Skocz do zawartości

Co do zamków na zimę?!


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli musisz używać kluczyka do otwierania to w zimę powinieneś mieć przy sobie odmrażacz do zamków (przy sobie - nie w samochodzie! :D )

odmrażacza też nie wolno używać zbyt często .... najlepiej unikać... a do zamka kupić jak już olejek do zamków specjalny,rzadki ... nie wlewać zbyt dużo,aby piasek się nie kleił do niego itp.

ale nasmarować możesz tylko płynnym,rzadkim smarem do zamków ,który także po wstrzyknięciu odparowuje,że zamek jest nasmarowany,ale nie klei się ,gdyż zawarty w nim czynnik ,np.jakiś alkohol do rozcieńczenia wyparowuje zostawiając środek smarny .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WD40 do zamkow to raczej nie polecam. WD ma moim zdaniem wiecej zdolnosci myjacych/rozpuszczajacych niz smarujacych. Jesli juz koniecznie cos chesz wpuszczac w zamki to wolalbym np. spray do zamkow (Schliesszylinder spray) Wurtha albo Sonax Schlosfit. Albo nawet Multilube Wurtha.

Ja uzywam w razie potrzeby odmrazacza (chyba Shella) i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam w razie potrzeby odmrazacza (chyba Shella) i to wszystko.

ja ani razu nie użyłem odmrażacza :D mam w garażu chyba ze 3 :D dostałem to leżą :D a zimą radzę sobie jak muszę w taki sposób,że trzymam dłoń na zamku :D i puszcza :) to jest mój odmrażacz jak już muszę użyć :) ale jak wpuszczę kilka kropelek smaru do zamka przed zimą to nawet nie ma takiej potrzeby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jako że jestem człowiekiem po fachu, mogę doradzić wazelinę.

 

Zanim zima nastąpi, "napchać" z umiarem wazelinę do zamka i kilkanaście razy:

- klucz wsunąć do zamka

- przekręcić w jedną i drugą stronę

- wyjąć klucz

 

Na koniec nie zapomnieć o wyczyszczeniu klucza :-]

 

Optymalnie byłoby przed tym rozebrać zamek i wyczyścić, ale nie wszystkie zamki można później bez trudu poskładać. :idea:

 

Mimo wszystko lepiej być przezornym i mieć spray odmrażający do zamków w kieszeni/torbie/torebce. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem człowiekiem po fachu, mogę doradzić wazelinę.

 

Zanim zima nastąpi, "napchać" z umiarem wazelinę do zamka i kilkanaście razy:

- klucz wsunąć do zamka

- przekręcić w jedną i drugą stronę

- wyjąć klucz

 

Na koniec nie zapomnieć o wyczyszczeniu klucza :-]

 

Optymalnie byłoby przed tym rozebrać zamek i wyczyścić, ale nie wszystkie zamki można później bez trudu poskładać. :idea:

 

Mimo wszystko lepiej być przezornym i mieć spray odmrażający do zamków w kieszeni/torbie/torebce. ;)

 

Robie podobnie tylko zamiast wazeliny używam najpierw wd-40 a później białego smaru - przy obydwu preparatach robię tak jak pisze CleanerFreak ze 4 razy w roku pomimo ,że zawsze otwieram z pilota.

Co do centarlnego zamka na pilot...Nic tak nie niszczy bębenków zamków jak ich nie używanie.

Inna sprawa ,że w niektórych autach np. z grupy Vag jak polo/ibiza lubią zamarzać całe mechanizmy od zamków i klamek(ciągniesz za klamkę a drzwi się za chiny nie twierają)

 

Co do metod na szybko w awaryjnej sytuacji to podgrzać klucz zapalniczką i szybko włożyć do zamka - nie polecam jak ktoś ma transponder od immobilaisera w grocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to mnie to nie obchodzi bo nie używam kluczyka do otwierania drzwi . Robię to czysto prewencyjnie. Robię to jakieś 4 razy w roku. Gdy robie to kolejny raz po przerwie wkładam kluczyk do zamka i chodzi jak masełko.

W poprzednim aucie miałem taką sytuację ,że było non stop otwierane z centralnego zamka i w ogóle nie konserwowane przez poprzedniego właściciela. Musiałem odłączyć cetralny zamek bo zaczął głupieć. Pojechałem do sklepu-zamknąłem samochód z kluczyka poszedłem na zakupy, wracam - otwieram samochód i lipa, pękła łopatka łącząca wkład zamka z cięgnem otwierającym. To było pierwsze otworzenie od momentu odłączenia centralnego.

 

O białym smarze do zamków mówił ten koles z TVN Turbo z toolbox'a - ten co motory naprawia,remontuje kible i karmniki dla ptaków robi.

 

Edit: co do jego oporów i gęstości to powiem ci ,że często naprawiam drukarki i np. w igłowych biały smar jest często używany na przekładniach i trybach plastikowych które są dużo delikatniejsze od zamka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to mnie to nie obchodzi bo nie używam kluczyka do otwierania drzwi .

no właśnie ... ja używam natomiast kluczyka cały czas i wiem,że sam biały smar jest za gęsty ,aby mógł pracować w zamku ... to tego smar do zamków,który jest bardzo rzadki ....

 

O białym smarze do zamków mówił ten koles z TVN Turbo z toolbox'a - ten co motory naprawia,remontuje kible i karmniki dla ptaków robi.

a to widziałem ;) ale to mnie nie przekonuje ... jednak wg mnie to jest zbyt gęsty smar do takich rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wprowadzić dokładnie w mechanizm poprzez długotrwałe ruszanie kluczykiem. Pozdrawiam

po co ?? jak są odpowiednie do tego smary .... tym bardziej,że biały smar ma jednakową konsystencję cały czas , kiedy smar typowo do zamków jest bardzo rzadki ... i lepiej wejdzie w każdy zakamarek zamka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam biały smar spray Wurtha i napewno nie jest on gęsty i myslę, że tez go zastosuje

też mam biały smar ... i wiem jaki on jest ... rzadki też na pewno nie jest w końcu to jest zamek i tam precyzja się liczy ... co innego w zawiasy ;) no,ale każdy robi jak chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nowego. moj dziadek pracował ponad 30 lat w FSO (młodsi mogą nie znać nazwy - Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu, waw) i juz wtedy mieli takie gadżety. musze poszukać tego, moja mama miała taki, czarno-żółty, z żaróweczką, żeby w nocy oświetlić zamek. jak znajdę, to wstawie zdjęcia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie smarów o konsystencji towotu (tawotu) do zamków samochodowych czy mieszkaniowych jest totalnym nieporozumieniem!!! Po prostu poskleja/zapcha się cały mechanizm. Nie będzie działał. Ślusarz kiedyś mi to powiedział. Tylko smary płynne o konsystencji wodnistej, nie gęstej, które nie sklejają!

 

Ja mam centralny zamek, ale tak czy siak profilaktycznie używam odmrażacza. Przed zimą i potem jak są mrozy. Akurat mam odowiednik WD-40 z Valvoline MultiSpray WD Fluid i nad nim się zastanawiałem...

http://www.valvoline.pl/index_kosmetyki.html#

 

a przy okazji kosmetyki valvoline wyhaczyłem ;)

http://www.valvoline.pl/index_EagleOne.html#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Słyszałam już o wielu takich preparatach na zamarznięte zamki... i każdy ma jakieś sposoby na zagarnięte zamki, ale jeszcze nie próbowałam patentu z zapalniczką;) może kiedyś wypróbuję może to być ciekawe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam szczerze, że jeszcze nigdy nie używałem odmrażaczy do zamków i nigdy nie miałem z tym problemu. W poprzednich autach 2 razy w roku psikałem do środka smar w sprayu i nie pamiętam żeby zamarzł. W obecnym aucie odchodzi ten problem, bo jest pełna elektryka więc zamka nie używam, a jeżeli trzeba by było to wkładka jest podgrzewana :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.