Jump to content

Używał już ktoś mikroskopu ?


lukas93cs

Recommended Posts

mam bardzo podobną zabawkę, mały wizjer to duża wada przez co niewygodny. Lepszy wybór to taki na usb gdzie na laptopie/netbooku mamy podgląd w dosyć fajnej jakości i można do jpg sobie zrzucać :)

Link to comment
Share on other sites

Tamten mikroskop to zupełnie coś innego. To był sprzęt podpinany do kompa który robił zdjęcia, coś jakby aparat do robienia fot w przybliżeniu.

 

[ Dodano: 8 Październik 2012, 15:15 ]

Teraz doczytałem post adiego, dokładnie takie coś, fajna zabawka ale raczej jako bajer.

Link to comment
Share on other sites

Używałem mikroskopu kieszonkowego jak i tego podpinanego przez USB do komputera. Głównie wykorzystuję je przy badaniach nad pajęczakami i innymi owadami, gdy nie ma możliwości skorzystania z mikroskopu laboratoryjnego. Do lakieru średnio się nadają - zbyt duże powiększenia (zaczynają się od x20). Niemniej, gdy ktoś chce koniecznie kupić sobie taki gadżet, lepiej wybrać manualny mikroskop - bardziej poręczny, nie trzeba mieć przy sobie laptopa. Ponadto w 2 różnych mikroskopach na USB (taki za 150zł jak i za 600zł), mimo zapewnień producenta o PŁYNNEJ REGULACJI ZOOMu, korzystać można było jedynie z minimalnego powiększenia (x20) i maksymalnego (x200 lub x400). Pośrednie powiększenia owszem, były dostępne, jednak tylko skrajne położenia soczewek(?) były ostre - reszta rozmazana i nieużyteczna. W podręcznym mikroskopie na baterie ostrość i powiększenie ustawia się manualnie, niezależnie od siebie. To znacznie ułatwia złapanie ostrości przy każdym powiększeniu.

Link to comment
Share on other sites

Niemniej, gdy ktoś chce koniecznie kupić sobie taki gadżet, lepiej wybrać manualny mikroskop - bardziej poręczny, nie trzeba mieć przy sobie laptopa.

 

Masz jakieś konkretne modele może na myśli? Ciekawi mnie jak to cenowo wygląda :o

Link to comment
Share on other sites

Chyba jedynie Bresser i Eschenbach produkują kieszonkowe mikroskopy warte zainteresowania. Ja używam Bresser`a kupionego jakieś 8 lat temu. Jak to teraz wygląda cenowo i jakościowo nie wiem, bo ten mój mi wystarcza - używam go sporadycznie, tam gdzie nie ma dostępu do prądu/laptopa/cywilizacji :D

Jedyne na co zwróciłbym uwagę, jeśli sprzęt ma służyć pracom przy lakierze, to powiększenie - najlepiej gdyby zaczynało się od x10-x20. Powiększenia rzędu x100 nijak nie dają wglądu w stan lakieru i postęp prac.

Zdjęcia przez manualny mikroskop kieszonkowy również da się wykonać i to nie gorsze od tych robionych przez podręczny mikroskop na USB. Będę miał chwilę to postaram się coś wykonać... jak nie zapomnę ;)

Link to comment
Share on other sites

Dla zobrazowania przydatności (lub zbędności) mikroskopu kieszonkowego w celach kontroli kondycji lakieru, kilka zdjęć zarysowanego garnuszka o średnicy 12cm. Zdjęcie 3 i 4 przybliżenie x60, zdjęcie 5 i 6 przybliżenie x100. Zdjęcia robione kompaktowym aparatem, więc automatyczny focus nie pomagał. Lustrzanką zdjęcia dużo lepsze, jednak nie mam teraz dostępu do porządnego aparatu. Mam nadzieję, że komuś się przyda.

P1080256_zpse4459449.jpg

Rysa

P1080259_zpsb6c5d9bb.jpg

x60

P1080261_zps18160a90.jpg

x60 + zoom aparatu

P1080262_zpse25c490c.jpg

x100

P1080266_zps4c3c0748.jpg

x100 + zoom aparatu

P1080267_zpse95e6950.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.