Skocz do zawartości

Kompresor


Sucre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Co do maszyn wiatropędnych...

Żółte cudo z aukcji - (cyt.),, Stanley to jakość ugruntowana w świadomości społecznej"... (koniec cyt.) i człowieki zarządzające tą marką, jadą na tej świadomości jak na łysej kobyle. A na tabliczce znamionowej ,, zdzielano w Chińskiej Republice Ludowej (w skrucie ChRL). Niestety ze Stanleya została już tylko nazwa. Nawet żółty kolor zrobił się jakiś taki chiński...

W czerwcu 2015r nabyłem kompresor z Castoramki. Produkt firmy Airpress ( niegdyś też doceniana marka ) robiony dla w/w sieci pod nazwą Specair... z tajemniczym, lecz kuszącym napisem na boku bańki : 275/25.

No tak... w sklepie, przy cenie objaśniono że 275 to litry na ssaniu, a 25 to litraż zbiornika powietrza... Za trochę þonad 300zł - rewelka ! Po przeczytaniu instrukcji (broszurka w kilkunastu językach - pare stron po polsku ) mina trochę zrzedła. To że chinol to wiedziałem, że na zbiorniku powietrza jak wół wbite jest 24L a nie 25l, to już trochę wstyd dla marki... ale najlepsze jest objaśnienie tej wielce kuszącej liczby 275 - jest to ,, teoretyczna pojemność wlotu powietrza " :o że co ??? Co to w ogóle za parametr :thumbdown:. Poza standardowym bla bla bla, paroma parametrami i zaleceniami okresowej wymiany oleju, na końcu tej fascynującej lektóry drobnym maczkiem wydrukowano niewiele mówiące certyfikaty.

Brak danych o zalecanym oleju do sprężarki (a stosuje się lepkości w zakresie 32-150 tak wiec spory zakres), brak szczegółowych danych silnika - niby 1500W/2,0HP, a termik do 6A... nie jestem elektrykiem-fachowcem, ale amatorsko troche bawie sie prądem (czasem prąd pobawi się mną :kox:) Wedle całej mojej wiedzy 1,5 kW powinien pobierać około 6,5A... Niech mnie ktoś poprawi jeśli sie mylę....

Dobra. Zalałem olejem - Markowy - Airpres - Do kompresorów. Wtyczka do kontaktu, grzyb w górę i..... o matko gdzie ja połorzyłem stoperan do uszu :D

NO DOBRA, NABIŁ NAWET 8 BAR. Podmuchałem sobie pistoletem, a po krótkiej chwili.... k. mać! Gdzie te zatyczki !?!

No dobra. Czas na Pomiar rzeczywistej wydajności......

Od 0 bar do 8 bar 118 sek. W zakresie pracy presostatu (6-8atm) 30 sek. Przeliczałem ze trzy razy... nie wierze, za każdym razem wychodzi szalona wydajność na poziomie 98 l/min :cry:

No nic. Złapałem młotek i śrubokręt i do roboty.

Po paru(nastu) zabiegach wykonanych na przestrzeni 3 miesięcy udało mi się podnieść i utrzymać wydajność na poziomie 140-145 l/min. dla butli 24L Podłączenie dodatkowej butli (27L) dało możliwość podmuchania pistoletem około 40 sek. lecz opory tłoczenia obniżały wydajność do ok 120 L/min. Zaczełem więc nawet lakierowac małe elementy pistoletem lakierniczym (typ mini). Po roku i 4 miesiącach od zakupu, podczas piaskowania (tak, zasilał też mały pistolet do piaskowania, co prawda na 10 sekund i przerwa bo nabija, ale zasiłał) nagle zabulgotało w małej instalacji którą zbudowałem i zamiast piasku poleciała gruda tłustego błocka. Szybkie sprawdzenie - olej w kondensacie = pierścienie tłokowe kaput.

Miałem świadomość że w końcu tak sie stanie, więc w wolnych chwilach wzbogacałem wiedzę o dmuchawcach oraz typowałem ewentualnych następców. Wybór padł na...(filmy z testami pewnego lakiernika - amatora, przeważyły szalę wyboru)(ps. Panie Krzysztofie, pełen szacun za całokształt.) ...Cormak Sky 50V - zakupiony bezpośrednio u producenta z gratisową dostawą. Znalazłem jedną ofertę na alledrogo o 10 zł tańszą, ale na butli widniał napis Maktek, czyli ze starych zapasów magazynowych... Kompresor dotarł szybciutko. Porządnie zapakowany i na mini paletce. Szybciutko otwieram a tam... o matko, niechcący ktoś wrzucił encyklopedie :acute:

Jednak nie, TO INSTRUKCJA !!! Prawie tak obszerna jak od Specair-a, ale tylko po polsku - CAŁA !!! Do tego certyfikaty w wersji orginalnej i tłumaczone na polski, karzdy na oddzielnej kartce A4. W instrukcji szczegółowe dane, Rysunki schematyczne z dokładnym technicznym oznakowaniem....

Szybkie oględziny ( kompresor przyjechał zalany olejem - gotowy do pracy) i pod prąd go. Po rozruchu pomiary:

Fabryka dopracowała go do 280 L/min, dokonałem jednej poprawki i teraz zbiornik 50L nabija w ok 75 sek. I dobija od 6 do 8 bar w 20 sek. Daje to średnią wydajność 325 L/min !!!!!!!!

Z dodatkowymi zbiornikami radzi sobie nieźle. Łączna pojemność 102 L napełnia w niecałe 3 min utrzymujac wynik w granicach 280 - 290 L/ min ( ach te opory tłoczenia )

Cormak też składa kompresory z chińskich podzespołów, ale nie wstydzi się tego i dobiera je starannie. Podaje wyczerpujace oraz PRAWDZIWE informacje i dane, zapewnia dostęp do części i serwisu. Jedyny minus to płatne serwisy co pół roku, celem zachowania gwarancji.

Dla porównania Specair ani airpress nie udostępnia żadnych szczegółów. Prędkość obrotowa silnika, średnica i skok cylindra itp - wszystko tajne, niedostępne dane. Części do kupienia tylko w pakiecie z naprawą...

Sumując: Stanlej z aukcji to taka uboga wersja cormaka sky 50 (cormak ma wszystkie rurki zdawcze owinięte radiatorem, co skutkuje mniejszą ilością kondensatu w zbiorniku), a kosztuje o 120 zł więcej niż Cormak z pompą V na 100L zbiorniku . Dodatkowo każdy Cormak ma fabrycznie przygotowane gniazda w zbiorniku ciśnieniowym co pozwala podłączyć dodatkowy zbiornik zwiększający zapas wiatru, oraz wpiąć bezpośrednio instalacje bez strat powodowanych na starcie przez szybkozłącze ( tu, przyznaje bez bicia nie mam niezbitych dowodów ale z tego co się oriętuję to szybkozłącze (1/4") pozwala na maxymalny przepływ powietrza rzędu 1000 L/min, a bezpośrednie wpięcie w gniazdo 1/2" czyli takie jak w Cormaku, ma przepływ rzędu ponad 3000 L/min. Jeśli w planach jest klucz pneumatyczny, to Cormak da spokojnie rade, a stanlej szybciej sie skicha niż uciągnie klucz o mocy powyrzej 300Nm (oczywiście faktycznej mocy, bo wszystkie rotake, skorpio czy fore i inne kalafiore maja tak podane dane żeby skusić klienta, a faktycznie to potrzebują churaganu żeby zbliżyć się do podanych wartości, polecam porównać np. Rotake Rt2600 i Ingersol Rand 131S. Rotake jest kopią klucza 131S, lecz podane zapotrzebowanie na wiatr jest to pobożne życzenie producenta co do wartości średniej i należy dodać ok 20%, a klucz 131S ma podany pobór średni i szczytowy - pod maksymalnym obciąrzeniem, który wynosi ponad 800L/min - czyli Rotake będzie chciał pożreć koło 1000L/ min, oczywiście przy spadku ciśnienia do wartości nie mniejszej niż 6,3 bar pod kluczem).

Jeśli ktoś doczyta ten przydługi wywòd, to podaje stronke ze świetnym kalkulatorem do przeliczenia spadków ciśnienia względem zadanej średnicy wewnętrznej rurociągi oraz jego długości. Oraz innych kalkulatorów.

http://www.7bar.pl/pl/wiedza/kalkulatory.html

Dziękuję za uwagę i rzyczę pomyślnych wiatrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzytkowniku [ref]C0rvette[/ref], że post przydługi, zgoda. Napisałem przecierz że mnie poniosło. Jeżeli uważasz że nic z niego nie wynika, radzę potrenować czytanie ze zrozumieniem. Są tam zawarte informacje na temat tego co powinien posiadać kompresor aby: [mod=]Coś przedmuchać, raz na jakiś czas zakonserwować podwozie i nadkola, prysnąć zabezpieczenie do profili zamkniętych, kiedyś jakiś pneumat do odkręcania kół, no i pomalować jakieś małe elementy typu felgi czy listwy...[/mod].Jeśli Cormak już Cię nie interesuje, możesz szukać czegoś innego. Masz tu moją opinie na temat w/w.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Fizdrygał[/ref], Uwierz mi, że u mnie z czytaniem jest całkiem okey. Przeczytałem i uważam że to jest REKLAMA, Pracowałem na Cormaku 50l 2 cylindry (V), oraz na 100l 2 cyl.

Osobiście mam Metabo 520-200d i uwierz mi że napisał bym że polecam i jak dlugo na nim pracuję. A nie wywód i zachwalanie że Chińczyk z Casto miał instrukcje w kilku jezykach, A Super Cormak obszerną po polsku.

:D:D:D

 

Koniec OFF. :zly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oczywiście wiem, gdzie jest robione i gdzie kupie. Bo jak kupuję coś to długo wybieram co kupić, a nie z pierwszej łapanki. I uwierz mi że wolę Chińczyka z jakaś renomą niż byle jakiego chińczyka. Bo obecnie w Chinach klepią wszystko. A sprężarka ma wybite "mady in italy" czy to prawda? Nie wiem ale pewnie robione w Chinach. Z tym że lepiej wybrać chińczyka lepiej wykonanego niż chińczyka co nie przechodzi żadnych norm.

 

Koniec OT. Ale to już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

693467 Z tym że lepiej wybrać chińczyka lepiej wykonanego niż chińczyka co nie przechodzi żadnych norm.

O to to to... i właśnie tu jest pies pogrzebany. Właśnie o to mi chodziło. Tylko w moim przypadku, pierwszy kompresor był sygnowany znaną i dobrą (niegdyś) marką, ale poskładany z chińszczyzny wątpliwego sortu i parametrami z księżyca. Natomiast drugie dmuchadło, firmy mało znanej, choć w cenie dużo przystępniejszej niż podobne wytwory marek ,,ugruntowanych w świadomości konsumentów jako synonimy jakości" jest chinolem jakościowo nokautującym konkurencje w pierwszej rundzie.

I tyle ode mnie, koniec OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pany.. z kompresorami mam tyle wspólnego co Grodzka z byciem Kobietą. Do detailingowego zastosowania, polakierowania czasem małego elementu nada się to ? --> Kompresor Sprężarka 150l 350l/min 400V JAGER GERMAN, Wydajność efektywna – 320 l/min. Te 1500zł to maks... Nie ukrywam, że dla mnie (studenta) dosyć spora kwota i nie chciałbym wtopić kasy, 5! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bardzo lubię youtubera MojGaraż on sam rekomenduje "Jagera", nie wydaje mi się, że robi to tylko i wyłącznie z aspektów komercyjnych. Zły w kleiłem w poprzednim poście miał być ten -->Kompresor Sprężarka 100l 499l/min 230V (tamten był na 3fazy - siłę). 3 tłoki, + potwierdzone w teście wydajność efektywna - na wylocie 394l, nieco więcej niż podaje producent (377l). Generalnie nie znalazłem złego słowa na te kompresory + 100% pozytywnych komentarzy na allegro (sprzedawca handluje tylko nimi). Fakt faktem, że tytuł trochę Januszowaty "German" "mocna rzecz" :D

 

Capral

Wydajność na ssaniu: 600L/min (wg. sprzedawcy)

Wydajność efektywna: 460L/min (wg. sprzedawcy)

Wydajność Rzeczywista: 305L/min !! (test na yt)

 

Z tym, że w przypadku Caprala można wymienić koło zamachowe tzw. Szajbę na większe i to podkręci wydajność efektywną kompresora na 350-450l. Lecz pewnie obniży żywotność sprężarki.

 

[ref=#ff3366]Fizdrygał[/ref], podeślij mi negatywne opinie na temat tego kompresora. Z fusów też umiem wróżyć :mrgreen:

 

Recenzja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem że używam od 4 lat kompresora GERMAN - kupiłem go za ok 1100 zł Wiadomo typowy chińczykowaty Niemiec :) ale złego słowa nie mogę powiedzieć. Mierzyłem kiedyś wydajność i była jak dobrze pamiętam w przedziale 450-500l/min.

 

Dodane po 4 minutach 42 sekundach:

Ja go kupowałem rozmawiałem z gościem, który używał go do malowania dachów, elewacji i również nie miał żadnych problemów. W sumie dlatego zdecydowałem się na jego zakup.

 

Aaa tylko parę szczegółów trzeba w nim udoskonalić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • Moderator

Szukam kompresora 25l bo 50l za duzy do garazu. Czy cos w 500 PLN jest warte uwagi ? Googlam już długo i jedyny sensowny to ten

http://www.megamaszyny.com.pl/kompresor ... 45850.aspx jesst jeszcze KD400 -25L.

 

Możecie coś polecić w tej cenie ? Będzie uzywany sporadycznie... cieżko coś znależć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego, ale zawsze 50l to lepiej :) Bo 25 to naprawde mało. Jak nie masz miejsca, to moze poszukaj 50l w wersji pionowej? Dla przykładu

https://www.leroymerlin.pl/warsztat/kom ... ,l895.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam proszę o poradę:)

 

Potrzebuje kupić kompresor tak do 2000 zł max

 

taki żeby można było coś w przydomowym garażu podziałać

 

tylko nie wiem czy brać 400V czy 230

 

proszę o doradzenie bardziej przy czym się skupić i przy jakiej butli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]gsm18[/ref], lepsze kompresory są na 400 lecz w przyłączu domowym nie każdy okaże się odpowiedni, może wybijać ci korki i po zabawie. ja Ci polecam kompresor kraft&dele 2 tłokowy(ma dość mały silnik chyba 5,5kw) a np taki capral 7.5kw co jest zbyt dużo jak na warunki domowe.

 

na wydajność się nie patrz bo to co piszą na aukcjach to bzdury ;)

najlepiej,żeby kompresor pracował przy 10 barach,ale w tej kwocie to nie bardzo.a jesli chodzi o butlę to oczywiście jak największa(no chyba,żę będziesz go przewoził)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o poradę:)

 

Potrzebuje kupić kompresor tak do 2000 zł max

 

taki żeby można było coś w przydomowym garażu podziałać

 

tylko nie wiem czy brać 400V czy 230

 

proszę o doradzenie bardziej przy czym się skupić i przy jakiej butli

 

Jak w przydomowym garażu polecam Jager German 100l 230v 2 tłokowy wolnoobrotowy. Posiadam taki i jestem bardzo zadowolony. Malowanie, pneumat bez problemu. Na YouTube znajdziesz test, którym z resztą się sugerowałem i nie żałuję :) Wbrew pozorom nie jest to niemiec lecz chińczyk ale bardzo dobry chińczyk. Nie mam z nim żadnych problemów, a kosztuje około 1200zł. Chyba, że masz 400v to bierz większy 3tłokowy, ja niestety nie mam 400v :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni jestem posiadaczem Capral V3 50L 220v. Z tego co wiem jest to najmocniejszy kompresor na 220v (bardzo szybko nabija butlę gdyż posiada 3 tłoki). Póki co używałem go tylko z pistoletem do przedmuchiwania podczas pracy we wnętrzu auta i mogę szczerzę go polecić do domowego warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.