Skocz do zawartości

Miernik CM-8828 aka PD8 problem z odczytem


turzol

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z miernikiem CM-8828 - popularny Paint Detective PD8

 

pixel_trans.gif

 

Czy ktoś dysponuje szczegółową instrukcją tego miernika? Otóż zamiast 3 cyfrowych pomiarów jednostki mikron pokazuje mi wartości dziesiętne np. 45.8

 

Taki sam problem jest m.in opisany na DW

http://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=39805

 

niestety instrukcji do urządzenia nie posiadam natomiast miernik został skalibrowany na płytkach jednak to nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji jest napisane : "Możliwość pomiaru w um (mikrometr) lub mil (mila)" może masz przestawione z um na mil ?

 

Nie, mam symbol µm ustawiony

Podejrzewam, że przypadkowo uaktywniłem jakiś dziwny tryb i teraz chciałbym to odkręcić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przytrzymaj dłużej przycisk, pojawi się OFF, trzymaj dalej aż pojawi się UNIT

 

Powinno zadziałać :)

 

Pisałem już w wątku, że mi nie chodzi o zmianę jednostek pomiarowych z mikronów na mm

Chodzi o to że mam ustawione mikrony i pomiary są w jednostkach dziesiętnych.

Np pomiar z dachu 12,5um a przy mniejszych niż 100um grubościach pokazuje 0 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny (wygąlądowo) miernik QNIX-a 4500.

 

455_400_300.jpg

 

Może wnętrzności podobne i jak poniższe próby nic nie wyjaśnią, daj znać - looknę do instrukcji... :o

 

1. Spróbuj na gołym metalu albo płytce wzorcowej wyzerować miernik.

2. Może masz przełączony w tryb NFe (non-ferro) czuli np. pomiar aluminium? Sprawdz na gołym aluminium jak gdzieś znajdziesz czy pokazuje zero?

 

EDIT:

 

Znalazłem manuala do mojego miernika (również chyba jednoprzycikowego), może funkcje będą podobne:

 

manual_qn_4200-4500.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

turzol,

 

1. Kiedy zaczął dawać niewłaściwy pomiar? po kalibracji, upadł, był narażony na zmienne warunki, sam z siebie?

 

2. Czy posiadasz wzorniki?

 

3. Czy próbowałeś przywrócić miernik do fabrycznych ustawień?

 

4. Czy zmieniałeś zaawansowaną kalibrację Ln?

 

5. Jaką masz ustawioną wartość Ln dla F

 

6. Jaką masz ustawioną wartość Ln dla nF ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

turzol,

 

1. Kiedy zaczął dawać niewłaściwy pomiar? po kalibracji, upadł, był narażony na zmienne warunki, sam z siebie?

 

2. Czy posiadasz wzorniki?

 

3. Czy próbowałeś przywrócić miernik do fabrycznych ustawień?

 

4. Czy zmieniałeś zaawansowaną kalibrację Ln?

 

5. Jaką masz ustawioną wartość Ln dla F

 

6. Jaką masz ustawioną wartość Ln dla nF ?

 

Ad1. Miernik zachowywał się normalnie, przekazałem go do rąk kumpla, który przy mnie wykonywał pomiary maski. Przeklikał głównym przyciskiem opcje i od tego czasu miernik pokazuje bzdety

 

Ad2. Miałem wypożyczone wzorniki i przeprowadziłem proces kalibracji wg załączonej polskiej skróconej instrukcji

 

Ad.3 Nie mam pojęcia jak to wykonać

 

Ad.4 j.w.

 

Ad.5.j.w.

 

Ad.6 j.w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pracujemy na mierniku PD8 od około roku czasu i jak dotąd totalnie zero problemów. Kilku klientów kupiło też u nas ten sprzęt i od żadnego nie mieliśmy wieści o jakichkolwiek kłopotach, więc sam jestem ciekaw co może być przyczyną Twoich.

 

To co opisujesz, czyli pokazywanie małych odczytów z jednostkami dziesiętnymi jest typowe gdy ustawioną jednostką pomiaru jest mil . Spróbuj może kilka razy zmienić jednostkę pomiaru tak jak to opisywał wcześniej jeden z przedmówców. (trzymaj przycisk aż pokaże się UNIT)

 

Jeśli rzeczywiście nie jest to kwestia jednostki pomiaru, spróbuj przywrócić miernik do fabrycznych ustawień. Do tego potrzebne są płytki wzorcowe (dołączone do zestawu metalowe płytki dające odczyt zero). Jedna z płytek jest stalowa (Fe), druga aluminiowa(NFe).

Wybierz tryb pomiaru dokonując miernikiem pomiaru na jednej z płytek (miernik przestawi się automatycznie na dany tryb). Następnie przyłóż ponownie miernik do płytki i naciśnij przycisk aż po około 6 sekundach pojawi się CAL. Puść przycisk i pojawi się nF.H lub F.H. Odsuń miernik od płytki i naciśnij przycisk aż usłyszysz sygnał dźwiękowy.

Przywrócony do fabrycznych ustawień powinien dawać na płytce wzorcowej pomiar 0 . Jeśli tak nie jest, wówczas czynność można powtórzyć kilka razy.

Czynność należy powtórzyć dla obydwu płytek - stalowej i aluminiowej.

Następnie sprawdzasz przy użyciu dołączonych do zestawu folii pomiarowych położonych na metalowych wzornikach czy miernik daje odpowiednie odczyty.

 

Jeśli nadal coś nie gra, (o ile to nie awaria sprzętu) może to być kwestia zaawansowanej kalibracji (Experts Users Only ;) ) Z tym uważnie, żeby sobie konkretnie nie namieszać w mierniku. Zmian Ln można dokonać wyłącznie po przywróceniu miernika do fabrycznych ustawień - czynność opisana powyżej.

Przytrzymaj przycisk przez około 12 sekund aż pojawi się Ln. Puść przycisk i wyświetli się wartość Ln. Wartość ta jest różna dla obydwu z trybów F i nF. Zapisz koniecznie pierwotne wartości Ln jakie masz fabrycznie ustawione, jeżeli zamierzasz je zmienić. Tak żeby mieć później możliwość przywrócić je do fabrycznie ustawionych.

U mnie dla F jest to 0.868, a dla nF 0.725.

Wartość Ln zmienia się wykałaczką przyciskami ukrytymi pod klapką - tam gdzie baterie. Na środku obok widocznych śrubek są dwa otwory. Jeden zwiększa wartość Ln, drugi zmniejsza.

Niewielka zmiana Ln da duże zmiany odczytów miernika. Żeby upewnić się, że miernik daje odpowiednie pomiary po zmianie wartości Ln, należy sprawdzić pomiar na każdej z czterech folii pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.