro pracujesz w lakierni, to pewnie wiesz, że taka farba wytapia się dopiero przy około 130-140 stopniach i trwa to 50 minut w naszym wypadku.

Piszesz, że na zewnątrz było około 25 stopni, więc lakier na masce pewnie był bardziej nagrzany, jednak mam pewne wątpliwości, żeby coś takiego mogło się zdarzyć.

No chyba, że używacie jakiejś innej specyficznej farby, której wystarczy niska temperatura "topienia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.