Skocz do zawartości

Czym potraktować tak zniszczoną tapicerkę skórzaną?


yachtclub

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie zaznaczam, że jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o profesjonalne zestawy do czyszczenia i konserwacji. Dlatego proszę o jasne porady i nie stosowanie skrótów lecz pełne nazwy środków. Ale do rzeczy. Pacjent to tapicerka skórzana w Audi A4 B5. Stan: zniszczona, chyba od nowości nie pielęgnowana żadnymi środkami. Na zdjęciach przedstawię newralgiczne punkty, stan tapicerki, uszkodzenia itp. Chciałbym uzyskać poradę w zakresie:

- od czego zacząć pracę i przy pomocy jakich środków?

- jak usunąć uszkodzenia i jakimi środkami?

- jak zakonserwować tapicerkę i jakimi środkami?

W tej chwili nie mam żadnych środków więc jestem całkowicie otwarty na Wasze propozycje.

Jeśli chodzi o cenę środków i potrzebnych materiałow to chciałbym sie zamknąc w kwocie ok. 600zł.

Postaram się zdać fotorelację z wykonanych prac i przedstawić skuteczność działania polecanych preparatów.

 

sk1.jpg

 

sk2.jpg

 

sk3.jpg

 

sk4.jpg

 

sk5.jpg

 

sk6.jpg

 

sk7.jpg

 

sk8.jpg

 

sk9.jpg

 

sk10.jpg

 

sk11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tapicerka nosi ślady standardowego zużycia, jednak ogólnie jest w dość dobrym stanie.

Oczywiście zmarszczki, fałdki, które są naturalnym procesem towarzyszącym starzeniu się skóry-pozostaną.Trzeba się z nimi "pogodzić ".

Na jednym ze zdjęć widoczne jest zagięcie na skórze. Można spróbować z nim powalczyć, jednak efekty mogą nie być zadowalające. Powodzenie w usuwaniu tego typu uszkodzeń, zależy między innymi od jak dawna jest ono na skórze i od elastyczności powierzchni na której powstało.

Zalecam zapoznanie się z artykułem i filmem na powyższy wątek

 

http://lederzentrum.pl/czeste-pytania/t ... korze.html

 

 

 

Prace renowacyjne, powinny przebiegać, w następującej kolejności:

 

1.Czyszczenie-Soft Clean

2.przecieranie uszkodzonych miejsc gld;

3.szlifowanie-pad szlifujący;

4.farbowanie-farba tonującą;

5.zabezpieczenie skóry-środek konserwujący leder versiegelung.

 

Poniżej link do filmu instruktażowego.Zachęcam do obejrzenia:

 

http://lederzentrum.pl/czeste-pytania/t ... dowej.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do wątku z problemem nieco cięższej wagi.

 

Pełnoletni skórzany fotel w kolorze jasno-szarym pochodzący z samochodu BMW. W formie wyjściowej wyglądał tak:

 

imgp3993.jpg

 

Skutek czterech lat wyżywania się na nim przez uświnionego pracownika warsztatu samochodowego. Zamiast założyć pokrowiec i oszczędzić skórę, jeździł "na żywca". Przez te lata nie było odkurzane, myte, ani konserwowane.

 

Po wyczyszczeniu silnym klinem Colourlock (kilka razy) wygląda tak:

 

imgp4035j.jpg

 

Jak widać, zostało mnóstwo syfu, którego nie da się umyć:

 

imgp4036i.jpg

imgp4038.jpg

imgp4039.jpg

 

Teraz pytanie: co z tym można zrobić? Czy kwalifikuje się do samodzielnego farbowania, czy do obicia na nowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi. Przeczytałem wszystkie wcześniejsze wątki związane z czyszczeniem skóry, obejrzałem filmy instruktarzowe dotyczące renowacji i likwidacji uszkodzęń. Powoli rysuje się zarys przszłych działań. Na początku zajmę się czyszczeniem

 

Nurtuje mnie tylko kwestia cen produktów. Polecany przez Lederzentrum zestaw do czyszczenia tapicerki skórzanej składający się z 125 ml Soft Clean, 150 ml LV Protector kosztuje 89zł. Do zestawu dołączona jest szczotka i szmatka.

 

Drugi rozważany produkt firmy Meguiar's to Rich Leather Aloe Cleaner 473ml w cenie 54,99zł oraz Gold Class Rich Leather Cleaner & Conditioner 414ml w cenie 52,90. Razem w zaokrągleniu 108zł. Pomijam brak szczotki i szmatki, ale widać wyraźną róznicę w oferowanej pojemności produktów co przemawia na korzyść Meguiars.

 

Nie mam pojęcia jak z wydajnością przedstawionych produktów, nie miałem okazji żadnego z nich używać. Może jakieś opinie o tych produktach, czy są porównywalne jakosciowo i jak z wydajnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yachtclub - osobiście bardziej skłaniałbym się do Lederzentrum, zajmują się właściwie tylko skórą więc są ekspertami w tym temacie, dodatkowo może będziesz chciał np. coś dofarbowac, w takim wypadku moim skromnym zdaniem najlepiej sprawdzą się produkty jednego producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi posłuchać opinii o innych produktach. Może ktoś inny czytając forum skorzysta z opinii tych co stosowali konkurencyjne kosmetyki . Ale sądząc po ilości wcześniejszych odpowiedzi to mało prawdopodobne by ktoś w praktyce stosował obydwa produkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze warto sugerowac sie cena, megsa napewno bedzie wiecej i starczy na wiecej czyszczen, ale efekt juz nie jest tak dobry jak w przypadku drugiej firmy. Ja osobiscie odzywki megsa nie lubie za to ze jest "tlusta", dlugo sie wchlania i i nadaje skorze polysku. Osobiscie wybralbym COLOURLOCK'a

 

Mysle ze dobre czyszczenie i farbowanie kilku elementow bedzie optymalnym rozwiazaniem. Skora co prawda nie bedzie wygladala jak nowa ale za to ozwyskska swoja swiezosc. Mysle ze bedzie wygladala jak prawidlowo zadbana i eksploatowana skora ktora ma juz kilka lat i to w tym wszystkim bedzie najpiekniejsze :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja została podjęta. Zakupiłem zestaw zupełnie innej marki a mianowicie Gliptone.

W skład zestawu wchodzi:

Cleaner GT12 (250 ml) – do czyszcenia tapicerki skórzanej

Conditoner GT11 (250 ml) – do konserwacji i nadania zapachu tapicerki skórzanej.

Cena zestawu 95zł. Dodatkowo zakupiłem szczotkę z miękkiego włosia (13 zł) i aplikator (8zł).

Jutro przystepuję do pracy. Postaram się umieścić fotorelację z wykonanej pracy i uzyskanych efektów oraz moich spostrzeżeń i oceny tych preparatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj została zakończona praca związana z czyszczeniem tapicerki. Zrobiłem małą foto relację , moze komuś się przydadzą moje opinie i odczucia.

Na początek zdjęcie użytych środków firmy Gliptone

skora%201.jpg

 

Zgodnie z instrukcja na początku odbyło się odkurzanie siedzeń i przetarcie wilgotną ściereczką. Po przetarciu kolej na nałożenie pędzelkiem cleanera. Konsystencja galaretowana, łatwo sie rozprowadza i jest przy tym bardzo wydajny.

skora%202.jpg

 

 

Pędzelkiem można dotrzec w każdy zakamarek. Nakładamy na niewielkie obszary tapicerki.

skora%203.jpg

 

 

Po odczekaniu 3-5 minut szczotką delikatnie czyścimy skórę.

skora%204.jpg

 

 

Po czyszczeniu dokładnie wycieramy miekką białą ściereczką do sucha.

skora%205.jpg

 

 

Na ścierce widać zdjętą warstwę brudu

skora%206.jpg

 

 

Po przetarciu widać różnicę w wyglądzie skóry.

skora%207.jpg

skora%208.jpg

 

 

Po wyschnięciu skóry nakładamy środek konserwujący wcierając niewielką warstwę aplikatorem. Po wchłonięciu nakładamy drugą warstwę.

skora%209.jpg

 

Po nałożeniu drugiej warstwy czekamy na wchłonięcie i wyschnięcie.

skora%2010.jpg

 

W międzyczasie na starej tapicerce mały test środka do plastików Meguiars Natural Shine Protectant ( 44,90zł)

skora%2011.jpg

 

Efekt użycia widoczny od zaraz. Super wydajny, konsystencja pianki.

skora%2012.jpg

 

Na razie skóra wchłania zaaplikowane środki , ładują się baterie do aparatu, jutro zdjęcia skóry po wszystkich zabiegach. Jeśli chodzi o zużycie środków do skóry Gliptone to poszła 1/3. Przy nastepnym czyszczeniu pójdzie mniej tych środków, teraz nie żałowałem po latach zaniedbań skóry. Czas przeznaczony na czyszczenie ok 6-8 godzin. Teraz kolej na konserwację własnej osoby środkiem zwanym Carlsberg. I to by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat szczotka której używałem jest przeznaczona specjalnie do skóry ( nabyta u przedstawiciela Meguiarsa ( 13zł). Co do odżywki jest naprawde bardzo wydajna. Kolor biały, konsystencja kremu , łatwo sie rozprowadza. Zapach intensywny nowej skóry. Po nałozeniu skóra jest lakko tłustawa. Długo się wchłania, przywraca intensywny kolor skórze. Nadaje jej po nałożeniu lekki połysk. Zobaczymy jak bedzie po wchłonięciu. Osobiście nie lubię mocno błyszczącej skóry i mam nadzieję że po wchlonięciu bedzie matowa. Już teraz moge powiedzieć ,ze efekt końcowy przeszedł moje oczekiwania. Okazuje się, że ta skóra wcale nie jest taka zniszczona jak by się na początku wydawało. Nabrała żywszego koloru, mniej widoczne są zmarszczenia skóry. Myślę że Gliptone wart jest swojej ceny. Szkoda , ze nie miałem środka innej firmy dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tapicerka nabrała "mocy urzędowej" i tak sie teraz prezentuje. Ma jednak swoje lata i zadne zabiegi pielęgnacyjne nie zrobią z niej " nówki". Generalnie nabrała żywszego koloru, mniej widoczne stały się zagięcia i pomarszczenia. Nawet mniej widoczne stały sie zarysowania lica skóry. No i ten zapach... skóry.

sk1.jpg

 

sk2.jpg

 

sk3.jpg

 

sk4.jpg

 

sk5.jpg

 

sk6.jpg

 

sk7.jpg

 

sk8.jpg

 

sk9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie trochę bardziej matowo

Może wina zdjęć, u mnie na jasnej skórze po zastosowaniu tych dwóch środków praktycznie zero połysku, piękny mat i jeszcze piękniejszy zapach. Najlepsza moja żona wchodzi do samochodu po czyszczeniu i nagle co tu tak śmierdzi ?? i po chwili zastanowienia, śmierdzi jak u dentysty w gabinecie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli megs, to tylko zestaw dwu stopniowy, na pozostałe szkoda kasy.

 

Co do matu-jeśli skóra miała od początku błyszczące lico i nałożymy na nią matowe wykończenie, to po jakimś czasie "pod tyłkiem" i tak się wybłyszczy efekt może być taki, że mamy błyszczące plany na matowej całości. Ten megs jest jak dla mnie optymalny, bo lekko nabłyszcza, ale taka akurat była skóra w mim aucie.

W nowszych autach skóry są matowe, ale już widziałem a6 z pięknym czarnym matem w środku i wybłyszczonym fotelem kierowcy i kierownicą i właśnie nałożenie lekko nabłyszczającej odżywki wyrównało wygląd całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.