Skocz do zawartości

Farby proszkowe


Piciosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Potrzebuję informacji nt. farb proszkowych z brokatem. Mój 'malarz' powiedzial, ze nie ma do takich dostępu, w sieci znalazłem informację że takie farby występują i niektóre zakłady nimi malują. Pytanie czy są to farby gotowe czy brokat jest dodawany i gdzie taką farbę/brokat dostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Farby z brokatem są do zrobienia na dwa sposoby

 

1. Do farby proszkowej dodają składnik którzy tworzy efekt brokatu po pomalowaniu- farba na zamówienie jeżeli kolor sobie dziwny wybierzesz

 

2. Można kupić już gotowe z efektem brokatu

 

Ważne żeby kupić farbe poliestrową bo to jest farba do stosowania na zewnątrz

epoxyd-poliester tzw mix jest do stosowania wewnątrz

 

Jest kilka firm na rynku które produkują takie farby m.in TIGER, Pulverit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm znajomy lakiernik malował w taki sposób że najpierw pomalował na czarno a potem srebnym i wyszło coś takiego :

 

 

na zdjęciu może tak tego nie widać ale na żywo pod słońce jest zajebisty efekt.

 

więc myślę że to kwestia odpowiedniej techniki y7so.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to malowanie niepowtarzalne, wystarczy że jeden raz przeleci pistoletem więcej srebrną farbą i efekt będzie zupełnie inny,

 

poza tym to jest efekt metalika a nie brokatu

 

Zależy jaka farba, jeśli bondowana, to nie ma najmniejszego znaczenia czy przeleci pistoletem raz więcej czy mniej - bynajmniej nie na wygląd. Jeśli położy zgodnie ze sztuką 80-120 um zawsze będzie tak samo. Nawet ustawienie elektrostatyki ma tu drugorzędne znaczenie jeśli chodzi o rozłożenie cząstek metalicznych.

W przypadku farb nie bondowanych (tańszych) znaczenie w gęstości brokatu ma ustawienie napięcia (bądź prądu) ładowania farby. Jeden przejazd więcej czy mniej nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia - byle by grubość była ok.

 

Farby z brokatem są do zrobienia na dwa sposoby

 

1. Do farby proszkowej dodają składnik którzy tworzy efekt brokatu po pomalowaniu- farba na zamówienie jeżeli kolor sobie dziwny wybierzesz

Wydaje mi się ze to zwykła farba proszkowa a brokat/perłę dosypujesz po prostu luzem.

Jeszcze nie widziałem takiej techniki :D;) Podaj producenta, który dostarcza takie rozwiązania do samodzielnego mieszania - będę wiedział na przyszłość.

 

2. Można kupić już gotowe z efektem brokatu

Tu pełna zgoda - jeszcze nie widziałem innego sposobu :good:

 

Ważne żeby kupić farbe poliestrową bo to jest farba do stosowania na zewnątrz

epoxyd-poliester tzw mix jest do stosowania wewnątrz

 

To się zgadza w 100% - na zewnątrz tylko poliester :good::good::good:

 

Jest kilka firm na rynku które produkują takie farby m.in TIGER, Pulverit

Na naszym rynku jest ponad 30 aktywnych producentów farb, każdy robi metaliki jakie sobie zażyczysz - nie każdy bondowane, ale to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądze że koledze chodzi o efekt strikte brokatu a nie metaliku

 

A czym się różni brokat od metaliku, wg. ciebie? Bo trochę nie łapię różnicy.

 

Ja o brokacie w farbach proszkowych nie słyszałem (chyba, że nazewnictwo inne) a metalik to materiałowo najczęściej zmielone aluminium, w różnej granulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brokat - błyszczące ziarno większe od tego w metaliku

oraz błyszczy się/mieni się różnymi kolorami zależy jak pada światło

 

Idź do żony i niech Ci pokaże jakiś kosmetyk z brokatem jak ma:) podobny efekt jest na farbach proszkowych

 

Brokat, generalnie wiem jak wygląda :P , nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że pod kontem materiału z jakiego jest wykonany to też najczęściej aluminium, tylko zabarwione a nie gołe jak w "metaliku".

 

Nigdy w życiu nie widziałem, ani nie słyszałem o technice dodawania metalicznego ziarna farby (brokat też nim jest) już w lakierni, samemu. :dontknow:

Być może mało jeszcze w życiu widziałem :dontknow:

 

[ Dodano: 19 Styczeń 2014, 21:28 ]

EDIT: z ciekawości zacząłem googlać:

 

http://www.lakiernictwo.net/?a=forumThread&idThread=391

 

Natrafiłem jako pierwszy link, na pismo branżowe "Lakiernictwo Przemysłowe" (do którego sam czasami pisuję 8-) ). Tam kolega z firmy Pulverit odpowiada na podobne pytanie na temat "brokatu" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g.pajak, ja tam sie nie znam na malowaniu wcale. Ale jak oddawałem moje Oplowskie felgi do "renowacji" to mi gość powiedział, że tego "brokatu", który jest fabrycznie nałożony nie uda im się odtworzyć bo już kiedyś próbowali i efekt był marny.

Nie wiem czy gra słów, czy chodziło właśnie o "brokat" :)

Mowa oczywiście o malowaniu proszkowym :dontknow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku już sprawa przedawniona :) ostatecznie zrobiłęm kolor bez brokatu.

Ale teraz już większa świadomość i de facto coraz większa dostępność farb z różnymi dodatkami. Na kolejne koła już będę wiedział co nakładać.

W rejonie Gorzowa, też już dostępne różne takie wariacje, więc jakby ktoś potrzebował to pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.