Skocz do zawartości

IPA


Subaru

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem, że wiele osób stosuje IPA czyli alkohol izopropylowy, szczególnie po polerce

 

1) Czy po umyciu auta można wyczyścić całe auto za pomocą IPA?

 

2) Czy ten alkohol nie spowoduje zmatowienia lakieru? Czy nie ma jakiś żrących właściwości? Lakier nie będzie wyblakły? (na niektórych filmikach z youtube widać jak czymś przecierają karoserię i z ciemnego lakieru robi się biały nalot)

 

3) Czym różni się od CZYSTEGO cleanera? (zakładamy że zależy mi tylko na wyczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni aby nałożyć wosk).

 

Jestem na forum od niedawna i chciałem zebrać te pytania wszystkie razem, ponieważ takich jak ja będzie jeszcze pewnie wielu, a nie widziałem żeby to wszystko było w jednym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie rozumiem po co chcesz przemywać nadwozie alkoholem po myciu? Mniemam ze każdym... Jeśli auto było przygotowane tzn,umyte ,wyglinkowane,użyto cleanera i następnie nawoskowane to nie widzę sensu takiego zabiegu. Chyba ze w przypadku kiedy wosk już słabnie.Ale i tak wolałbym wtedy użyć cleanera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale myślę że czysty alkohol lepiej sobie by z tym poradził, dlatego chciałem poznaćzdanie innych. Poza tym i tak będę musiał użyć IPA bo chcę zastosować UC megsa bo mam 2 małe wżery po ptasich kupach... Czy jeśli przetrę lakier IPA to nie będzie bledszy/nie "zbieleje" / nie zmatowieje itp - zaznaczam że mam czarną perłę i tego się boję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy po umyciu auta można wyczyścić całe auto za pomocą IPA?

Tak jak napisał Marco, nie ma to większego sensu.

2) Czy ten alkohol nie spowoduje zmatowienia lakieru? Czy nie ma jakiś żrących właściwości? Lakier nie będzie wyblakły?

Nie. Nie. I nie. Chyba, że masz auto lakierowane nie wiadomo czym. :)

3) Czym różni się od CZYSTEGO cleanera?

IPA po prostu odtłuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę zastosować UC megsa bo mam 2 małe wżery po ptasich kupach...
I nie wiem czemu tak uparcie chcesz te ślady usuwać miejscowo. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ,dokładnie umyć,wyglinkowac ,a następnie skorygować dokładnie całą ,tak myślę ze pewnie ,maskę. Będzie wtedy to miało ręce i nogi. Dopiero po tym użyć cleanera bądź IPA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jaki jest sens stosowania cleanera skoro czysty alkohol oczyści lepiej niz cleaner? (tak mi się wydaje dlatego pytam :) )

 

Czy stosując IPA mogę nim psiukać z plastikowej butelki?

 

Rozcieńczać z wodą destylowaną 1:1 (tak gdzieś wyczytałem) czy mogę śmiało jechaćpo całości roztworem 100% bez obaw że lakier się uszkodzi?

 

[ Dodano: 10 Styczeń 2011, 20:10 ]

Marco, musiałbym całe auto robić bo mam jedno miejsce na masce, jedno na dachu, a nie ukrywam że nie chcę polerować całego auta, tym bardziej że jestem początkujący, będę robić to ręcznie itd

 

Czy są jakieś mniejsze opakowania (próbki) UC Megsa? Jeśli nie to jaka jest data ważności takiej pasty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA ma zastosowanie podczas korekcji ,najczęściej maszynowej. Dokładnie usuwa ślady po pastach uwidaczniając faktyczny stan lakieru. Resztki pasty mogą tuszować co nie co. Cleanery tez są oleiste(niektóre oczywiście),zawierają fillery ,glaze'y i po ich zaaplikowaniu tez dokładnie nie można ocenić faktycznego poziomu korekcji. Do domowych działań i przygotowania auto pod wosk są idealne. IPA to środek taki bardziej bym powiedział profesjonalny. Znacznie ułatwia pracę detailerom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jaki jest sens stosowania cleanera skoro czysty alkohol oczyści lepiej niz cleaner?

Taki, że cleaner przygotowuje lakier pod wosk - chemicznie usuwa resztki past polerskich i innych "cudów" będących na lakierze. IPA tylko lakier odtłuszcza i pozostawia "suchym".

Właśnie widze, że Marco to powyżej pięknie opisał. :)

Czy stosując IPA mogę nim psiukać z plastikowej butelki?

Możesz.

Rozcieńczać z wodą destylowaną 1:1

Zdecydowanie tak. Po pierwsze będziesz miał więcej czasu na przetarcie lakieru bo alkohol będzie wolniej odparowywał, a po drugie dodatek wody da lepszy "poślizg".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej łopatologicznie- IPA usuwa z lakieru wszystko (cleaner też zostanie usunięty), odtłuszcza aby wszelkie najdrobniejsze defekty były widoczne (IPA stosuje się zazwyczaj w stężeniu 50:50 z wodą destylowaną), a cleaner przygotowuje lakier pod wosk (zazwyczaj aby wosk dłużej się utrzymywał, choć są wyjątki bo popularny Collinite 476s trzyma najlepiej bez cleanera, na czystym lakierze). Poprawcie mnie koledzy jeśli się mylę ;)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego poruszyłem ten temat. Wszyscy mówią że cleaner przygotowuje powierzchnię, ale tak naprawdę sam się na niej "osadza", podczas gdy po IPA mamy "czysty" lakier. Wg mnie wosk osadza się na lakierze bez żadnych "pośredników" i dzięki temu lepiej i dłużej się trzyma. Może się mylę bo nie bardzo znam się na chemii i wiązaniach jakie się tam wytwarzają a to co piszę jest na "chłopski rozum" niepoparte żadnymi doświadczeniami ani stażem w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam pytanko odnosnie zastosowania IPA,

Jak bede tylko glinkował auto (glinka + woda) to też konieczny jest ten IPA po glinkowaniu a przed woskowaniem? Sam szampon nie wystarczy (np Rise&Shine Big Apple)? Żadnych polerek itp nie bede robił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.