Skocz do zawartości

Materiał na boczkach drzwi


ostry121

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio nabyłem auto, strasznie zapuszczone w środku i powoli doprowadzam je do ładu. Na boczkach drzwi, jest materiałowe wykończenie. Czy jakaś doświadczona w temacie czyszczenia i konserwacji duszyczka będzie w stanie mi pomóc i powiedzieć jak się za to zabrać? APC i pędzelek? Szczotka? Może jeszcze coś innego? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ostry121 możesz spróbować produktu w stylu ExceDe Encapsulator Cleaner. Wystarczy spryskać powierzchnię, wyszczotkować, a po wyschnięciu odkurzyć. U mnie zadziałało to świetnie na jasnych boczkach w E46 i troszkę zapuszczonej materiałowej tapicerce w F30 :wink:.

Kiedyś używałem jeszcze innej kombinacji: APC, wyszczotkowanie, następnie "zapieranie" wilgotną fibrą (płukaną w wiadrze z wodą), a na końcu przecieranie suchą fibrą, aby "odciągnąć" jakąś część wilgoci. Zdawało to egzamin na mega zapuszczonych jasnych dywanikach i wykładzinie w E46.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zmorka napisał:

Masz odkurzacz piorący?

Niestety nie

10 godzin temu, Leci napisał:

@ostry121 możesz spróbować produktu w stylu ExceDe Encapsulator Cleaner. Wystarczy spryskać powierzchnię, wyszczotkować, a po wyschnięciu odkurzyć. U mnie zadziałało to świetnie na jasnych boczkach w E46 i troszkę zapuszczonej materiałowej tapicerce w F30 :wink:.

Kiedyś używałem jeszcze innej kombinacji: APC, wyszczotkowanie, następnie "zapieranie" wilgotną fibrą (płukaną w wiadrze z wodą), a na końcu przecieranie suchą fibrą, aby "odciągnąć" jakąś część wilgoci. Zdawało to egzamin na mega zapuszczonych jasnych dywanikach i wykładzinie w E46.

Nie robi to jeszcze większych plam? Co do drugiego sposobu to dawało radę "wypłukać" tę fibrę? Jakie stężenie APC? Boczek moczno zmęczony, a pod materiałem jest płyta, która też jest już w nie najlepszym stanie, auto z 94 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz problem, ponieważ szorując możesz go zniszczyć jeszcze bardziej, mocząc może się całkiem rozkleić, moim zdaniem takie wcieranie brudu w zapuszczony boczek tylko przypudruje syfa,

jednak wolałbym go delikatnie pryskać jakimś presprayem, ewentualnie APC jeśli takowe posiadasz i przecierał wilgotną pieluchą tetrową a na koniec suchą. Niestety w upaćkanych boczkach

najlepszym rozwiązaniem jest wyciągnięcie nawilżonego brudu odpowiednim odkurzaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tak jak mówi @zmorka, jest to niejako działanie doraźne i pozwoli na jakiś czas "przypudrować syfa", ponieważ brud nie zostaje odciągnięty z boczka. 

Jezeli chodzi o plamy to nie ma się czego obawiać. Wystarczy spryskać równomiernie, a nie punktowo i wszystko będzie wporzadku. Robiłem to dawno temu, ale roztwór był w okolicach 1:10-1:15. Oczywiście wszystko zależy od konstrukcji boczka: czy jest podatny na odklejanie się itd. W moim przypadku nie było najmniejszych problemów obiema metodami, które nie są może najbardziej zgodne ze sztuką :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są specjale preparaty do czyszczenia elementów w przypadku gdy nie ma możliwość uzycia odkurzacza ekstrakcyjnego. Jest to proces kapsułkowania :) Takie preparaty ma np. Prochem czy Tersus. Gdzies na forum jest zdjecie boczku z MotoGo z takiego właśnie czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.