Jump to content

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy


Altay

Recommended Posts

Witam ;) Niedawno ( miesiąc temu) zarejestrowałem swój samochód. Niestety pilnie potrzebuję gotówki i zastanawiam się nad jego sprzedażą. Teraz pytanie: słyszałem, że sprzedająć auto przed upływem 6 miesięcy od momentu zakupu coś tam może mnie spotkać, jakiś podatek chyba :o Czy ktoś z Was orientuje się w tej kwestii ? co najlepiej zrobić? Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam :good:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie przy sprzedaży poprzedniego auta chciałem tak zrobić, ale podobno oni biorą jakieś wartości z tablelki :o Jeżeli ja na umowie wpiszę przykładowo 10tyś zł, a w tabelce mają 16 to nie będzie żadnych komplikacji ? 2 miesiące temu sprzedawałem BMW, które na mnie zarejestrowane było 4 miesiące, w październiku dopiero z obecnym właścicielem piszemy umowę, bo obawiałem się by nie zapłacić wg. tej tabelki, choć cena sprzedaży na umowie taka jak i cena kupna.

Link to comment
Share on other sites

Altay,

kupiles auto za 20k, sprzedales za 20 kafli - nie placisz podatku

kupiles auto za 10k, sprzedales za 20 kafli - placisz podatek od tych 10 kafli (pewnie od tych dwoch kafli, nie wiem chyba 19% ale pewien nie jestem)

kupiles auto za 20 kafli, sprzedales za 10 kafli - raczej nie placisz podatku

 

 

Pierwsze co, dzwonisz do SWOJEGO urzedu skarbowego i pytasz.

Nie lubie kombinowania i szarej strefy. Przepisy moze i sa do dupy, ael kombinowanie strasznie mnie wpienia.

Link to comment
Share on other sites

Mnie wpienia wiele rzeczy i jakoś muszę z tym życ, może należy się przyzwyczaić ;) Żyjemy w kraju jakim żyjemy, kasy jest ile jest i trzeba niestety oszczędzać na wszystkim, chyba, że komuś się bardzo powodzi...

W każdym razie dziękuję za wszelkie odpowiedzi ! :good:

Link to comment
Share on other sites

Podatek dochodowy płacisz od różnicy kwota sprzedaży od kwota zakupu, jeśli na umowie wpiszesz tą samą kwotę więc tego podatku nie płacisz.

 

Podatek od wzbogacenia 2% nie ma tu nic do rzeczy, to osoba która od Ciebie kupi auto będzie go płaciła bo przecież Ty już zapłaciłeś przed rejestracją auta.

 

Jeśli na umowie wpiszesz kwotę wyższą o te wcześniej płacone 2% to też podatku dochodowego nie płacisz gdyż nie masz dochodu.

 

[ Dodano: 25 Wrzesień 2013, 18:34 ]

Prawdę mówiąc ja w tym pytaniu kolegi Altay, nie widzę kombinowania i szarej strefy, szczególnie że nie chodzi jak rozumiem o auto handel tylko sprzedaż własnego auta. Nie wiem też jaka jest kwota zakupu i sprzedaży więc może w praktyce dochodu nie ma więc nie oceniajmy.

Link to comment
Share on other sites

Google mówią, że zgłaszasz w PIT 36 za 2013 rok, jeśli dokonasz sprzedaży przed upływem 6 miesięcy, niezależnie od tego czy zarobiłes czy nie. A jak zarobisz, to 19% płacisz od różnicy na plus.

Nie wiem czy biorą z umowy czy z tablic. Ale co do tabel US, Eurotaxu czy tam czegoś, to logika wskazuje, że mało który samochód "statystycznie" zyskuje na wartości w czasie (według tych tebel US)... Tymbardziej w tak krótkim czasie.

 

http://forumprawne.org/prawo-finansowe- ... wanie.html

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli sprzedajesz pojazd przed upływem pół roku to zysk lub stratę z "obrotu" autem, musisz wykazać w PIT-36. Termin ten liczysz od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup auta. To znaczy, że nawet jak kupiłeś auto 1 stycznia czy 30 stycznia to możesz sprzedać je bez "przeszkód" dopiero 1 sierpnia 2013 roku (pół roku to luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i cały lipiec).

 

Koszt zakupu auta poza ceną na fakturze / umowie to także np. wydatki na podatek PCC, koszty zarejestrowania auta czy wykonane naprawy (wszystko powinno być udokumentowane).

 

Podatek zapłacisz, gdy osiągniesz dochód ze sprzedaży auta, czyli koszt zakupu będzie mniejszy niż cena sprzedaży auta. Oprocentowane jest to tak jak inne Twoje dochody (18% lub 32% w zależności od progów podatkowych).

 

Jeżeli wykażesz stratę, czyli sprzedasz auto w ciągu pół roku i suma wszystkiego wykaże minus (stratę), to możesz ją"odebrać" w ciągu 5 lat, jeżeli podobna sytuacja będzie miała miejsce i tym razem osiągniesz dochód z "obrotu" kolejnym autem.

 

Jeżeli chodzi o nierynkową wartość auta na fakturze / umowie, to Urząd Skarbowy może wezwać strony do skorygowania lub wyjaśnienia takiej ceny albo sam oszacować cenę rynkową auta (np. poprzez biegłego).

Link to comment
Share on other sites

Polaki Cebulaki.

Jak podatku tylko nie zapłacić i zaoszczędzić 100 zł.

 

Daj rachunek bankowy to przesle Ci tą 100 na ten podatek :wallbash:

 

Ta, a na podatek od darowizny od tej 100 skąd weźmie? :mrgreen:

++

A dodatkowo podatek inflacyjny jakby chciał sobie tę 100 potrzymać przez rok pod poduszką a potem podatek vat jak już za tą 100 coś kupi :wallbash:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.