Skocz do zawartości

Dywagacje na temat zimowego płynu do spryskiwaczy


Wesol

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze pamietam w Auchanie chyba jest płyn właśnie Max Master tylko etykieta inaczej wyglada. Bardzo fajny płyn. Delikatny nienachalny zapach męskiego żelu pod prysznic :P


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś mi nie pasiło w tegorocznym (tzn. 2017, ale używanym przeze mnie teraz) Sonaksie Xtreme i zrobiłem dochodzenie. :D

No bo tak, jak wlewałem niedawno go do zbiorniczka, wykończywszy poniewczasie letniego Wurtha, to miałem wrażenie, że wali takim dziwnym skisem. To nie był zapach, który zapamiętałem z zeszłego roku (kiedy miałem płyn A.D. 2016). Przez ten dołączony lejek wlałem go prawie bez pienienia, nie uroniwszy ani kropelki (jeszcze się wsparłem lejkiem zrobionym z butelki po wodzie mineralnej). Myślę - żeby nie było żadnej chały, ale zobaczymy.

No i dzisiaj wreszcie tak pojeździłem, że musiałem bardzo dużo pryskać - jak jechałem za jakimś autem, to w sumie nawet nie próbowałem, tylko jak miałem pusto z przeciwka, to redukcja, but i będąc przed nim - spryskiwałem. Jak długo trzeba było czekać na lukę, to już praktycznie tylko światła widziałem :D Ale płyn nawet na zaschniętej soli działał po prostu perfekcyjnie - zero mazów, po jednym przejeździe wycieraczek w zasadzie czysta szyba. Dokładnie ta zeszłoroczna skuteczność. :good:

W międzyczasie się zorientowałem, że skisły zapach to w zasadzie były opary w bańce, a płyn pachnie identyko jak letni Xtreme (fioletowy gotowy lub koncentrat). Specjalnie wąchałem szyby po przyjeździe, jeszcze raz niuchnąłem z bańki - to jest to. Woń alkoholu niewyczuwalna - tylko przy tym pierwszym otwarciu. W aucie nic. Leciutko podjeżdża taką miętą.

No ale mam jeszcze w garażu rozmieszane 1,5 litra z koncentratu (A.D. chyba 2013, bo z jakichś złogów w Auchanie i w ogóle to była uszkodzona butelka, dlatego kupiony tanio, made in Germany) do Malucha i czeka aż wykończę to, co teraz testuję. Zapamiętałem, że zapach tej mikstury (1:1 - do -20*C) był dokładnie taki sam jak tego gotowego w zeszłym roku (ale wyprodukowanego w 2016), zresztą właściwości czyszczące również, tylko kolor mikstury jest nieco inny niż gotowego. No to poszedłem niuchnąć i to był zapach jak "perfumy" marki Bond lub podobnej - niby "świeży", ale w rzeczywistości dość chamski. :D Chociaż jak rok temu pryskałem, to w aucie w zasadzie nic nie było czuć.

Jaki wniosek z tej przydługiej i wzruszającej historii? Lepsze wrogiem dobrego. :D Sonax Xtreme to idealny zimowy płyn. Ekstra pachnie, ekstra myje, mega się pieni i ta piana jeszcze długo po użyciu utrzymuje się na piórach wycieraczek. :good:

A żeby nie było prawie pustego przebiegu, to w dwóch autach testuję jeszcze mikstury i mogę coś tam skrobnąć:

 - koncentrat Autolandu (ten -60*C) rozrobiony 1:3 (do -8*C) - lekko podjeżdża dyktą spod typowej autolandowej nuty (takiej słodko-cytrynowej, bliżej niesprecyzowanej), ale skuteczność bardzo zadowalająca. Fakt, że dolałem tam jeszcze 40 ml koncentratu letniego z Autolandu (na 4l mikstury), ale na te współcesne "mrozy" płyn jak znalazł. W aucie dykty nie czuć.
 - koncentrat Nigrina rozrobiony 1:2 (do -10*C) - zero wyczuwalnego alkoholu, kapitalny mydlano-kwiatowy zapach. :good: Myje zaje*iście, jak czołówka. Nic do tego nie dolewałem, a jest świetnie. Będę go kupował. Widuję go w Auchanie, gdzie jest dość drogi (16 zł/litr), ale na emag.pl, skąd go mam, był po lekko ponad 11. Za 3 litry bardzo dobrego płynu - warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tip&trick.

Pisałem w paru miejscach o dolewaniu koncentratu letniego płynu do spryskiwaczy do zimowego, w celu poprawy skuteczności. Tak się składa, że mój ojciec bierze płyny z Orlenu na Flotę, więc zwykle jakieś w jego garażu są i można się poczęstować. Ale nie jestem fanem tych płynów z Orlenu: kwiatowy śmierdzi (leśny bardzo ładnie pachnie, ale rzadko występuje) i kiepsko myją (bardzo mało środków powierzchniowo czynnych). Dlatego od zeszłego roku je wzbogacam. W zeszłą zimę używałem koncentratu Autolandu, ale nie jestem jego fanem - zarówno w takim zastosowaniu, jak i w zalecanym rozcieńczeniu z wodą demineralizowaną jako letni płyn, kiepsko domywa. Jesienią skorzystałem zatem z wyprzedaży w Kauflandzie i kupiłem kilka butelek takiego:

0Fx65wt.jpg

1eYkzNj.jpg

To jest to. Poprawia skuteczność domywania i ilość piany w sposób naprawdę lawinowy. :good: A do tego w zetknięciu z alkoholem barwnik ginie po kilku dniach od rozcieńczenia:

GQF2Lb3.jpg

i5znkow.jpg

Jeżeli ktoś ma większą ilość średnio skutecznego zimowego płynu, to polecam mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem na poczatku zimy kilka butelek koncentratu plynu letniego od autolandu po 1,50 za sztuke.... dolewalem rowniez jedna butelke tesciowi bo kupil gdzies biedronkowa aure od organiki... super sprawa.

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna wskazówka: jakby ktoś chciał sobie (i autu) zrobić dobrze i kupić dość drogi zimowy płyn Würtha, to niech idzie do Biedronki. Byłem dziś w ich markowym sklepie w Katowicach i przyjrzałem się stojącym bańkom - kształt typowy dla Organiki, umiejscowienie numeru partii i daty ważności (oraz jej długość) - również. :) Wyprodukowane w Polsce. Kiedyś Würth miał swój płyn zimowy, teraz tylko letni w koncentracie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Używa ktoś może Motula zimowego, albo WURTHA? Jak one maja się do Sonaxa?

Mam wurtha i sonaxa - jesli chodzi o robaki to niestety musze stwierdzić po wakacjach na których zrobiłem 5k km i przelaniu 20 litrów płynu do spryskiwaczy ze sonax lepiej sobie radzi w tym temacie. Niestety dlatego ze kupilem 5 koncentratów wurtha i stoi teraz ;D


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kryman napisał:

Używa ktoś może Motula zimowego? Jak one maja się do Sonaxa?

Korzystałem z Motula zimowego i Sonaxa xtreme zimowego,

w sumie, to jakos specjalnie ich nie testowałem, choć zużyłem kilka baniaków, każdy płyn jak płyn, 

każdy myje szybę, owadów zimą nie ma i każdy jak chlapnie na czarny lakier zostawia zacieki 🙂

Ogólnie oba w porządku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kryman napisał:

Używa ktoś może Motula zimowego, albo WURTHA? Jak one maja się do Sonaxa?

Który Wurth? Obecnie w sprzedaży jako zimowy Wurth jest płyn Organiki, to samo co Adixol albo Aura z Biedry. Koszt 2x. Nie opłaca się. Kiedyś był niemiecki płyn, dobry, ale śmierdzący. Mam jeszcze trochę w garażu, ale to jest nie do dostania.

Co do Motula, ja nie używałem, ale uchodzi za porządny. Jedyny płyn, który z czystym sumieniem polecę jako równoważny Sonaxowi Xtreme, to Nigrin zrobiony z koncentratu. Polecam kupować ten koncentrat jak jest koło dychy, ładnie pachnie i naprawdę super myje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o tego Wurtha http://real-tech.pl/plyny-do-spryskiwaczy-szyb/1021-wurth-zimowy-plyn-do-spryskiwaczy-5l.html

Aktualnie używam zarówno letniego jak i zimowego Sonaxa, natomiast jakby znalazłoby się coś lepszego to bym z chęcią spróbował 😉 Sonax czasami lubi zostawić takie specyficzne zacieki na szybie (zależy to o dziwo od tego w jakim aucie go użyję), które jako tako nie wżerają się, ani nie zostawiają śladów, które są trudne do usunięcia, tylko tyle, że mnie wkurzają jak na to patrzę :mrgreen:. Dlatego szukam może czegoś ciut lepszego, bo nawet te tanie płyny po psiknięciu na szybe po prostu sobie odparują i nie ma śladu, ale za to w domywaniu są gorsze od Sonaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kryman napisał:

specyficzne zacieki

Zgadzam się, zostawia zacieki, dlatego wróciłem do Wurtha, który odparowuje w całości (mówię o płynach letnich). Chętnie bym sprawdził zimowy tej firmy, szkoda, że nie jest dostępny, więc na zimę tylko Adixol czy jakikolwiek inny od Organiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za NW dlatego szukam tego złotego środka. Skoro zostawia je na szybie to na reflektorach tez zostawi 😉

 

Zastanowię się w takim razie jeszcze czy kupić Motula czy Autolanda na zimie i opiszę wrażenia po pierwszych użyciach, ale to pewnie gdzies za miesiąc? W każdym razie dzięki :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... piszemy o tym samym sonaxie xtreme? Poprzednie auto miałem czarne - żadnych zacieków. Obecnie w leonie przejeździłem 2 zimy używając tego płynu i też nie zaobserwowałem zacieków a też mam spryski reflektorów. Jedynie gdzie moze widać jakiś osad to 5cm pasek na szybie wzdłuż słupka A przy kierowcy gdzie wycieraczka nie dochodzi ale to mam po każdym płynie. Podejrzewam, że po prostu zostaje tam brud z szyby i jak odparuje to zostawia zaciek/zanieczyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy o tym:

65f0c5124c8da51c78be53b00f9b

Gdyby nie te jak to określiłem "specyficzne" zacieki (nawet przy upalnych dniach te zacieki po umyciu auta znikały, to nie były wżery) to właściwie byłby to płyn idealny. Bardzo dobrze domywa i nie ma drażniącego zapachu.

Aktualnie sprzedałem samochód gdzie te zacieki się robiły, także nie zrobię zdjęcia. Na razie więc pozostaje czekanie i obserwowanie 🙂 Pokończyłem wszystkie płyny Sonaxa kupione na zapas więc na spokojnie mogę spróbować czegoś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam trochę od siebie. Mam czarne auto, latem i zimą używam płynów sonax xtreme. Zostają po nich zacieki, ale są to zacieki powodowane już od najdelikatniejszego  przykurzenia się lakieru. Jednak przy myciu samochodu schodzą bez problemu, nie pozostawiając po sobie kompletnie nic 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.