Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw na dłuższą przygodę z detailingiem


MartinSKI

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

To mój pierwszy temat, mam nadzieję, że wszystko będzie poprawnie napisane.

A więc, zbliża się lato, ja jako właściciel samochodu o kolorze szary metalik, krótką chwilę temu dowiedziałem się o pielęgnacji samochodów czyli auto detailingu.

Trafiłem tutaj na forum, przeczytałem kilka tematów, porozmawiałem z kilkoma użytkownikami, popytałem publicznie i tak o to skleiłem jako taki zestaw do moich potrzeb.

 

To co na zewnątrz:

 

APC do plastików: Nielsen Cyclone 500 ml - 15.00

Pianownica: ShiningCar Mr. Foamer - 79.90

Piana: Shiny Garage Fruit Snow Foam 1L - 31.90

Felgi: ADBL Vampire Liquid 500 ml - 29.99

Szczotka do felg: EZ Detail Brush - 115.00

Szampon: Shiny Garage Strawberry Car Shampoo 5L - 60.00

Rękawica: ShiningCar Blue Microfiber Wash Mitt - 24.90

Wiadra: zakupie w budowlanym

Kratka do wiadra: Scratch shield - 34.99

Osuszanie: Fluffy Dyer - 29.99

Dressing plastiki: erospace Protectant 59ml - 13.99

Aplikator do dressingu: Zymol Vax Niebieski 3Pack - 29.90

Smoła: Prickbort MAC 124 1L - 34.50

Cząstki metaliczne: to samo co do felg

Glinka: VALETpro - 32.99

Lubrykant pod glinke: Gyeon Q2M - 54.90

Cleaner: Prima Amigo 473ML - 79.99

Pad do cleanera: ???

Wosk: SV Onyx - 110.00

Pad do wosku: Jeden z paczki Zymol Vax Niebieski

Mikrofibra do wosku: Shiny Garage Plush Blue Microfiber - 6.55

 

To co wewnątrz:

 

APC do plastików: ten co na zewnątrz czyli Cyclone

Dressing do plastików: AUTOBRITE PINK SHEEN 500ML - 55.00

Adapter do dressingu do plastików: ???

Tapicerka: KT22 APC 1L - 24.60

 

To jest chyba wszystko co przygotowałem... Podliczając to wiedziałem, że cena będzie jak na pierwszy raz spora bo jest to troszkę mniej niż 800 zł.

W sklepie budowlanym zakupiłbym również pędzle, czy mogą one służyć jako adapter np. do dressingu na plastiki? Czy musi być to określony pad? Co myślicie o tym zestawie? Znośny? Czy dałoby się gdzieś tutaj zaoszczędzić? Nie ukrywam, że chciałbym zapłacić jak najmniej ale też nie kupić badziewia na samym wstępie. Czy czegoś tutaj brakuje?

 

Największe problemy mam ze znalezieniem materiałów, które pozwolą mi na nałożenie roztworów.

 

Bardzo proszę o wszelką krytykę, opinie, wszystko co się da!

 

Pozdrawiam,

Martin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie lubrykant pod glinkę, wystarczy Ci woda z szamponem.

Cleaner można nakładać mikrofibrą.

Do felg możesz kupić Tuga Chemie Alu-Teufel Gel, za ~30 zł będziesz miał 1l. Też jako tako nada się na zanieczyszczenia metaliczne na nadwoziu, ale te i tak spokojnie usuniesz glinką.

Jak jeszcze chcesz zaoszczędzić, to zastanów się, czy jest sens kupować szczotkę EZ. Nie wiem, jakie masz felgi, ale na pewno samą szczotką dokładnie ich nie umyjesz (będziesz potrzebował pędzelków czy jakichś gąbek) - może lepiej wybrać coś tańszego, a w zamian kupić coś jeszcze?

No i na pewno zabraknie Ci mikrofibr :)

 

Ahaaa, no i nie widzę nigdzie wisienki na torcie, czyli czernidła do opon :D Tu musisz się określić, czy lubisz bardziej matowy, czy błyszczący efekt. Z satyny można polecić Black Mambę Good Stuffa, jak chcesz połysk to Endurance od Megsa. Większość czernideł można używać jako dressingu do plastików zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mikrofibrami jak z chemią - nigdy dość! nie liczyłem ile ich mam, ale zajmują sporo ponad połowę dużego pojemnika z akcesoriami.

 

I ciągle dochodzą nowe przy kolejnych zakupach.

 

 

Jeśli koniecznie chcesz szczotkę do felg to kup sobie coś tańszego, są takie krótkie szczotki, za grosze dostaniesz w porównaniu do tej co wybrałeś. Lepiej chyba sprawdzi się jednak pędzel i jakaś zwykła myjka czy coś w tym stylu.

 

Pędzle z marketu mogą być na początek, może mocna chemia je zniszczy za jakiś czas, ale jak masz ograniczony budżet to na razie dadzą radę. Pamiętaj tylko że te budowlane, szczególnie większe, mają metalowe okucie a pracujesz przecież nimi przy delikatnych powierzchniach. Trzeba uważać albo zabezpieczyć to okucie jakoś żeby sobie nie porysować nic.

 

Aplikatory - możesz na sztuki kupić w sklepie czy na forum popularne "słoneczka", ew do wosku kup jakiś lepsiejszy sobie.

 

Aha, polecam rozbić sobie zakupy np. na dwa razy. Wszystkiego na raz i tak nie kupisz, na początku zawsze będzie Ci czegoś brakować ale z czasem sobie uzupełnisz arsenał o nowe produkty\akcesoria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie alternatywy dla tego Zymola?

Pędzle dokupię, zależało mi na odpowiedniej szczotce bo te felgi nie były ruszane czymś mocniejszym od bardzo dawna.

A co z padami do cleanera? Mógłby ktoś polecić coś w miarę rozsądnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje sugestie:

APC do plastików: Nielsen Cyclone 500 ml - 15.00 >> ADBL APC 5L/Shiny Garage Red Devil - APC się przydaje jako prewash przed woskowaniem, do mycia opon, uszczelek - warto mieć więcej niż 500 ml!!!

Pianownica: ShiningCar Mr. Foamer - 79.90

Piana: Shiny Garage Fruit Snow Foam 1L - 31.90

Felgi: ADBL Vampire Liquid 500 ml - 29.99 >> 1L droższy tylko o kilka zł, więc moim zdaniem warto dopłacić ;)

Szczotka do felg: EZ Detail Brush - 115.00 - na początek bym odpuścił, a kupił pędzle, ewentualnie szczotkę silverline

Szampon: Shiny Garage Strawberry Car Shampoo 5L - 60.00

Rękawica: ShiningCar Blue Microfiber Wash Mitt - 24.90 - kupiłbym coś lepszego, w Shining Car całkiem spoko są wash-pady

Wiadra: zakupie w budowlanym

Kratka do wiadra: Scratch shield - 34.99 - jeśli kupisz wiadra z budowlanego, to standardowy GG Ci się chyba nie zmieści :o

Osuszanie: Fluffy Dyer - 29.99

Dressing plastiki: erospace Protectant 59ml - 13.99 - poleciłbym Autofinesse Revive 250 ml.

Aplikator do dressingu: Zymol Vax Niebieski 3Pack - 29.90 - odpuść - lepiej kupić Megsa/Shiny Garage/Royal Pads

Smoła: Prickbort MAC 124 1L - 34.50

Cząstki metaliczne: to samo co do felg

Glinka: VALETpro - 32.99 - zamiast wolałbym dorzucić kasę do Bilt Hamber soft - (dwa razy większa, a dużo lepsza)200 g za ok. 67 zł

Lubrykant pod glinke: Gyeon Q2M - 54.90 - niepotrzebne

Cleaner: Prima Amigo 473ML - 79.99

Pad do cleanera: ???

Wosk: SV Onyx - 110.00

Pad do wosku: Jeden z paczki Zymol Vax Niebieski

Mikrofibra do wosku: Shiny Garage Plush Blue Microfiber - 6.55

 

To co wewnątrz:

 

APC do plastików: ten co na zewnątrz czyli Cyclone

Dressing do plastików: AUTOBRITE PINK SHEEN 500ML - 55.00

Adapter do dressingu do plastików: ???

Tapicerka: KT22 APC 1L - 24.60

 

Z fibr polecam Kirklandy/Eurow. Kup 10 na początek - będzie w sam raz. Za zaoszczędzoną kasę kup sobie jakiś dressing - choćby Shiny Garage Back2Black TTD - podobno nadaje się do plastików również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fibr polecam Kirklandy/Eurow. Kup 10 na początek - będzie w sam raz.

 

Można je kupić w jakimś polskim sklepie?

 

Jeszcze co do samego wątku - jeśli to będzie Twoja pierwsza styczność z detailingiem, a przede wszystkim woskowaniem (a zakładam, że tak), to nie polecam zakupu od razu wosku premium. Za tę cenę kupisz chyba 50ml. To starczy na bardzo długo na jedno auto, ale bez wprawy łatwo możesz przesadzić z ilością nakładanego wosku i skończyć taką ilość w ciągu roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję za podpowiedzi.

Jeszcze dochodzą butelki: http://www.shinygarage.pl/shiny-garage- ... 500ml.html bo w tych baniakach 5L tego mi nie dołożą. Do wosku pady przygotowane, co z tym nieszczęsnym cleanerem? Do niego mi brakuje!

Postaram się zliczyć ile wyniosłoby mnie zamówienie po naniesionych poprawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z tym nieszczęsnym cleanerem? Do niego mi brakuje!

 

Pisałem Ci wyżej, że ja używam do cleanera mikrofibry i jest ok. Osobiście nie słyszałem o nakładaniu cleanera jakimś padem - choć wolałbym to zostawić do potwierdzenia przez bardziej doświadczonych kolegów.

 

Puste atomizery to Ci się chyba przydadzą tylko do APC (jak kupisz koncentrat). Taki ADBL VL w opakowaniu 1l powinien być z atomizerem, mimo że na zdjęciach zazwyczaj jest sama butelka (też bym prosił o potwierdzenie).

 

Wybrałeś już inny szampon i pady do wosku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kepacz, przepraszam, nie zauważyłem!

Szampon pozostanie od SG.

Atomizer do dużego ACP na stówkę a do mniejszych to myślę, że chociaż by zaznaczyli w opisie, że dodają a nie spotkałem się z tym.

Dodatkowo, czy mógłby ktoś polecić odpowiednie adaptery do plastików zewnętrznych oraz wewnętrznych? Środek czyścił będę pędzlem.

cannonn, dzięki za propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu.

Pozostają teraz pytania.

Jeśli zdecydowałbym się na: http://showcarshine.pl/home/1954-royal- ... ronny.html

To rozumiem, że mogę użyć pomarańczowej do cleanera a żółtej do wosku?

Czy ta pomarańczowa nie będzie zbyt "ostra"? Czy to rozwiązanie się sprawdza czy lepiej podzielić na dwa różne pady?

Czy mógłby ktoś polecić odpowiednie adaptery do plastików zewnętrznych, wewnętrznych oraz opon? Środek czyścił będę pędzlem ale potrzebuję czegoś do wykończenia. Zapewne nie znajdę rozwiązania na 3 przypadki ale czy np. do zewnętrznych oraz wewnętrznych plastików mogę użyć mikrofibry a do opon coś w stylu: http://showcarshine.pl/home/1955-royal- ... ssing.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cleanera możesz używać zarówno strony twardej jak i miękkiej. Twardą jest szansa że usuniesz jakieś rysy małe.

Do wosku polecam nawet najtańsze aplikatory słoneczka, będzie wygodniej.

Do dressingów zewnętrznych użyj http://showcarshine.pl/aplikatory/1392- ... -pack.html

gęsta, całkiem wytrzymała gąbka, można w razie potrzeby solidnie wyprać i używać dalej.

Do dressingów wewnętrznych już jak ci wygodniej, jedni używają słoneczek, drudzy aplikatorów z mikrofibry, ja używam połówki z takich kostek jak dałem link wyżej i też jest okej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, powiedzmy, że aplikatory mam przygotowane.

Teraz chciałbym dowiedzieć się od razu jak wygląda korzystanie np. z dressingu do plastików wewnątrz, czy te preparaty się rozcieńcza czy bezpośrednio ma wskazane miejsce?

ACP, piana, szampon to się porcjuje (jeśli się nie mylę) ale co z preparatem na smołę oraz płyn do opon który chciałbym później wykorzystać do usunięcia resztek metalicznych? W opisach produktów (sklepy internetowe) nie ma nic opisanego więc stosuje się je bezpośrednio z aplikatora dołączonego w butelce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MartinSKI - praktycznie na wszystkich produktach umieszczony jest "sposób użycia". Środki na smołę i deironizatory stosujesz tak samo na felgi, jak i na karoserię - z tym, że na felgach działanie obu środków "uintensywniasz" szczotką/pędzlem. Na lakierze praktycznie tylko środki p/smole "wzmacnia" się miękką MF - deironizatorami spryskujesz lakier i czekasz kilka minut na ich działanie. Praktycznie żadnych z tego typu produktów (a na pewno wybranych przez Ciebie powyżej) nie rozcieńczasz, tylko stosujesz je w takiej formie, jak przygotował je producent.

Podobnie z dressingami do tworzyw - opis stosowania masz na opakowaniu, oraz (prawie zawsze) w opisie produktu u sprzedawcy. Dressingów też praktycznie się nie rozcieńcza, tylko stosuje w takiej formie/stężeniu, jaka znajduje się w opakowaniu (wyjątkiem jest np. Perl, który można rozcieńczać w wodzie demineralizowanej, w zależności od miejsca stosowania i efektu, jaki chce się osiągnąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam ze posłuże sie tym tematem ale jeszcze nie moge zakładać swoich a bardzo mi zależy na opinii doświadczonych detailerów, ponieważ zamierzam wyposażyć swój garaż i świadczyć usługi dla znajomych, a później też pewnie otwożyć firme. A więc proszę o ocenę mojego zestawu który skompletowałem:

 

Piana: SHINY GARAGE Fruit Snow Foam Neutral ph 1L Cherry

Szampon: ADBL Shampoo PRO 500ml (na próbe) + rękawica którą już wczesniej kupilem z miękknim włosiem + 2 wiaderka z grit guardami

APC: ADBL APC 1L

Tar & Glue remover: Tutaj właśnie mam problem i prosiłbym o jakąś porade, wydaje mi sie że dobre bedzie POORBOY'S WORLD Bug Squash lub SHINY GARAGE Red Devil HD Nano

Glinka: BILT-HAMBER Auto Clay Soft 200g + poślizg do niej z wody+szamponu

Polerka: Tutaj również mam problem, ponieważ do tej pory robiłem Flexem VRG i to bardzo dobra maszynka tylko troche droga. Czy jest warta swojej ceny i opłaca sie ją kupować?

Pady: Flexipads gąbki 150mm z każdego rodzaju po 2 sztuki. Czy może lepiej kupić te z mikrofibry?

Pasta: Do tej pory robiłem na Menzernie, ale usłyszałem że do maszynek DA lepsze są Koch Chemie lub Megsa. Które najlepiej sie sprawdzą?

Wosk: Wybrałem Meguiar's Ultimate Liquid Wax i POORBOY'S WORLD Natty's Paste Wax Red 227g. Tutaj również mam problem ponieważ Megs jest trochę drogi i zastanawiam się czy nie zmienić go na coś innego, tańszego a również dobrego.

Cleaner: Pod PB, POORBOY'S WORLD Professional Polish 473ml. Pod Megsa nie wymyśliłem nic sensownego :/

Szyby: Podukt marketowy Hamron

Felgi: Jak wyżej, widziałem test i całkiem nieźle sobie radzi za tą cene + szczotki do czyszczenia również z marketu

Plastiki i opony: Meguiar's All Season Dressing + jakaś gąbka do nakładania

Mikrofibry: 10 zwykłych to najwiekszych zabrudzeń (2zl za sztuke), 5 do wycierania pasty gramatura 320g/m2, 2 reczniki miekkie do osuszania

 

Wnętrze

Kokpit: APC ADBL + Meguiar's Natural Shine Protectant

Dywaniki i welur: Chemspec Enz-All prespray + szczotka do czyszczenia (odkurzacza piorącego się jeszcze nie dorobilem

Skóra: Meguiar's Gold Class Leather & Vinyl Cleaner + Meguiar's Gold Class Leather Conditioner

 

Chce do tego dokupić jeszcze jakieś szczotki do sierści, ogólnie do czyszczenia, taśmy maskujące, no i trochę wyposażenia do garażu ale to już w markecie żeby zaoszczędzić jak najbardziej. Proszę o ocene co byście zmienili i ewentualnie co dołożyli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.