Skocz do zawartości

Polerowanie auta pastami Menzerna


kriss17071989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :-] Mam pare pytań odnośnie polerowania auta pastami Menzerna. Ostatnio zakupiłem wszystkie potrzebne do tego produkty takie jak:

Pasty polerskie firmy Menzerna:

FG500 250 ml + pad Felxipads 135 mm gąbka biała

IP2000 250 ml + pad Flexipads 135 mm gąbka pomarańczowa

FF3000 250 ml + pad Flexipads 135 mm gąbka żółta

oraz MENZERNA Top Inspection TI

Zaopatrzyłem sie również w polerke firmy EROTEC 2450 wat. Czytając forum postanowiłem sam zabrać sie za wypolerowane swojego auta lecz okazało sie to nie tak łatwe jak mogło sie wydawać :shock: Autko jest z 2008 roku i jest bardzo zadbane nie posiada głębokich rys jedynie mikroryski widoczne dopiero po oswietleniu halogenem. Wybrałem sobie panel testowy na tyle mojego auta aby dobrac odpowiednia kombinacje padow oraz past. Wyglinkowalem oraz obkleiłem wybrane miejsce tasma zabezpieczajac ranty itd. Na poczatek zabrałem sie do roboty z najsłabszą kabinacja FF3000 oraz zółty pad. Nie przyniosło to żadnego efektu... a wiec przeszłem do pomarańczowej gąbki wraz z IP2000. Lakier bardziej sie błyszczał wydawał sie idealny ale dalej dostawiajac halogen były mikroryski. Postawnowiłem siegnac po biała gąbke wraz z FG500. Ogołnie po nałozeniu pasty na pada starałem sie go nawilżyc pasta, poniewaz był nowy, jednak i tak pomimo duzej ilosci pasty polerka wyrywala mi sie z rąk :o Oczyswiscie po kazdym polerowniu uzywałem IPA. Dalej były mikroryski co jest normalne po tego rodzaju kombinacji a wiec przystąpiłem do polerowania FF3000 na żółtym padzie... i niestety dalej nic nie usunełem :wallbash:

Sam nie wiem co robie źle. Docisk jaki stosuje na polerke przy polerowaniu jest niezaduzy, nie dosciskam jej nie wiadomo jak, element staje sie cieply a pasta przejrzysta. Paste rozprowadzam na 3 biegu poleruje na 4 a pozniej schodzę na 3. Moja polerka ma 7 biegow zakres od 500 do 3000 obr/min. Powiedzcie mi co moge robic zle :dontknow: za słaby docisk? za mało pasty? Dodam ze kombinacja FF3000 + złoty pad probowałem 3 razy i nic... dalej mikroryski zostaja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pady były nowe a wiec na poczatek, kazdego nawilżałem dużą ilościa pasty. Pozniej nakładałem na pada 3 ziarna grochu... Polerka nie posiada stałych obrotow i gdy właczam pierwszy bieg po dostawieniu do elementu pad przestaje pracowac dlatego też zaczynam od 3 :/ . Może stosuje za słaby docisk? Czy wyrywanie polerki z rąk przy polerowaniu FG500 na białym padzie jest normalne? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz od FG500, a potem 2000 i 3000, albo 4000. Nie odwrotnie.

 

Zasada jest taka, że zaczynasz od najmniej ściernej kombinacji. Jak masz doświadczenie, to skaczesz od razu do tej, która Ci się wydaje odpowiednia, a jak się jest początkującym to lepiej się tego trzymać.

 

Po co ściągać lakier FG500 jak mniej ścierna sobie poradzi?

 

[ Dodano: 27 Wrzesień 2011, 17:30 ]

kriss17071989, na jakiej wielkości kawałkach działasz? Ile czasu zajmuje Ci wypracowanie pasty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyznaczyłem kwadrat o wymiarach: wysokosc 45 cm szerokosc 45 cm. Po nałożeniu pasty na FG500 na pada (biała gąbka), na niskich obrotach (3) zrobiłem około 2 przejazdy po czym zwiekszym obroty (4) i przejechałem tak 8 razy. Pasta zrobiła sie przezroczysta a pozniej wydawało mi sie że już jej nie ma :o Czas to około 2-3 min. Odstawiłem polerke przejechałem IPA i założyłem żółtego pada + FF3000. Podobnie jak w przydaku FG500 przejechałem na wolnych obrotach 2 razy i zwiekszyłem do 4 biegu, wykonujac około 6 przejazdow. Czas około 3 min. :o Czy przed nałożeniem menzerny FG500 mozna pada spryskać wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taka sama maszynę, daje rade, ma soft start, ponadto za szybkie obroty ustawiasz... (ja jade na 2 - 2.5), wydaje sie to byc przyczyna wyrywania z rak.

 

a co do rysek pokaz jakies foto po halogenem ocenimy stan i podpowiemy czym to ciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kriss17071989, Jeśli to pierwsze podejście do polerowania to musisz uzbroić się w cierpliwość i trochę popróbować różnych kombinacji. Kombinacji nie tylko past i padów ale i nacisku, prędkości obrotowej, prędkości z jaką robisz przejścia, ilości przejść, temperatury do jakiej rozgrzewasz lakier (ale z tym już ostrożnie). Jeśli samochód który polerujesz to Audi z avatara to prawdopodobnie, mimo że nie ma głębokich rys, może potrzebować pełnej korekcji przy użyciu FG500 i białej gąbki lub futra. Istotne na początku zabawy jest moim zdaniem rozpoznanie które "swirle" to faktyczne defekty lakieru, a które to ewentualne ślady polerskie po futrze/wełnie i gruboziarnistej paście (choć w tym przypadku FG500 akurat wiele po sobie nie zostawia w porównaniu np z FC+).

Aby zbliżyć lakier do perfekcji potrzebujesz usunąć "swirle" które są na lakierze i umieć odróżnić je od tych które ewentualnie mogą powstać po pierwszym etapie polerowania. Te pierwsze wyglądające na koliste, po bliższej inspekcji pod halogenem okażą się być siatką prostych linii układających się wokół odbicia światła w pajęczynkę. Ewentualne ślady polerskie będą okrągłe, bo powstaną podczas rotacyjnego ruchu ścierniwa na padzie polerki. Zwykle przyjmują formę hologramów i wyglądają jak tunele w 3D.

Metoda rozpoczynania od najmniej ściernej kombinacji którą obrałeś jest jak najbardziej słuszna - jak już wcześniej zauważył jeden z przedmówców. Jeśli jednak mniej tnące pasty nie przyniosły efektu, wtedy FG500 i twarda gąbka lub futro mogą okazać się właściwą kombinacją do pierwszego etapu polerowania. Znając twardość lakieru Audi podejrzewam, że do pełnej korekcji mogą być potrzebne dwa solidne hity z FG500 i w drugim etapie FF3000 (lub IP2000 pomiędzy nimi jeśli wolisz spróbować z trzema etapami)

Chętnie zobaczę foty lakieru pod mocnym światłem ( i słabszym też chętnie). Czasami "lekkie swirle" mogą być bardzo zwodnicze i w trakcie polerowania okazuje się, że nie są takie lekkie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kriss17071989 mam identyczną polerkę. I powiem Ci, że ja pastę rozprowadzam na 1, później przechodzę na 2 kilka przejazdów - max 3 - i wracam z powrotem na 2 i 1. Nigdy nie zdarzyło się by maszyna nie zakręciła na 1 biegu - może zbyt mocno dociskasz przy rozprowadzaniu pasty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz KRK dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz! W piątek jak już wcześniej wspomniałem porobie zdjęcia autka. Bardzo mi zalezy na 100% korekcji lakieru. Mam jeszcze pytanie dotyczace obrotow, a mianowicie m911 napisałes zebym przejazdy robił na biegu 2-2.5 czy nie jest to zbyt mała prędkość pada? Głownie zastanawiaja mnie czasteczki scierne w pascie FG500 czy z taka predkoscia wypracuje paste? :o Polerka Erotec ma 7 predkosci i nigdzie w intrukcji nie jest napisane jaki bieg odpowiada danym obrotą :/

 

[ Dodano: 27 Wrzesień 2011, 20:07 ]

Piotrek_S a czy czekasz na 1 biegu az pad zacznie sie krecić i dopiero dostawiasz do elementu czy właczasz dopiero po docisnieciu?? :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek_S a czy czekasz na 1 biegu az pad zacznie sie krecić i dopiero dostawiasz do elementu czy właczasz dopiero po docisnieciu?? :idea:

 

Daje pastę na pad i dotykam do panelu - nie dociskam. Włączam, maszyna zaczyna kręcić i dopiero zwiększam nacisk, a następnie wchodzę wyżej z obrotami.

BTW, na mojej polerce jest naklejka z wykresem - który bieg jakiej prędkości odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m911 napisałes zebym przejazdy robił na biegu 2-2.5 czy nie jest to zbyt mała prędkość pada? Głownie zastanawiaja mnie czasteczki scierne w pascie FG500 czy z taka predkoscia wypracuje paste? :o Polerka Erotec ma 7 predkosci i nigdzie w intrukcji nie jest napisane jaki bieg odpowiada danym obrotą :/

 

masz na polerce opis 'biegow' (naklejka), a jak nie masz to zrobie ci jutro fotke

 

 

wg mnie najodpowiedniejsza predkoscia jest wlasnie zakres prac 2-2.5 wiecej nie wchodzi w gre poniewaz robia sie hologramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuje jednego... Jeśli maszyna Ci "staje" no to praca z pastami polerskimi to udręka - szczególnie przy Audi. Jeśli chcesz bawić się w prace przy Aucie w przyszłości to zainwestuj troszkę grosza w solidną maszynę, bo półśrodki tylko Cię zniechęcą do tej ciężkiej pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz od FG500, a potem 2000 i 3000, albo 4000. Nie odwrotnie. I radziłbym zacząć od pierwszego biegu, potem delikatnie przyspieszyć i na koniec zwolnić- być może szedłeś za szybko. Ile pasty dajesz? Polerka ma soft-start i podtrzymanie?

 

Robisz dokładnie tak jak blaha napisał.

Do ostrych past użyj twardszej gąbki, potem stopniowo wraz z mniej ostrą pastą bardziej delikatna gąbka.

Nie mieszaj różnych past na jednym padzie, zawsze oczyść element zanim przystąpisz do kolejnego kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuje jednego... Jeśli maszyna Ci "staje" no to praca z pastami polerskimi to udręka - szczególnie przy Audi. Jeśli chcesz bawić się w prace przy Aucie w przyszłości to zainwestuj troszkę grosza w solidną maszynę, bo półśrodki tylko Cię zniechęcą do tej ciężkiej pracy...

 

SJake nie chciałbym na początku inwestować dużej ilosci pieniędzy w maszyne, stąd wybor polerki EUROTEC-a, jednak rozglądam sie za kupnem nieco lepszej, przede wszystkim ze stabilizacją obrotow :roll: Rozważam dwa modele LARE EPL-11 oraz Kestrel sim 180, nie sa to maszyny z najwyzszej półki ale sądze, że na poczatek w zupełności mi wystarcza.

 

 

http://www.all4auto.pl/kestrel-sim-180o ... -p170.html

 

http://www.lakierniczy.pl/index.php?z=1 ... 618&id=476

 

Sam nie wiem która wybrac :dontknow: Która bardziej polecacie :| ??

 

masz na polerce opis 'biegow' (naklejka), a jak nie masz to zrobie ci jutro fotke

 

 

wg mnie najodpowiedniejsza predkoscia jest wlasnie zakres prac 2-2.5 wiecej nie wchodzi w gre poniewaz robia sie hologramy

 

Obejrzałem polerke ze wszystkich stron i nie ma nigdzie "naklejki" :dontknow: a wiec prosze o fotke :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sim 180 ma identyczny kształt jak EUROTEC czyli jak dla mnie "klocki". Lare jest bardziej ergonomiczna i troche lżejsza, przy pracy bez uchwytu wygodniej trzyma sie głowice niż w przypadku Sima, wiadomo- każdy ma swoje upodobania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.