Skocz do zawartości

Czy przepisy pozwalają myć samochód na własnym podwórku?


junakw

Rekomendowane odpowiedzi

Jak bede chodził nago po podwórku, sąsiadka mnie zobaczy i przez moją nagość pierwszy raz w życiu bedzie miała ochotę zdradzić męża, to jak zadzwoni na SM to bede musiał ubrać gacie? Nigdy w życiu!

Jak to mawia młodzież : "SKISŁĘ xD"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Z roku na rok przepisy i postępująca biurokratyzacja robią mętlik i tylko przeszkadzają nawet w tak prozaicznych czynnościach jak mycie auta :/ Ja osobiście większość swojego życia myłem auta na podwórku u siebie chociaż coraz częściej zdarza mi się jeździć na bezdotyk. U siebie to u siebie i póki szkody nikomu nie robię to nikt nie ma prawa mi się wtrącić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Odkopuję temat.

Czyli z tego co piszecie: sprawę legalności mycia auta na posesji i innych miejscach poza myjnią załatwia, ustala gmina, a nie jakiś ogólnopolski przepis? Gmina musi miec taki dokument?

Jeśli tak, to gdzie szukać, jakiś dziennik ustaw (chyba nie, bo ogólnopolski) itp, to znaczy w jakich działach/dokumentach gminy tego szukać, jak nazywa się taki dokument? Nie chcę jechać do gminy i pytać bo zaraz zaczną węszyć, jest tam parę osób ze złym nastawieniem, muszę mieć podstawę prawną.

Moja gmina to Wiśniew, pow. siedlecki

 

Chodzi mi o to, że chciałbym zrobić parę relacji do PSB, jakichś prezentacji kosmetyków, testów itp i puścić to w świat i chcę by to było w miarę możliwości zgodnie z prawem. Nie ma praktycznego problemu z sąsiadami, nikt mi nie przeszkadza itp, ale wiadomo, taki film, zdjęcia idą w świat a ja nie chce wkładać pracy w coś za co miałbym dostać po uszach, a może będę mógł czegoś uniknąć odpowiednio dobierając ujęcia lub zmieniając coś na posesji.

 

EDIT

Chyba już wiem

 

Już poszukałem, skopiowałem sobie cytat z wyciągu z gminy Piaseczno i wygląda na to że chyba każda gmina ma coś co nazywa się "Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie..." i tam jest wszystko napisane. Wystarczy wygoglować nazwę dokumentu + nazwę gminy

 

W mojej gminie jest, że "dopuszczalne jest mycie pojazdu na terenie posesji pod warunkiem że ścieki pozbawione substancji ropopochodnych będą usuwane do kanalizacji gminnej, lub gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie". Zabronione jest dopuszczanie do wnikania ścieków do gleby lub zbiornika wodnego. Czyli jeśli będę chciał robić np wideo-test szamponu, piany itp to trzeba będzie to robić na betonie i zachować choćby pozory jakiegoś odpływu, natomiast prace polerskie, woski, cleanery, dressingi można śmiało testować nawet na trawce. Git, pewnie dla tego że lokalnie nie ma żadnej myjni i nikogo kto by lobbował :).

 

Pytanie tylko co oznacza w praktyce że ścieki są "gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie".

 

Czyli myć teoretycznie nie możesz, tak samo gdy otwierałem swój interes dostałem wszystkie ustawy itp i pani od środowiska odpowiedzialna powiedziała że nie musze mieć pozwolenia wodnoprawnego i całej masy tych bzdur jeśli nie będe wydzielał substancji ropopochodnych i jeszcze kilka związków zawartych w chemi . Powiedziałem że nie będe mył silników to odpowiedź brzmiała że zawsze znajdują się ich śladowe ilości na karoserii (w okolicy wlewu) i jeśli będzie kontrola pobiorą próbki a tam ropa to kicha. Myjąc auto widzi się prawie zawsze ślady po ropopochodnych substancjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odkopię temacik ;)

 

Znalazłem na stronie Urzędu Gminy taki dokument "REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY".

 

§ 5

1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może się odbywać na terenie własnej

nieruchomości, bez użycia środków chemicznych, z zachowaniem podstawowych wymogów

sanitarnych, jeżeli czynności te nie mają negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i nie

są uciążliwe dla mieszkańców nieruchomości sąsiednich.

 

Zastanawia mnie, czy powyższy zapis może mieć zastosowanie dla dziupli, w której chcemy zajmować się detailingiem na codzień nie jako myjnia samochodowa i mam tu na myśli jednoosobową działalność gospodarczą. Jak wiemy, w branży detailingowej wszelkie produkty są biodegradowalne w związku z czym mogę odprowadzić ściek z garażu bezpośrednio do kanalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, że powinno iść do kanalizacji i dalej do oczyszczalni a nie w ziemię albo do burzówki. Ja kiedyś nawet prosiłem SG o kartę produktu (Strawberry) i niby:

"Zagrożenie dla środowiska.

Mieszanina nie sklasyfikowana jako niebezpieczna dla srodowiska"

ale:

"Środki ostrożności w zakresie ochrony srodowiska

Zapobiegać rozprzestrzenianiu się oraz przedostaniu do kanalizacji i zbiorników wodnych..."

 

"Informacje ekologiczne

Szczególowe dane nie były prowadzone, brak bliższych danych.

Mieszanina nie sklasyfikowana jako niebezpieczna dla środowiska. Nie należy dopuszczac do przedostania się i rozprzestrzeniania produktu w glebie, kanaizacji, wodach gruntowych i ciekach wodnych"

 

Więc niby nie szkodzi a....

 

Poczytaj post (cytat) KRD na poprzedniej str. Zapis o odprowadzaniu do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Odkopię temacik ;)

 

Znalazłem na stronie Urzędu Gminy taki dokument "REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY".

 

§ 5

1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może się odbywać na terenie własnej

nieruchomości, bez użycia środków chemicznych, z zachowaniem podstawowych wymogów

sanitarnych, jeżeli czynności te nie mają negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i nie

są uciążliwe dla mieszkańców nieruchomości sąsiednich.

 

Zastanawia mnie, czy powyższy zapis może mieć zastosowanie dla dziupli, w której chcemy zajmować się detailingiem na codzień nie jako myjnia samochodowa i mam tu na myśli jednoosobową działalność gospodarczą. Jak wiemy, w branży detailingowej wszelkie produkty są biodegradowalne w związku z czym mogę odprowadzić ściek z garażu bezpośrednio do kanalizacji?

Legalnie nie możesz, ponieważ odprowadzasz ścieki w których mogą się znajdować substancje ropopochodne. Ale wszystko idzie obejść :) podpowiedź to unikać słowa 'myjnia" "mycie' itp i co to znaczy dziupla ? bez przeznaczenia miejsca pod prowadzenie DG i płacenia podatków? bo to z góry nie jest legalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam aby być bezpiecznym na swoim terenie, to warto kupić separator przed brukowaniem terenu i podłączyć go do szamba. Zostaje tylko kwestia jakiś zasłon wlotowych co by deszczówki nie zbierał. Cenowo 1600zł jeszcze nie tak źle, a głowa spokojna - chyba muszę pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam aby być bezpiecznym na swoim terenie, to warto kupić separator przed brukowaniem terenu i podłączyć go do szamba. Zostaje tylko kwestia jakiś zasłon wlotowych co by deszczówki nie zbierał. Cenowo 1600zł jeszcze nie tak źle, a głowa spokojna - chyba muszę pomyśleć.

 

1600zł? Nie zgubiłeś jednego zera? Ewentualnie przedstaw nam separator który chcesz zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisując frazę w googlu "separator odpadów ropopochodnych" w pierwszym linku do sklepu aqua.... masz najtańszy wystarczający do zastosowań jedno stanowiskowych za 2300. Też to rozważam do siebie, aby mieć święty spokój, najgorsze jest przekopanie się do kanalizy, bo to jedyne 15m w moim wypadku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś czytałem o tym separatorze i kosztach, jakie się później wiążą z jego posiadania. Co rok trzeba go opróżniać, a koszt wywozu ze względu na to, że są tam substancje szkodliwe dla środowiska nie jest niski, jeśli się mylę to mnie poprawcie, ale w skali roku to było 1000-1300zł. Sam myślałem o separatorze u siebie, żeby mieć spokój ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanie, otóż, czy to prawda że samochodu nie mozna myć na własnym prywatnym podwórku...? Moja posesja stoi na wzgórku no i chcąc nie chcąc wszystko co myje nawet schody do domu leci na drogę publiczną nie utwardzoną. Czy poważnie dostałbym mandat za to że myje auto u "siebie" ? No a np. myje tylko felgi w aucie... sąsiad dzwoni po Straż Miejską, i oni też mi wlepią mandat za mycie felg? Jeśli tak to nic tylko się wyprowadzać z tej Polski... :roll: A jak myje schody do domu i woda leci na ulicę to też mandat..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale dajmy na to że umyje tylko felgi to też dostane mandat? Te przepisy to wymyślał chyba człowiek chory psychicznie! Na YouTube jest masa filmów jak ludzie myją w USA auta na podjazdach wszystko leci na ulicy i jest dobrze.

 

No a Wy użytkownicy tego forum gdzie myjecie swoje auta? np. Jak ktoś ma firmą detalingową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziales zeby w stanach ludzie stawiali ploty? A w pl co nastepny plot to wiekszy. Tam jest inny styl myslenia jak ktos Ci wejdzie na podworko to zaraz wlasciciel wyleci ze strzelba. A dwa jesli nawet przykladowo napisales ze sasiad zadzwoni na straz to moja rada nie przezywaj przepisow a zyj lepiej z sasiadami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak jak napisane jest: można myć na własnej posesji pod warunkiem nie przedostawania się szkodliwych substancji do gleby (np czyli odpada mycie silnika). Ale w naszych realiach mycie jednego auta od święta i to swojego na swoim podwórku chyba nikt cię nie oskarży. Chyba że ma się wrednego sąsiada - dobrze że nie mam takich.

 

Ja tak sobie myślę że jednak zrobię sobie spływ w jedno miejsce tam kratki i rurą prosto do szamba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.