Skocz do zawartości

Jaka maszyna polerska dla początkującego ?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie troche z innej beczki. Jesli musimy zastosowac przedluzacz, jaki wplyw na zywotnosc polerki ma grubosc kabla. W swoich filmikach Junkman wspomina, ze kabel przedluzacza powinien byc grubszy od tego od polerki, inaczej nie dostarczymy odpowiedniej mocy co niekorzystnie wplynie na zywotnosc silnika. Przyjmijmy ekstremalny przypadek, np podlaczenie polerki przez 50m cienki kabel kosiarkowy.

a50bde76447c4_0_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o żywotność tylko o względy bezpieczeństwa, zbyt cienki przewód mocno się grzeje szczególnie przy wtyczkach, a zwinięty może zacząć się topić. Uwagę trzeba zwrócić na tanie chińskie przedłużacze które z pozoru wyglądają na grube a to tylko osnowa, powód to cena miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy przedluzacz bedzie dobry (nawet chinski). Stosowalem w swoim zyciu najrozniejsze cuda i jeszcze sie nie zdarzylo zeby cos sie przysmazylo.

No chyba ze szukamy przedluzacza na zasadzie "kupie zloty kabel HDMI do bede mial lepszy obraz" to ok, nic juz nie mowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze z innej strony. DAS-6 ma chyba 500W silnik. Do takiego przedluzacza podlaczam odkurzacz gdzies ponad 1000 W i nic sie nie dzieje - w sensie zeby przedluzacz sie grzal. Z reszta przedluzacz nie jest wazny, jak sie spali to trudno ale jesli mialo by to zly wplyw na polerke to juz inna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wyżej pisali, z polerką nic się nie stanie. Podłączasz odbiornik o określonej mocy i taką moc ten odbiornik pobiera z sieci, a co za tym idzie określony prąd płynie przewodem. Jeśli przewód będzie za cienki to będzie się nagrzewał albo w skrajnym przypadku zacznie się kopcić :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie można by było dobrać przekrój przewodu do odpowiedniej mocy odbiornika, obliczyć spadki napięć i zrobić sobie samemu przedłużacz, ale...czy jest sens jak przy obciążeniu 1 kW i przy długości przedłużacza 50 m może Ci wyjść przekrój rzędu 4mm2 a nawet więcej i wtedy lekko nieporęczny będzie taki przedłużacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar_1981, dokładnie tak, moc podłączonego urządzenia musi być dopasowana do mocy określonej na przedłużaczu.

Z ciekawostek "made in china" to stosowanie stali w przewodach zamiast miedzi, brak żył PE (masa) pomimo że jest wtyk i gniazdo, a takie kable nie mogą być stosowane przy urządzeniach 1 klasy izolacji jak np. polerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przeciąć taki przewód ogrodowy i zobaczyć ile w środku jest miedzi a ile gumy.

Niestety najtańsze marketowe nie nadają się do niczego. Ostatnio spaliłem taki odkurzaczem, przeciąłem go a tam w środeczku coś jak 3x0,5 (choć z zewnątrz wydawał się bardzo gruby).

Jako że średnio polerka ma ok 1200W sugerował bym 3x1,5 ( na tym to spokojnie 2000W odkurzacz pociągnie bez obawy spalenia przewodu).

 

aha i inna jest wytrzymałość kabla jak jest zwiniety a inna gdy jest rozwinięty. Warto o tym pamiętać.

 

btw. przypomnieliście mi tym tematem że muszę kupić przedłużacz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar_1981, dokładnie tak, moc podłączonego urządzenia musi być dopasowana do mocy określonej na przedłużaczu.

Z ciekawostek "made in china" to stosowanie stali w przewodach zamiast miedzi, brak żył PE (masa) pomimo że jest wtyk i gniazdo, a takie kable nie mogą być stosowane przy urządzeniach 1 klasy izolacji jak np. polerka.

 

Nie chce się wymądrzać ale z tego co wiem to polerka jest w II klasie ochronności gdzie stosuje sie izolacje podwójną lub wzmocnioną i brak jest zacisku ochronnego. PE to przewód ochronny a nie masa i właśnie w II klasie nie jest wymagany. To tyle z wykładu :P

 

Kup przedłużacz tylko zobacz żeby był w miarę solidny tj. żeby przekrój żył w tym przedłużaczu był odpowiednio duży. Na solidnym przewodzie powinno byc opisane jaki to przewód i jaki jest jego przekrój.

 

I już nie robię OT i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód ochronny (PE) – przewód elektryczny służący ochronie przed porażeniem elektrycznym. Może to być przewód uziemiający (łączący główny zacisk uziemiający z uziomem) lub wyrównawczy (zapewniający wyrównanie potencjałów elektrycznych różnych części mogących znaleźć się pod napięciem). Izolacja dwukolorowa - żółto-zielona, to tyle z mojego wykładu ;) Co do klasy to zobaczę jak przyjdzie moja maszyna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha chodziło mi o nazewnictwo - masa - nie musisz mi cytować regułek z wikipedii :-] Akurat taka wiedzę mam i powiedzmy że lekko na czasie jestem bo właśnie przygotowuje się do uprawnień budowlanych w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Dla chcących drążyc temat polecam literaturę np. Instalacje elektryczne H. Markiewicza.

 

Polerkę napewno będziesz mieć w drugiej klasie ochronności bo taka właśnie klasę stosuje się przy wszelkiego rodzaju elektronarzędziach ręcznych. Lubię tematy dotyczące ochrony od porażeń prądem elektrycznym ale to nie jest to forum więc...

 

Chyba nie będziemy zaśmiecać już tematu więc sorry za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest niebezpieczeństwo że uszkodzenie przedłużacza może za sobą pociągnąć urządzenia które zasila, ale właśnie by tak się nie stało należy dobrze dobierać również zabezpieczenia obwodów elektrycznych - jak jest sprawna instalacja to wyłącznik zadziała pierwszy, przynajmniej powinien ;)

Ale takie czarne scenariusze mogą również sie tyczyć TV, lodówki i reszty urządzeń domowych więc nie popadajmy w paranoje.

Jak już pisałem na przedłużaczu będzie napewno napisane jaki typ przewodu i jego przekrój jest.

 

Zawsze można kupić sobie tyle metrów ile potrzeba przewodu np. OW 3x2,5 i zrobić samemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemas22, Marco - jak trzymają się Wasze Sparky ? Były jakieś awarie, nadal jesteście z nich zadowoleni ? Trochę boję się hałasu tego sprzętu, naprawdę to takie głośne (np. w porównaniu do Makity 9227cb) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam pytanie :mrgreen:

 

Czy maszyna do szlifowania drewna itp, np. festol z regulacją obrotów, nadaje się do polerki?

Ojciec ma zamiar kupić taką, i może da się dokupić tą końcówkę, więc bym nie musiał kupować całej maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od jakiej prędkości maszyna będzie startować.

Pytania nie było :/

Popatrzyłem na stronie Festol.pl i najwolniejszą jaką mieli to miała 6000-14000 min :ad: , dym by tylko z lakieru poszedł :D

 

trzeba będzie czegoś taniego poszukać :o

 

Nadała by się taka ?

http://biltema.se/sv/Verktyg/Elverktyg/ ... in-1200-W/

Moc silnika: 1200 W

Szybkość (bez obciążenia): 600-3000 obr / min.

Gwint wrzeciona: M14.

Średnica polerki : Ø 180 mm, rzepy.

Blokada wrzeciona.

Długość: 425 mm.

Waga: 3,3 kg. :mrgreen:

 

Albo taka

http://www.jula.se/polermaskin-1400-w-180-mm-123055

Moc silnika: 1400W

Regulacja obrotów 0-3000 v/min

Stabilizacja

 

Kosztuje nie dużo, ale jak na początek zdaje mi się że by mi stykła.

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.