Skocz do zawartości

drgania kierownicy podczas hamowania, co może być nie tak ??


siwyjac

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szwagier prosił bym zamieścił taki wątek, więc to robię. Człowiek męczy się z tym problemem już ponad rok i zero efektów. Na forum mamy kilku właścicieli peugotów, więc może coś pomogą...

 

A problem jest taki:

 

"Witam,

 

W aucie Peugeot 307 (Lift) stale obecne są drgania przy hamowaniu.

Swojego czasu krzywiły się tarcze - przy czwartym komplecie krzywienie ustąpiło, drgania pozostały.

 

Wymieniłem:

- 3/4 zawieszenia

- 4 kpl. tarcz + klocki (obecne tarcze w normie osiowej; badane urządzeniem)

- przekładnia kierownicza (powstające drgania rozbiły wręcz przekładnię)

- drążki z końcówkami (już ze dwa razy)

- łączniki stabilizatorów (dwa razy)

- zaciski hamulcowe

- olej hamulcowy

- przednie piasty z łożyskami

- przekładane opony; opony nowe

- łożyska na kolumnach McPersona

- i...

 

i... nic. Jak drgało, tak drga, a właściwie wali kierownicą.

Dodam, że drgania są znaczne, przy mocniejszym wciśnięciu pedału hamulca.

 

Może ktoś ma jakiś pomysł?

Może coś w układzie hamulcowym?

Dodam, że tarcze nie są rozgrzewane i nie wjeżdżam potem w kałuże; rzadko pada deszcz.

:omg:

 

Dziękuję za wszelką poradę.

Konrad

 

Ps. Pamiętam tylko jak raz przestało drgać, na 1000 km, po zmianie tarcz z klockami w ASO, a po tej odległości - od nowa."

 

 

Jeśli post narusza regulamin to proszę o usunięcie ewentualnie przeniesienie w odpowiedni dział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siwyjac, Tak. Ja miałem kiedyś problem z "drganiami przy hamowaniu" i po kilku miesiącach walki - wymiana półosi i przegubów pomogła (zewnętrznych i wewnętrznych). Grunt to sprawdzić w zakładzie zajmującym się tylko przegubami, bo "mietki mechaniki", to niestety mają kiepskie "ucho i oko" i działają zazwyczaj po omacku.

 

IMHO Jak wymieniliście juz całe hamulce, opony i zawiechę to problem musi siedzieć w układzie napędowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie coś dawno temu też nie mogłem zdiagnozować i okazało się, że piasty były krzywe.

Tzn może nie robiłem tyle co ten kolega ale po paru elementach zawieszenia i tarczach już mnie wkurzało szukanie tego.

 

tylko, że w "naszym" przypadku pisaty były wymienione i dalej drga. :dontknow:

 

czyli pozostaje sprawdzić:

felgi

przeguby, półosie

sworznie wahaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
witam

u mnie bylo to samo okazalo sie.ze felga krzywa...ciekawe ze wczesniej na wywarzarce bylo ok

jak podjechalem do innego zakladu oponiarskiego zdjeli opone i puscili sama felge

 

mam podobne drgania, lecz u mnie występują tylko w przedziale 80-100km/h

zrobione wszystko co trzeba: wyważanie kół, zbieżność, nowe opony i nadal to samo, elementy zawieszenia na swoim miejscu ;)

wczoraj zgadałam się z zaprzyjaźnionym mechanikiem, powiedział że większość warsztatów wyważa koła w granicach błędu, bo musieliby na każdym kole ustawiać maszynę, a na to zwykle nie mają czasu/chęci. Przy większości aut takie wyważanie wystarcza, niestety są wyjątki że +/- 10gram robi różnicę w postaci drgań na kierownicy.

stawiam na felgi/opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie oryginalne felgi ? czy np. macie w nich pierścienie centrujące? Przez wyrobione pierścienie też bije kierownica niestety. A tak to trzeba szukać tak jak wcześniej wspominaliście felgi, opony, zawieszenie, ewentualnie luz na samej przekładni kierowniczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o przypadkach gdzie w Mondeo MK2 i w BMW E39 winne były piasty. Lekko zwichrowane i powodowały bicie.

Znajomi kombinowali, przetaczanie starych tarcz, nowe tarcze itd. Dopiero w serwisie boscha przetoczyli im nowe tarcze na aucie. Problem zniknął.

Kumpel z Boscha mówił, ze właśnie w tych autach to była norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.