Skocz do zawartości

Pianownice ręczne-stężenia


weglus

Rekomendowane odpowiedzi

Siedze na forum już jakiś czas, niedawno kupiłem pierwszą pianownice. Dzięki temu, że już sie przeczytało setki postów pamiętałem, że chyba najpopularniejsze stężenie aktywnej piany w pianownicy to 35ml/1litr. Dzisiaj przeczytałem, że jeden forumowicz zastosował stężenie 70ml/1.5l. Niektórzy robią też miksy piana + APC.

Proponuje, aby w tym temacie pisać jakiej używacie pianownicy(epoca, gloria, marolex), piany oraz podawać stężenie, ilość filcy, woda ciepła/zimna i ewentualne zdjęcie jaka piana wyszła. Jak ktoś robi miksture z APC do mocniejszego domycia to również niech umieszcza. Po jakimś czasie, można temat zamknąć i podwiesić, aby było dla potomności.

Ja jak narazie nie podam swoich 'instrukcji', bo dopiero pierwsze pianowanie za mną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Najbardziej uniwersalne stężenie to ok. 50 ml na litr + 2 filce ;). Dotyczy ono większości APC i ja takie stosuje. Wyjątkiem są piany bardzo silnie pieniące, np. VP Neutral i tutaj najlepiej nie przekraczać 30 ml, czy środki słabo pieniące jak np. Bilberry 1:4-1:1 czy chemia przeznaczona do prania (np. VP Heavy Carpet Cleaner)- 100 ml/ litr. Wiele też zależy od wody: czy ciepła czy zimna, czy demineralizowana, czy z kranu. Większa temperatura i demineralizacja wody poprawia jakość piany.

 

Podsumowując, najlepiej samemu ustalić dokładniejsze stężenia, bo u każdego będą się one trochę różniły w zależności od determinantów, a podawane dane powinny być jedynie wskazówką, a nie stałą wartością ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krd, albo słabo szukałem albo tematu nie ma już ;) może to był post przy okazji jakiejś dyskusji

tukolarz, właśnie o takie wskazówki mi chodzi :P żeby każdy wiedział "od czego zacząć"

 

później zebrać wszystkie rady w jeden post i zrobić z tego FAQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli odzielimy "skuteczne stezenia" od tych ktore daja "ladna"piane to moze sie udac. :good:

Inaczej zrobimy jeszcze wiekszy balagan.A to nikomu nie pomoze bo:

Wiele też zależy od wody: czy ciepła czy zimna, czy demineralizowana, czy z kranu. Większa temperatura i demineralizacja wody poprawia jakość piany.

mozna tez dodac:ilosc, rodzaj i jakosc filcu, jego stan, stopien spienienia, itp itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Nie moge znalezc tamtego wpisu, wiec cos tam zapodam.

Gloria czy Marolex to nie ma znaczenia, wode leje z kranu, jak na swiezo to ciepla, jak z butelki to zimna.

 

Magifoam i NSF

50-70ml na 1-1.2L - 2 filce

 

APC:

100-200ml na 1-1.2L - 2 filce

100ml APC + 20-40ml Tenzi Truck na 1-1.2L - 2 filce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faraon3021, w aż takie szczegóły to sie nie wdawajmy jak np jakość filcu :P to ma być temat czysto informacyjny co do stężeń. jak komuś będzie źle spieniało przy kilku kombinacjach stężeń i ilości filców to pisze w temacie z pianownicą, że coś ma nie tak.

najlepiej to: pianownica, ilość filców, piana/apc, woda ciepła czy zimna

i do tego jakiś krótki opis jak piana wyglądała i jak domyła. wiadomo, że domycie jest priorytetem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weglus, Moze zle to ujalem, ale wlasnie chodzilo mi o to zeby pominac wszystkie zmienne a ograniczyc sie jedynie do skutecznego roztworu.

Dlatego ze kazda sprawna pianownica powinna poradzic sobie z zadanym roztworem.

Prawie kazdy ma inne filce -wiec i tak trzeba bedzie cos tam ustawiac.

Woda wodzie nie rowna.

Itd itd.

Jesli moge cos sugerowac to ogranicz sie do: chemia - stezenie - ciepla/zimna woda.

A i tak pewnie latwo nie bedzie bo "...... mi sie nie pieni", " ..mi nie domywa...." "....mi nie chce wyjsc z pianownicy " ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wklejam skopiowana kiedys wypowiedz usera (nie pamietam) z usunietego juz watku o Glorii

mam nadzieje, ze lania nie bedzie :oops:

 

Ph Neutral

 

Na 4 filce 20-25ml/ 1L

Na 2 filce 35-45ml/1L

 

Orange PreWash

 

4 filce 50ml/1L

2 filce 100ml/1L

 

G101

 

4 filce 100ml/1L

2 filce 200ml/1L

 

Super Deagreaser

 

4 filce 90ml/1L

2 filce 180ml/1L

 

Valet Pro Interior APC

 

4 filce 35ml (max 45ml)/ 1L

2 filce 60ml (max 75ml)/ 1L

 

Autobrite SS Foam

 

4 filce 25ml (max 30ml)/ 1L

2 filce 50ml (max 55ml)/ 1L

 

Autobrite Citrus Foam

 

4 filce 25ml (max 30ml)/ 1L

2 filce 50ml (max 55ml)/ 1L

 

 

Autobrite SS Foam with Wax

 

4 filce 30ml (max 35ml)/ 1L

2 filce 50ml (max 70ml)/ 1L

 

Autobrite MagiFoam

 

4 filce 25ml (max 30ml)/ 1L

2 filce 45ml (max 55ml)/ 1L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli moge cos sugerowac to ogranicz sie do: chemia - stezenie - ciepla/zimna woda.

A i tak pewnie latwo nie bedzie bo "...... mi sie nie pieni", " ..mi nie domywa...." "....mi nie chce wyjsc z pianownicy " ;)

w sumie masz racje. tylko ja bym dodał tą ilość filców :D

czyli byłoby to tak : chemia-stężenie-ilość filców-woda ciepła/zimna

 

marudzenie pewnie będzie, ale tego sie nie uniknie. moim zamysłem jest stworzenie listy stężeń najpopularniejszych pian i mikstur z dodatkiem APC i podwieszenie jako zamkniętego 1postowego tematu jeżeli administracja sie zgodzi. ale to i tak troche zajmie aż wszyscy którzy używają pianownic wpiszą swoje stężenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epoca, 2 filce, woda zawsze ciepła z kranu - twarda.

 

ValetPRO NSF:

35ml/1L

Ładna piana, skuteczność... jak to VP NSF ;)

 

50ml/1L

Piana bardzo gęsta, domywanie lepsze niż wyżej

 

VP NSF + APC BH Surfex HD:

35ml + 35ml/1L

Piana trochę wodnista, domywanie bardzo dobre (oczywiście zjada woski)

 

Na razie tyle, nowy sezon - nowe wyzwania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marolex Master 2000+(jeszcze bez przedłużki), 2 filce, woda gorąca z kranu (zapewne twarda)

 

Magifoam:

35-40ml/1L + czasem do tego dolewam jedną lub 2 nakrętki APC ValetPRO bo mam wrażenie, że jeszcze trochę minimalnie poprawiają domywanie (dlatego stosuję tylko kiedy brud mam już cięższy/zaschnięty)

Pianowanie ładne, skuteczność także bardzo przyzwoita.

 

przy 50-60ml/1L zaczyna się czasem za gęsta piana robić i wylatuje z dyszy gąsienica zamiast pryskać pianą.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Faraon dzki: właśnie jestem po pierwszym myciu. Stosowałem Power System PH Neutral Snow Foam, którego wlałem 40 ml na 1,5 l ciepłej wody. Wylatująca piana był jak śnieg t.j. miałem wrażenie, że jest za gęsta, ale może tak chyba ma być?? Ponadto piana nie wychodziła z dyszy takim ładnym szerokim strumieniem jak na Twoim filmiku tylko tak jakby trochę pluło chociaż strumień był szeroki ale krycie powierzchni nie takie ładne, dlatego musiałem 2x poprawiać. Nie wiem co to spowodowało i co na to wpływa. Może za wysokie stężenie szamponu? W głowicy miałem 2 żółte filce od Glorii. Kolejna uwaga: po nałożeniu piany odczekałem jakieś 10 min i spłukałem wodą. Podczas spłukiwania zauważyłem, że na lakierze pozostał brud, kurz. Być może jeszcze dłużej powinienem utrzymać pianę aż do całkowitego zniknięcia?

Do umycia auta (VW Polo) wystarczyło mi jedne nabicie mojego Marolexa, gdzie jak wspomniałem wyżej miałem 1,5 l wody. Aha jeszcze pytanko: po użyciu wyjmujecie i płuczecie filce z głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas spłukiwania zauważyłem, że na lakierze pozostał brud, kurz. Być może jeszcze dłużej powinienem utrzymać pianę aż do całkowitego zniknięcia?

Niestety piana nie myje.Luzuje brud i pomaga w myciu wlasciwym.

Dodatkowo VP to bardzo delikatna piana praktycznie do codziennego uzytku.

Mozna jej dzialanie wzmocnic dolewajac troche APC albo kupic np Magi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.