Skocz do zawartości

Wykładzina na podłodze wypłowiała


Lukasz20VT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w sumie nie ma nigdzie takiej informacji więc ja będę pierwszy :-]

Moja wykładzinka na podłodze jest już zmechaciała i wypłowiała. Najgorzej jest pod nogami kierowcy, reszta względnie. Stało się to na wskutek częstego odkurzania i wycierania wykładziny. Wjazd do garażu mam usypany drobniutkim piaskiem :wallbash: i każde wejście do auta kończyło się śladami podeszwy butów. Oczywiście szybko do pracy zaprzęgałem odkurzacz ale po 2 latach takich działań mam efekt powycieranej wykładziny. Z czarnej kolor jej zmienił się na szary w miejscach newralgicznych. Chemicznie już nie piorę tapicerki bo na prawdę mi jej szkoda.

Teraz moje pytanie: czy istnieją jakieś środki które powodują barwienie wykładziny? Wszystkie zmechacenia i włoski podobno można usunąć maszynką do włosów. Czy to dobry pomysł? Czy ma ktoś jakiś złoty środek na przywrócenie dawnego blasku wykładzinie dywanowej w aucie?

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądała tapicerka 2 lata temu jak kupiłem auto:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5a4 ... d0378.html

5a4db287726d0378m.jpg

 

A tak wygląda teraz:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c3 ... 0031c.html

5c37a7c52650031cm.jpg

Dodam tylko iż takich zaznaczonych plam jest więcej. Są one tam gdzie trzymali nogi pasażerowie. Jak widać wykładzina w tym miejscu jest sfilcowana i zmechacona. Prać wykładziny już nie chcę bo będzie tylko z nią gorzej. Odkurzanie nie pomaga. Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Lukasz20VT, ja bym na początek spróbował wyprać tapicerke odkurzaczem ekstrakcyjnym. Zwykły odkurzacz nie poradzi sobie z bardzo zapyloną tapicerką. Ostatnio to samo miałem u ojca w Audi,gdzie dywaniki widzą odkurzacz raz na 2 miesiące,i po 8 latach były szare. Po przepraniu ich na mokro odzyskały sporo dawnego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

W tej kwesti oddaje głos kanarowi , on tu jest ekspertem od prania tapicerki ;) W skrócie chodzi o odkurzacz piorący,który rozprowadza roztwór czyszczący i wyciąga nim brud z tapicerki.

 

Tutaj masz 2 tematy które mogą się przydać:

http://forum.kosmetykaaut.pl/viewtopic.php?t=285&start=0

http://forum.kosmetykaaut.pl/viewtopic.php?t=170&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O barwieniu nie wiem nic, nigdy nie slyszalem, aby byly stosowane takie praktyki w wykladzianch samochodowych.

Odnosnie wytarcia. Niestety obecnie wykladziny są tak slabe, ze sie wycieraja i tego nie unikniesz. Mysle, ze w twoim wypadku piasek byl dodatkowycm czynnikiem ktory przyczynil sie do wytarcia i uszkodzenia mechanicznego wlokna. W tych miejscach wykladzina nawet po wypraniu bedzie jasniejsza i bedzie szybciej lapala brud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor

Da się, ale w praktyce robi się takie akcje tylko w oldtimerach. Jeśli są włókna naturalne i bardzo zależy nam na zachowaniu oryginalnego materiału.

Tanie to nie jest. W nowych autach nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje srodek do malowania tapicerki w sprayu. http://www.vhtpaint.com/vinyldye.html niestety u nas nigdzie niedostepny, jedynie prywatny import z usa, natomiast z tego co wiem sprawdza sie naprawde dobrze. Nie zachowuje sie jak farba w sprayu sklejajac wlokna, tylko normalnie barwi. Do zmiany koloru trzeba ze 4 puszki, do pomalowania w tym samym odcieniu powinny starczyc 2 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wyglada ciekawie, ale z opisu barwi na satyne no i jaka jest jego trawlosc? tkaniny sa barwione w bardzo wysokich temperaturach zeby barwnik byl trwaly. Ja bym sprobowal przeprac i zobaczyc jaki bedzie efekt, czasem taniej niz wszelkie kombinacje wychodzi po prostu kupno nowej wykladziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosowalem sam tej farby, z opinii paru uztkownikow po jednym roku nie wystapily zadne problemy, natomiast oczywiscie nie traktowalbym tego jako dlugotrwale idealne rozwiazanie, natomiast mimo przesylki ze stanow napewno jest jedynym nie wiazacym sie z duzymi kosztami. Kupno nowej wykladziny tez tanim rozwiazaniem nie jest niestety,nie wiem jak to w przypadku fiata wyglada, ale w hondzie niezbyt ciekawie. A kupno uzywanej wykladziny w dobrym stanie jest praktycznie niewykonalne.

Spotkalem sie tez z opinia, ze niektore warsztaty tapicerskie wykouja wykladziny na zamowienie, jednak nie znalazlem namiarow na taki zaklad, a sam chetnie bym skorzystal jezlei byloby to rozsadnych pieniadzach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Naturalnie pranie jest najprostszym i najbardziej sensownym rozwiązaniem. Tym bardziej jeśli czyszczenie ekstrakcyjne będzie wspomagane szczotką która "ruszy brud".

 

Dla mnie to oczywiste ale ponoć są "czyściciele" którzy nie używają szczotki przy praniu tapicerki (słyszałem od klientów). Moim zdaniem wykładziny (samochodowe, dywanowe) głównie niszczy piasek.

 

Czasami stosuję do płukania preparat na bazie kwasu octowego, w niektórych przypadkach w naturalny sposób poprawia kolorystykę tkaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.