Skocz do zawartości

Gloria FM10 vs. Marolex Master II 1500 Plus vs EpocaTec foam


Tworek

Rekomendowane odpowiedzi

90c9e97a122efcc8gen.png

 

Konfrontacja jakiej jeszcze nie było na forum. Zawsze była o tym dyskusja, który z produktów jest lepszy, było sporo za i sporo przeciw, postanowiliśmy to z Barmanem sprawdzić, jakoś że Gloria FM10 wpadła "do nas", za śmieszne grosze.

 

Kilka słów o zawodnikach:

 

Gloria FM10:

 

Najnowsza generacja urządzeń pianujących, niemieckiej firmy GLORIA GARTEN charakteryzuje się niebywałą jakością wykonania. Zaawansowna, a zarazem bardzo nieskomplikowana technologia zrodziła niewątpliwy sukces jakim jest GLORIA FM10 - niesamowicie skuteczne urządzenie w wytwarzaniu piany. Można przypuszczać, iż jest to jedna z najlepszych pianownic ręcznych tego typu na świecie.

Piana wytwarzana przez to urządzenie jest niebanalnie gęsta, mocna i nie przypomina w żadnym przypadku efektow uzyskiwanych przez konkurencje.

Gloria FM jest bezkonkurencyjna!

 

Dane techniczne:

 

Max. pojemność robocza: 1,0l

Całkowita pojemność : 1,5l

Masa pustego opryskiwacza: 0,5kg

Max. ciśnienie robocze: 3 bary

Max. temperatura pracy: + 40*C

Materiał zbiornika: Polietylen

Materiał pompy: Polietylen

Max. przepływ cieczy: 290ml/min

Materiał o-ring: Viton

Kąt rozpylenia dyszy: 110*

 

Info ze strony http://showcarshine.pl/

 

Cena od 129 zł do 169 zł (zależnie od sklepu)

 

DSC_9720.JPG

 

DSC_9723.JPG

 

DSC_9724.JPG

 

DSC_9725.JPG

 

DSC_9726.JPG

 

DSC_9727.JPG

 

DSC_9729.JPG

 

Marolex Master 1500 Plus:

 

 

- kompatybilne, wymienne dysze ze wszystkimi opryskiwaczami kompresyjnymi i plecakowymi firmy MAROLEX

- dysza z możliwością regulacji kąta strumienia / wydatku cieczy

- ergonomiczny i wyprofilowany kształt uchwytu idealnie i wygodnie leżący w dłoni

- zawór bezpieczeństwa chroniący zbiornik i Użytkownika

- estetyczny wygląd

- możliwość zawieszenia opryskiwacza "na krawędzi"

- skala w litrach i galonach U.S.

- półprzezroczysty zbiornik, ułatwiający widoczność poziomu cieczy

- wysoka trwałość elementów i uszczelnień

- bardzo wydajna i lekka praca pompki

- możliwość stosowania dodatkowych akcesorii, np. osłonki herbicydowej

 

 

Poj. całkowita 1,60 l

Poj. robocza 1,50 l

Ciśnienie 0,4 MPa

Masa netto 0,48 kg

Wysokość 310 mm

Szerokość 130 mm

 

Cena około 60 zł ze wszystkimi potrzebnymi częściami do modyfikacji.

 

 

DSC_9732.JPG

 

DSC_9733.JPG

 

DSC_9734.JPG

 

DSC_9735.JPG

 

DSC_9738.JPG

 

DSC_9739.JPG

 

DSC_9742.JPG

 

 

 

Oczywiście Marolexa należało poddać modyfikacjom, żeby można było z niego uzyskać pianę, co znajdziecie : Kosmetyka aut Strona Główna » Narzędzia i środki pomocnicze » Inne » Jak z opryskiwacza ciśnieniowego zrobić pianownicę.

 

A więc do rzeczy, jako że Marolex'a mieliśmy do dobrze ustawionego, została sprawa Glorii. W obu przypadkach przypasowało stężenie ValetPRO ph Neutral Snow Foam 1:25 , gdzie przy Marolex'ie zastosowaliśmy 3 filce, a w Glorii 2 filce, aby piana była na zadowalającym poziomie.

 

Oto co uzyskaliśmy :

 

 

Krótko podsumowując Marolex to zwykły opryskiwacz, który wymaga modyfikacji, aby otrzymać pianę, przy czym jest stosunkowo tani. Możemy nim pianować dłużej niż Glorią, z racji większych gabarytów i ciśnienia roboczego. Nie ukrywając, gdyby Gloria była tańsza kupiłbym ją bez wahania, ponieważ otrzymałbym gotowy do użytku produkt.

 

Jeżeli chcielibyście wiedzieć coś jeszcze na temat tych dwóch urządzeń, to śmiało piszcie, w miarę możliwości postaram się na Wasze pytania odpowiedzieć.

 

Dzięki za uwagę. :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Poza tym pojemność Glorii to tylko 1l roboczy.

Przydałoby się porównanie z Epocą :o

ma 1,5l pojemności roboczej i w sumie jak na początku krótko pianuje,tak gdy poziom płynu jest w okolicach 1l to już zdrowo daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herusek14, w detailershop.pl również nabędziesz takie filce. A to czy ciepła czy zimna, to już zależy od Ciebie. Przy ciepłej roztwór lepiej jest spieniany, natomiast zimną wodę masz wszędzie dostępną. Tak więc i z ciepłą i z zimną wodą będziesz miał pianę, tylko w przypadku zimnej musisz wlać trochę więcej środka lub dodać jeden filc więcej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zgodnie z prośbami razem z Tymkiem zrobiliśmy porównanie Glorii z Epocą. Myślę, że na to czekaliście :)

 

Nie robiłem dokładnych fotek Epoki, ale jakby kogoś interesowały szczegóły budowy to zrobię i wrzucę.

 

Generalnie obie pianownice mają to samo ciśnienie robocze 0,3 MPa. Gloria ma pojemność roboczą 1 litr, całkowitą 1,5 litra. Epoca odpowiednio 1,5 i 2,0.

 

2.jpg

 

Słówko o procedurze testowej:

- do około 3 litrów ciepłej wody z kranu wlaliśmy ok 110 ml piany ValetPRO Neutral Snow Foam

 

3.jpg

 

4.jpg

 

- po zamieszaniu 5 razy w prawo i raz w lewo napełniliśmy pianownice zgodnie z danymi od producentów:

 

5.jpg

 

1.jpg

 

Pierwsza część testu ma pokazać, czy występują różnice przy zalaniu do pełna. Obie pianownice miały po dwa filce (oryginalne), obie nabiliśmy aż puścił odpowietrznik.

 

Druga część testu odbyła się, gdy w obu było po 0,5 litra roztworu. Miało to na celu pokazanie wpływu wielkości zbiornika na długość pianowania.

 

Za koniec działania uznaliśmy moment, kiedy pianownica zaczyna "sikać" praktycznie jednym strumieniem.

 

Od razu przepraszam za błąd w stylu "zaczynam nie od dołu" - zawsze tak robię, ale jak się skupiałem na teście to o tym zapomniałem :dontknow: . Jako że nie chcieliśmy oceniać domywania to nie powinno to wpływać na wyniki. Tak samo Tymek prosił o wyrozumiałość jeśli chodzi o nakładanie piany. Obaj jesteśmy amatorami więc nie wszystko wyszło idealnie ;)

 

Test na filmiku poniżej:

 

 

Jeśli chodzi o wnioski to napiszę za siebie, Tymek pewnie dorzuci coś od siebie:

- Gloria jest solidniejsza, ma lepszy tłok

- przy pełnym zbiorniku wychodzi na jedno, różnica 3 sekundy to może być np. wpływ różnej objętości pozostałego powietrza lub nawet tego, że Epoca stała parę minut po napompowaniu

- jakość piany IMO ciut lepsza z Epoki, ale myślę, że spokojnie można taką uzyskać w Glorii - kwestia dobrania stężenia do wody i filców

 

To tak ogólnie, a teraz podsumowując, co dla mnie jest największą zaletą Epoki:

- na co dzień nie trzeba jej zalewać do pełna, więc od razu mamy lepsze działanie (na moją Fokę kombi starczy 1,25 litra roztworu)

- konieczność dolewania roztworu do Glorii dla mnie jest dyskwalifikująca

- cenowo Epoca jest lepsza, choć odbija się to na jakości tworzyw

 

Zalety Glorii:

- zaplecze serwisowe

- jakość wykonania

- lepszy tłok

 

Gdyby mnie było stać to mógłbym się pokusić o Glorię i Kwazara, żeby zamienić butelki. Ale musiałbym mieć zdecydowanie za dużo kasy, bo Epoca stosunkiem cena-jakość działania (bo nie mówię tu o tanioplastikowej rączce) jest bezkonkurencyjna.

 

Zachecam wszystkich do własnych wniosków. Tutaj dużą rolę odgrywają osobiste preferencje i to, co jest dla nas najważniejsze.

 

Bardzo jestem ciekaw, jak Epoca zniesie próbę czasu. Na razie po pół roku używania jest bez zarzutu.

 

Czekamy na uwagi i komentarze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie czaptan wyczerpał temat i niezbyt wiele mogę dodać. Przede wszystkim różnica jest w jakości - na plus Glorii. Nie wiem także jak z serwisem/gwarancją Epoki, Gloria tutaj wypada b. dobrze, przynajmniej z informacji na forum.

 

Jeśli chodzi o samą wygodę użytkowania to zaryzykuję, że Epoca będzie sprawdzać się tu lepiej z powodu choćby pojemności. Przyznaję, że pewnie nie używam Glorii w 100% poprawnie, ale ostatnio robiłem Lagunę III kombi i zabrakło mi trochę roztworu - być może źle aplikowałem i marnotrawiłem pianę, ale takie mam spostrzeżenia. FM10 używałem także na Stilo i Octavii II i tutaj nie było problemów - spokojnie starczyła na całe auto. Przeanalizowałem też filmik nagrany przez czaptana i wydaję mi się, że różnica w jakości piany na aucie jest konsekwencją różnic w naszym pianowaniu, zauważyłem, że przesuwałem FM10 szybciej i wyszło to bardziej "olewawczo". Niemniej jednak fajnie było się zgłosić z propozycją, spotkać i przetestować ;) dzięki i pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam ciekawy update, zwłaszcza dla faraona3021 ;). Otóż jednak wrzucę zdjęcia z budowy Epoki, bo dziś zauważyłem, że ma ona kolejną zaletę. Przyjrzałem się rurce i jej mocowaniu:

 

3.jpg

 

4.jpg

 

Jak widać, na końcu rurki jest taki czarny element. To on odpowiada za napowietrzanie roztworu, tu widać dziurkę:

 

5.jpg

 

Jak się włoży rurkę bez niego, o tak:

 

6.jpg

 

to otrzymujemy zwykły opryskiwacz. Wielokrotnie wspominano o uniwersalności Marolexa, o dziwo Epoca też taka jest. Ciekawe, że wcześniej tego nie zauważyłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A ja mam ciekawy update, zwłaszcza dla faraona3021

Jakos mi to wczesniej umknelo .

Ciesze sie ze Epoca dzielnie goni rywali choc to dalej dosc droga jednorazowka.

Zeby nie bylo za latwo do Marolexa mozna dokupic za kilka PLNow bardzo fajny gadzet co dodatkowo ulatwia prace i zalatwia problem miejsca na filce.

http://sklep.marolex.pl/product_info.ph ... MYp84MsDNI

Musi sie jeszcze troche Epoca postarac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.