Skocz do zawartości

Czyszczenie/pranie pasów bezpieczeństwa - co i jak ?


Prezes

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w pierwszym aucie: pasy słabo zwijają się.

Problem w drugim aucie: jasno-beżowe pasy są już miejscami przybrudzone.

 

Pytania:

Jak najlepiej rozwiązać oba powyższe problemy? Możecie polecić jak dobrze uprać pasy?

Na innym forum motoryzacyjnym użytkownicy radzą prać (woda z mydłem) lub smarować pasy jakimiś smarowidłami, aby lepiej chodziły. Mam jednak obawy, żeby nie były one tłuste i brudzące ubranie.

 

Z góry senk Ju za odpowiedzi. 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej rozwiązać oba powyższe problemy? Możecie polecić jak dobrze uprać pasy?
Sposob czyszczenia pasow oraz dozwolonych detergentow powinny byc w instrukcji obslugi auta. Najczesciej do czyszczenia pasów należy używać wody i delikatnego detergentu, np. mydlo rozpuszczone w wodzie. I nie uzywac srodkow chemicznych do czyszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy to mozna raczej tylko pielegnacyjnie, jakas pianka. Nie polecam prania, poniewaz slyszalem duzo opinii, ze wplywa to negatywnie na ich trwalosc co sie przeklada na bezpieczenstwo. Osobiscie odmawiam prania pasow klientowi.

 

Ciezko sie zwijaja jak mechanizm zwijania jest brudny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię ręka Boska broni przed smarowaniem samego pasa. Tak jak napisał Kanar - producenci definitywnie zabraniają używania silnej chemii do czyszczenia pasów, rozbierania mechanizmu czy jego smarowania.

Jeżeli pasy są mocno zabrudzone to czyszczę je za pomocą samej wody, lub wody z małym dodatkiem delikatnego płynu do czyszczenia, a nadmiar wilgoci odsysam odkurzaczem. Tak wyczyszczony pas rozwijam i zostawiam do wyschnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię ręka Boska broni przed smarowaniem samego pasa.

Spokojnie, nie jest ze mną tak źle, żeby od razu działać :D Najpierw pytam o to i tamto... Raczej skuszę się na "przemycie" roztworem wody z mydłem. Następnie pozwolę im dobrze wyschnąć.

 

Nie ukrywam, że w tym samochodzie, gdzie wolno się zwijają wolałbym uniknąć rozbierania tapicerek :song::?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tym bezpieczeństwem, pasy piorę środkiem do tapicerek (natryskuję prespray, czyszczę szczoteczką i wycieram suchą i czystą ściereczką) jednak nie zwijam ich dopóki nie wyschną.

Co do mechanizmu zwijania, jeżeli masz obawy przwed czyszczeniem, zleć to ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Odświeżę trochę temat :P

kupiłem czerwone pasy do lupo ;-) chciałbym je odświeżyć/wyczyścić ;)

mam już je ładnie rozwinięte i przygotowane do "prania" ;)

do dyspozycji mam vanisha do dywanów/tapicerki do prania ręcznego lub mydło biały jeleń :good:

+ jakieś delikatne szczoteczki, ściereczki ;)

Co polecacie ? :ad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce obsługi mojego seata jest napisane:

 

Pasy należy utrzymywać w czystości, gdyż brud może mieć negatywny wpływ na działanie mechanizmu ściągaczy.

 

Pasy bezpieczeństwa muszą być zawsze czyste. Brudne pasy mogą nieprawidłowo rozwijać się i zwijać.

 

Do czyszczenia pasów bezpieczeństwa można używać tylko łagodnego mydła z wodą. Nie należy wymontowywać pasów na czas czyszczenia.

 

Ważne:

Pasy bezwładnościowe, zanim zostana zwinięte, powinny być całkowicie suche.

 

Uwaga:

Nie wolno myć pasów bezpieczeństwa środkami chemicznymi, ponieważ niszczy to materiał włókien. Nie wolno także dopuścić do zetknięcia się pasów ze środkami żrącymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy wie ktos jak mozna wyczyscic pasy ktore sa bardzo splesniale , APC nie daje rady , nie bede eksperymentowal z jakimis piankami bo nie chodzi tu o pielegnacje . Pasy sa jasne wiec wszystko na nich widac.

Za odpowiedzi z Gory Dziekuje,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą historią na temat prania pasów, to jest prawda, ogólnie nie wolno prać pasów (ale wiadomo że wszyscy piorą), a dlaczego?? A dlatego, że pokryte są specjalnym środkiem polepszającym poślizg pomiędzy włóknami pasów (inaczej, pasy podczas wypadku się rozciągają, minimalnie, ale jednak, w przeciwnym razie by nas od razu połamało).

Piorąc pasy istnieje prawdopodobieństwo usunięcia tej "magicznej" powłoki, przez co pasy tracą swoją elastyczność.

Także z kolorami (przebarwieniami) nic się nie stanie, ale jeśli chodzi o pranie to należy być ostrożnym. Ja piorę, jeśli są już naprawdę brudne, ciepłą wodą z dodatkiem jelenia (bardzo małym dodatkiem). Jeśli coś nie puści to wolę nie używać chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikam kto, gdzie, kiedy i po co twierdził, że pasy są delikatne, nasączone preparatem i nie wiadomo co jeszcze. Najlepsze jest to, że wszyscy słyszeli, ktoś mówił itp. Bez przesady, zalecenia producenta... Też się muszą jakoś zabezpieczyć, jak ktoś zginie to zawsze jest jakaś furtka, trochę to tragiczne ale niestety prawdziwe.

Pasy są bardzo wytrzymałe, jasne, że nie należy ich traktować mega mocną chemią ale też nie przesadzajmy w drugą stronę.

Ostatnio miałem okazje wyrywać z błota jeden samochodzik, z braku odpowiednich narzędzi użyty został pas (nie wiem z jakiego samochodu) który z dobre 7 lat przeleżał pod chmurka, słońce, deszcz, śnieg... jakoś o dziwo nic mu nie zaszkodziło a siły działające na niego przypuszczam, że były większe niż przy normalnym wypadku :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 lata później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.