Jump to content

Starter Pack

Recommended Posts

Witam, tak jak w tytule przygodę z detailigiem rozpoczynam zatem tyle ile udało mi się wyczytać i dowiedzieć z rekomendacji tyle na tą chwilę wiem. Budżetu na tą chwilę nie ustalałem, nawet jeśli zakupiłem coś niepotrzebnie, kiedyś zużyje zatem no problemo. 

Dodam że mieszkam w Szkocji zatem dostęp do produktów polskich jest nieco ograniczony :)

Pacjent to:  Vauxhall Mokka X 2019 Design Nav 

Zakupiony sprzęt:

- Karcher K5 Full Controll 

- Autobrite Heavy Duty Foam Lance

- 2x Meguiar's Yellow Large Car Wash Bucket 5US Gallon

- Meguiar's Professional Car Wash Grit Guard 

- in2Detailing Tyre Brush

- EZ Detail Wheel Brush - Large (Big)

- Strzykawa z tubą

•  Magifoam (ewentualnie Valetpro Snow Foam Neutral PH)

• Bilt-Hamber Auto-Wash Car Shampoo (300ml) 

• 2x 16" x 16" Dual Pile 450gsm Light Blue Korean Microfibre Edgeless Car Detailing Cloth 

• 3x 16" x 16" Super Plush 470gsm Blue Microfibre Edgeless Korean Car Detailing Cloth

• Gtechniq MF5 - Power Glass Cloth

• Chemical Guys MIC_1995 'Woolly Mammoth' Microfiber Dryer Towel, Gray 25" x 36"

• Gtechniq WM2 - Microfibre Wash Mitt 

• Set of 4 Soft Hog Hair Detailing Brushes (25mm, 30mm, 35mm, 40mm)

• Valet PRO Bilberry Wheel Cleaner Spray Kit 1 Litre Safe for Alloys & Acid Free

• Turtle Wax 51778 Bug & Tar Insert Bird Poop Remover Easy Car Cleaner 500ml

• Bilt Hamber Korrosol Cleaner - 1 Litre - Iron Out Remover for Car Body Detailing

• Meguiar's Detailer All Purpose Cleaner 3.79 Litre D10101 for All Interior and Exterior Surfaces

• Turtle Wax 53139 Hybrid Sealant Spray Wax Hydrophobic Fused With Carnauba (500ml) (Ice Seal & Shine)

• Bilt-Hamber Auto-Clay Soft 

• Black Wow Exterior Trim Restorer

• Soft99 Ultra Glaco 70ml

Chyba wszystko.... 

Mam nadzieję że regulaminu działu nie złamałem, który przeczytałem tak dla jasności :D