Jump to content

Czarna Perła z wadą


Guest zw7

Recommended Posts

Samochód umyty i nawoskowany.

 

Z daleka wygląda ok.

hn15001.jpg

hn15002.jpg

 

jednak jeśli przyjrzeć się bliżej...

hn15003.jpg

odbity obraz wygląda tak, jakby odbijał się od nierównej powierzchni - składającej się z wielu małych płaskich powierzchni.

hn15004.jpg

 

Widać to szczególnie dobrze, kiedy w lakierze odbijają się przedmioty o regularnych kształtach i liniach prostych (np. budynki). Linie proste nie mają ciągłości. Na całej powierzchni "zygzakują".

 

Co to jest?

Link to comment
Share on other sites

Są trzy możliwości:

- szpachla i powtórne malowanie

- podwójny lakier

- wada/przypadłość fabryczna

Jeśli auto jest nowe to do uszkodzeń dochodzi dość często nawet podczas transportu.

 

Warto wspomnieć że zjawisko ma miejsce w którym najczęściej dochodzi do zacieków podczas nieumiejętnego lakierowania.

 

Niestety aparat nie jest w stanie ostatecznie oddać wiernie skali zjawiska.

Link to comment
Share on other sites

Tak samochód jest nowy.

Efekt występuje na całej powierzchni lakierowanych blach.

 

Czy poza zmniejszeniem estetyki taka wada ma inne negatywne konsekwencję?

 

Czy powinienem reklamować auto?

Link to comment
Share on other sites

Dlatego że na nowym aucie klaru jest przeważnie 40um, żeby pozbyć się morki musisz zetrzeć około 20-25um, a czasami i więcej. Polerką zetrzesz jeszcze z 5um i zostaje cienka błonka bez głębi :D Takie rzeczy robi się na samochodach lakierowanych i specjalnie przygotowanych pod to żeby były lustro, 5-6 warstw klaru i w ch.j roboty bo nie da się tego zrobić na raz. I nie tylko moim zdaniem ale nie jest to wcale takie ładne.

Link to comment
Share on other sites

Wykończenie lakieru na "lustro" jest oczywiście kwestią gustu, nie każdemu się musi podobać. Usunięcie morki to faktycznie bardzo dużo żmudnej pracy, ale nie koniecznie musi oznaczać pozostawienie cienkiej błonki lakieru. Żeby usunąć większość efektu falowania powierzchni wystarcza ściągnięcie 5 - 15 μm lakieru bezbarwnego. To oczywiście dość dużo, jednak osoby którym morka bardzo przeszkadza (ostatecznie da się z tym w końcu jakoś żyć;) są skłonne usuwać ją z fabrycznie nowych samochodów. Nie każde auto się do takiego zabiegu kwalifikuje, jest to zależne od grubości lakieru. Jednak usuwając morkę, którą w uproszczeniu moglibyśmy porównać do terenu pagórkowatego, ścinamy tylko szczyty pagórków nie ingerując w doliny. Aż tak drastycznie więc lakieru nie spłycamy, wyrównujemy tylko powierzchnię.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli już jest to na podkładzie, ale i tak do usunięcia
Oczywiście przed kolejnymi etapami lakierowania. Bo raczej mory na podkładzie nie usuniesz jak już jest polakierowany w całości ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

miki, nie wnikam, może i jest na podkładzie, nie wiem. Wiem za to że elementy oryginalne na których była morka można zrobić na lustro, a tam gdzie było lakierowane nie, po darciu papierem dalej widać że coś jest nie tak, mimo że klar jest gładki.

Link to comment
Share on other sites

Evo ciężko jest coś powiedzieć jeśli się tego nie widzi, ale nawet takie rzeczy jak posiadana szpachla, mapy pod klarem i inne dziwne zjawiska można bezproblemowo usunąć więc nie wiem jaki masz problem z twoją morką. Weź papier 2000, klocek, wodę i ściągaczkę i potrzyj przez chwilę, z ciągnij wodę ściągaczką i wtedy zobacz czy na całej powierzchni jest już matowe czy nadal są gdzieś jakieś prześwity świecącego klaru. Jeśli całe będzie matowe to nie ma prawa być morki. Nie przetrzyj się gdzie do bazy :D

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Wiem jak się usuwa morke papierem, robiłem to na kilku autach ale dziękuje za porady :P Być może to co mam u siebie wymaga mocniejszego darcia niż zwykle, ale nie mam jakoś chęci tego sprawdzania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.