Skocz do zawartości

Skóra traci elastyczność


tosztotomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem jak w temacie. Tapicerka fotela kierowcy traci elastyczność, po uciśnięciu palcami przez długi czas pozostają ślady. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie zaczęła się również "wyciągać" i wydaje się być miejscami "pergaminowa". Skóra od roku jest regularnie czyszczona cleanerem i LV z Lederzentrum. Co można jeszcze dla niej zrobić, żeby przynajmniej w pewnym stopniu przywrócić jej pierwotne właściwości lub chociaż zahamować dalsze starzenie?

 

 

http://img812.imageshack.us/img812/761/ ... any017.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/8494 ... any018.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/9240/111 ... any019.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/5699/1 ... any020.jpg

http://img585.imageshack.us/img585/7200 ... any021.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Dystrybutor

Odpowiem tez tutaj, bo temat ciekawy i myślę, że jeszcze wróci :)

 

Prawdopodobnie problem nie leży w samej skórze i eko skórze, bo na moje oko tez tam ja znajdziesz, a użytej piance.

 

Do wypełnienia użyto prawdopodobnie pianek wysokoelastycznych. Pianka typu Cold Foam czy Kaltschaum to pianka zimnotłoczona często spotykana na rynku marek japońskich i amerykańskich.

 

Pianki te mają różna gęstość, co decyduje o ich sprężystości. Czym większa gęstość tym materiał bardziej elastyczny. Pianki o niższej gęstości nie wracają pod naciskiem tak szybko do pierwotnego kształtu. Może to być spowodowane zużyciem.

 

Druga sprawa, że prawdopodobnie została uszkodzona warstwa waty miedzy skórą a pianką. Skóra najzwyczajniej przykleja się do pianki, która jest za mało elastyczna, aby szybko wrócić do pierwotnej formy. Stąd taki efekt jak na zdjęciach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mam wrażenie, że w ostatnim czasie zaczęła się również "wyciągać" i wydaje się być miejscami "pergaminowa". Skóra od roku jest regularnie czyszczona cleanerem i LV... Co można jeszcze dla niej zrobić, żeby przynajmniej w pewnym stopniu przywrócić jej pierwotne właściwości lub chociaż zahamować dalsze starzenie?"

 

Co mozna dla niej zrobi?? przestac ja regularnie czyscic!! to jest Twoj blad ktory popelniasz, Ty i wielu innych.. skory jak i materialow a aucie nie powinno sie myc ani czyscic jak najdluzej jesli nie jest to konieczne. skora posiada, jest nasaczona olejkami ktore utrzymoja skore miekka, elastyczna, mniej podatna na pekniecia, zarysowania, ogolnie na niszczenia.. wystarczy raz ja umyc zeby pozbawic ja ochrony dlatego tak sie dzieje. o skore nalezy dbac nakladajac mleczka, kremy itp bez zbednego mycia i wysuszania. ja w swoim CLu skore do tej pory umylem dwa moze trzy razy, a co dwa-trzy miesiace nakladam mleczko do skory zeby ja zabezpieczyc i przez 18 lat wytarl sie tylko boczek na oparciu kierowcy od ciaglego wsiadania i wysiadania no i nie ma zadnego efektu "pergaminu". teraz w nowoczesnych autach jest cienka skora ktora po roku dwoch zaczyna sie zalamywac, pekac, poprostu niszczeje..

wniosek: wiecej zabezpieczac niz czyscic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wniosek: wiecej zabezpieczac niz czyscic..

 

Tylko jak tu zabezpieczyc brudna skore... to jak nakladac wosk na karoserie bez uprzedniego umycia...

 

JA po 3mc jak przejade nawet delikatnie lekkim cleanerem skore na fotelu kierowcy to mam fibre czarna... i bynajmniej nie jest to scierajacy sie barwnik czy jak to nazwac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powiedzialem zeby nakladac na brudna skore.. ja zamiast czyscic przecieram wilgotna scierka lub chusteczkami do skory. nie uzywam zadnych srodkow do czyszczenia czy szarych mydel ktore bardzo ingeruja w strukture skory wysuszajac ja..

odwroc sytuacje zamiast skory wez pod uwage lakier..

dlaczego myjesz auto rekawica na dwa wiadra i nakladasz recznie wosk?? jedz na myjnie automatyczna umyj auto i wtedy naloz coli476...

nie zrobisz tego bo szczotki na myjniach bezobslugowych zniszcza Ci lakier, a nawet najlepszy wosk nie zabezpieczy go przed zarysowaniami.

dokladnie tak samo jest z tapicerka skorzana..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego myjesz auto rekawica na dwa wiadra i nakladasz recznie wosk?? jedz na myjnie automatyczna umyj auto i wtedy naloz coli476...

 

to byl marny przyklad. Mycie reczne mozna bardziej porowanac do dobrego cleaner do skor a myjnie automatyczna a nawet bezdotykowa do przecierania wilgotna sciereczka.

Tak jak dobry cleaner do skor oczysci powierzchnie dobrze tak i mycie reczne oczysci niezle a chusteczki oczyszcza marnie tak samo jak myjnia autmatyczna.

Jak porownujemy to:

- mycie reczne = dokladne czyszczenie skory odpowiednim cleanerem

- myjnie automatyczne = przetarcie sciereczka (czy to wilgotna czy tam inna - oby nie poprostu wilgotna od wody bo tego skora akurat niezbyt lubi i juz chyba lepiej jednak jakis nawet delikatny cleaner)

Chociaz z drugiej strony ja ostatnio uzywam apc w malym stezeniu i nie widze jakichkolwiek zlych oddzialywan

 

Ok ale nie o to chodzi... Generalnie nie mozna uznac ze przetarcie skory i nalozenie na to zabezpieczenia to generalnie dobry pomysl - kazdy inaczej uzywa samochodu - mniej lub bardziej intensywnie. Dla jednego przetarcie skory moze wystarczyc bo nie jest zbyt brudna nawet po roku, dla innej osoby po miesiacu nadaje sie ona juz tylko pod konkretne czyszczenie.

 

Moze ustalmy to tak:

nie ma co czyscic skory doglebnie i mocno jak faktycznie nie jest mocno zabrudzona (na zasadzie, ze przejade ja cleanerem bo akurat mam czas a to ze 3 dni wczesniej przeszla caly proces to inna bajka...) - w sensie czyscic dla samego czyszczenia. Niemniej nie ma co tez nakladac zabezpieczenia na skore ktora jest nieoczyszczona i ktorej przetarcie z samego kurzu nic nie pomoze bo lezy na niej sporo syfu.

 

P.S.

U mnie przecieranie sciereczka moze i by sie sprawdzilo ale to tak 3-4 dni po pelnym procesie czyszczenia, po 3mc to juz by jej nic nie dalo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor
A co z efektem pergaminu widocznym na ostatnim zdjęciu, gdzie skóra naciągana marszczy się tam gdzie w sumie powinna się naciągnąć? Czy to też wina wypełnienia i nic nie da się z tym zrobić?

 

Ciężko mi coś w tym temacie powiedzieć ze zdjęć. Generalnie z takimi problemami nie wiele da się zrobić. Nie masz czasem uczucia, że wierzchnia warstwa odkleiła się od właściwego materiału?

 

jeśli chodzi o mycie to usuwa ono wszelkie zanieczyszczenia, przebarwienia powierzchniowe zanim jeszcze wgryzły się w wykończenie, silikony, pozostałości innych środków. Nasz pot o agresywnym PH niezdrowym dla wykończenia. Nie ukrywajmy siedzenia w aucie są intensywnie użytkowane i czyszczenie ma sens nawet ze względów higienicznych.

 

Jeśli siedzenia nie są wyczyszczone brud zakonserwujemy. Tak naprawdę jeśli nie używamy agresywnych środków sam proces czyszczenia jest bezpieczny.

 

 

Tutaj mamy zupełnie inną sytuacje i problem jest albo z samą skórą, lub też pianką.

Nie jest to problem często spotykany. Powodem nie jest wysuszenie materiału. Nie jest to tez normalne starzenie się skóry. Ja upatruje przyczyny w piance oraz samej skórze.

 

 

Ps. Twoja skóra jest własnie bardzo elastyczna, ze daje się tak formować. Nawet za bardzo.

 

Ostatnie zdjęcie przypomina mi skórę kombinezonu motocyklowego ze sztuczną nakładaną wierzchnia warstwą, która często odkleja się od właściwego materiału nośnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muzycom, dzięki za wypowiedzi. Tak czy inaczej, na tą chwilę nic się nie da z tym zrobić. Pozostaje czekać aż całkiem "zdziadzieje" i wymienić wtedy te elementy, może od razu na jakiś inny kolor rozbijający grobową czerń całego wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.