Jump to content
 • Administrator
  Administrator

  Trudno, trudniej, jeszcze trudniej: obostrzenia dla kierowców 2024 — co warto wiedzieć?

  Prawo nie jest łaskawe wobec kierowców i ich portfeli. Wciąż pojawiają się nowe obostrzenia, które wnoszą więcej obowiązków, a do tego wyższe kary za brak ich przestrzegania. O jakich zmianach z 2023 i 2024 roku warto pamiętać, żeby uniknąć strat finansowych i stresu na drodze? 

  5 zmian dla kierowców z 2023 i 2024 roku, o których warto pamiętać

  Prawo jest jak żywy organizm: wciąż się zmienia, ewoluuje i dostosowuje się do nowych warunków. Dotyczy to każdej dziedziny norm, w tym także tych związanych z kierowcami, a przede wszystkim z ich obowiązkami. Jakie zmiany z 2023 i 2024 są najważniejsze?

  1. Kary za brak OC jeszcze wyższe niż dotychczas

  Kary za brak OC wciąż rosną. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami (od 01.01.24 do 30.06.24) za brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej grozi konieczność dokonania opłaty w następujących wysokościach:

  • 1700 zł za zwłokę do 3 dni,
  • 4240 zł za zwłokę od 4 do 14 dni,
  • 8480 zł za zwłokę powyżej 14 dni.

  Kary dodatkowo wzrosną już od 01.07.24, a nowy taryfikator będzie obowiązywał do końca bieżącego roku. Zgodnie z nim za zwłokę do 3 dni trzeba będzie zapłacić już 1720 zł, za brak polisy 4-14 dni 4300 zł, a powyżej 14 dni aż 8600 zł.

  Jeszcze większe konsekwencje grożą właścicielom samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów. W ich przypadku trzeba będzie się zmagać z konsekwencjami finansowymi rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

  Jak wybrać dla siebie polisę OC?

  Nie zwlekaj z zakupem ubezpieczenia OC. Jeden dzień zwłoki to już poważna kara finansowa, a każdy kolejny może wiązać się z jeszcze dotkliwszymi konsekwencjami. Skorzystaj z internetowej porównywarki i znajdź w niej ofertę dla siebie: bez wychodzenia z domu, w dogodnym momencie i bez presji.

  Od czego jest uzależniona cena polisy ubezpieczeniowej?

  Każda polisa OC ma ten sam zakres, ponieważ jest on regulowany ustawowo. W związku z tym ważne jest to, żeby wybrać jak najtańsze ubezpieczenie. Gwarantuje ono tę samą ochroną, co to droższe, a pozwala zaoszczędzić.

  Cena polisy zależy od wielu czynników, w tym m.in. od:

  • wieku właściciela pojazdu,
  • specyfiki samochodu — marki, modelu, pojemności silnika,
  • stanu cywilnego właściciela auta,
  • miejsca rejestracji pojazdu.

  W internetowej porównywarce możesz zestawić najważniejsze parametry samochodu z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu w przejrzysty sposób porównasz dostępne opcje.

  Na stronie Rankomat.pl znajdziesz informacje dotyczące amerykańskich aut oraz tego, jak je ubezpieczyć. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak zrealizować procedurę, jeśli zostaniesz właścicielem sprawdzonego z zagranicy Forda czy Chevroleta.

  2. Konfiskata samochodu pijanego kierowcy

  Od 14 marca 2024 roku zaczną obowiązywać przepisy o konfiskacie samochodów nietrzeźwym kierowcom. Zgodnie z prawem kierujący mający we krwi 1,5 promila będą musieli pożegnać się ze swoim samochodem. Podobne konsekwencje są przewidziane w przypadku recydywy. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości drugi raz w ciągu dwóch lat, również straci pojazd.

  Co w sytuacji, w której pijany porusza się samochodem niebędącym jego własnością (np. pojazdem firmowym)? Wówczas prawodawca również przewidział konsekwencje. Konfiskata auta nie będzie miała miejsca — w końcu byłaby też karą dla osoby trzeciej. Zastąpi ją jednak konieczność zapłacenia kary finansowej w wysokości równowartości pojazdu, którym poruszał się pijany kierowca.

  3. Możliwość przewozu osób tylko dla kierowców z polskim prawem jazdy

  17.06.24 to dzień, w którym zostaną zaktualizowane przepisy dotyczące przewozu osób. Taksówkarze i osoby pracujące w korporacjach nietaksówkarskich będą musiały mieć polskie prawo jazdy, aby legalnie świadczyć swoje usługi. Dokument zagraniczny nie będzie już w tym wypadku honorowany. Trzeba będzie wymienić go na polski. Warto zrealizować procedurę przed wejściem w życie nowych regulacji, aby uniknąć przestoju w pracy.

  4. Powstanie Stref Czystego Transportu w miastach

  W polskich miastach, w szczególności w Warszawie, pojawiają się SCT (Strefy Czystego Transportu). Zgodnie z zapowiedziami będą mogły się po nich poruszać tylko samochody spełniające określone normy dotyczące emisji spalin. Ostateczny kształt regulacji dla konkretnych miejsc nie jest jeszcze w pełni znany. W związku z tym warto śledzić lokalne portale i te związane z legislacją. To szczególnie ważne dla tych, którzy planują zakup używanego auta. Zwróć uwagę na jego parametry, aby nie okazało się, że nabycie konkretnego modelu będzie większym utrudnieniem komunikacyjnym niż ułatwieniem. 

  5. Wprowadzenie podatku od samochodów spalinowych

  Podatek od samochodów spalinowych to kolejny aspekt związany z ograniczeniem emisyjności. Tym razem jego wprowadzenie jest jednak związane bezpośrednio z Krajowym Planem Odbudowy. Zgodnie z ustaleniami jest to jeden z warunków otrzymania funduszy unijnych. Powinien on zostać zrealizowany pod koniec 2024 roku. Na razie szczegóły nie są znane.

  Nie łatwo jest być kierowcą. Trzeba zachować ostrożność, dbać o bezpieczeństwo na drodze, a przy okazji mierzyć się z licznymi konsekwencjami grożącymi za różnego rodzaju zaniedbania czy łamanie przepisów. Warto mieć jednak świadomość swoich obowiązków i ograniczeń, aby dbać o ochronę swoich interesów i unikać przykrych konsekwencji, a przy okazji — troszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

  Stworzone przy współpracy z Rankomat.pl


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.