Skocz do zawartości

Zmiękczanie twardej wody - jak i czym?


BiLu

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tej, że autem mam możliwość zająć się w zasadzie tylko u teściów skazany jestem na wodę jurajską, która ma od cholery związków mineralnych (głównie sole wapnia) i zaschnięcie kropli powoduje bardzo brzydki osad.

Czy stosujecie preparaty zmiękczające wodę? - coś na zasadzie Calgonu do pralki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeśli korzystasz z wody "luzem" to każdy szampon zawiera zmiękczacz.

W przypadku gdybyś chciał spłukiwać auto czystą woda z wiadra to możesz wlać dosłownie kilka kropel szamponu lub ew. mydła w płynie (np. "biały jeleń") do czystej wody.

Tak niewielka ilość skutecznie zmiękcza wodę a jednocześnie nie ma wpływu na całość płukania (czystość lakieru).

 

Ja tak piorę mikrofibrę gdy jest bardzo ukurzona i brudna - czysta woda i 1-2 krople jelenia do miski.

W takim praniu fibra wręcz wyrzuca z siebie cały syf i do tego nie śmierdzi oraz nie ma postaci jak po praniu proszkiem w pralce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są trzy metody zmiękczania które możesz zastosować.

1. Najtańszy zmiękczacz do wody lub specjalny zasobnik z polifosforanem nakręcany na kran.

2. Żywica jonowymienna też pod postacią zasobnika montowanego na kran.

3.demineralizator do wody (od 3000 wzwyż)

 

IMO najlepiej zrobisz kupując sobie zasobnik z polifosforanem (ok 20-25 zł za zmiękczenie 6000 l) i montując go na węża którym myjesz samochód. Potem wystarczy tylko kupować wkład po niecałe 10 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdybyś chciał spłukiwać auto czystą woda z wiadra to możesz wlać dosłownie kilka kropel szamponu lub ew. mydła w płynie (np. "biały jeleń") do czystej wody.

Tak niewielka ilość skutecznie zmiękcza wodę a jednocześnie nie ma wpływu na całość płukania (czystość lakieru).

Taka niewielka ilość z całą pewnością nie zmiękcza wody (bo niby czym miałaby ją zmiekczyć??) ... co najwyżej zmniejsza napięcie powierzchniowe i woda łatwiej spływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Możemy albo zastosować zmiękczacz albo filtr odwróconej osmozy.

Zmiękczacz dosyć kosztowny od około 2000pln netto, a do tego do kanalizacji idzie solanka (w Niemczech nie wszędzie można używać zmiękczaczy). Osmoza: jaki powinien być zasobnik na wodę osmotyczną? Ile zużywacie wody na 1 mycie? (osmoza o dużej wydajności bez zasobnika jest bardzo droga)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

osmoza do domowego użytku to koszt ok. 3000 zł zmiękczać z zasobnikiem solnym około 1500 zł. Dobrze zmiękczona woda wystarczy. Taki zmiękczacz każdy powinien mieć w swoim domu, niby koszt spory ale żywotność wszelkich urządzeń typu zmywarka, pralka jest o wiele dłuższa. Kiedyś to kalkulowałem, a mianowicie zakup zmiękczacza i tabletki solne (koszt kg 0.60 zł) a stosowanie calgonu i powiem szczerze, że wychodzi podobnie a zalety posiadania miękkiej wody w całym domu są na +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczyść Karchera ale radzę też wyczyścić ten zasobnik do którego sypiesz sól do zmiękczania wody, często zbiera się tam osad z tabletek i powoduje plamki :) jak to nie pomoże to zostaje tylko regulacja osmozy i jej dokładne ustawienie. Jak to wszystko zrobisz to na 100% plamek nie będzie.

 

A jakich tabletek używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabletki firmy B&J. Osmoza miała ostatnio serwis ale mam membranę na wykończeniu i suma sumarum, wszystko może dawać taki efekt jaki mam. Zadzwonię jeszcze do serwisu, ciekawe co oni mi powiedzą.

 

[ Dodano: 7 Wrzesień 2011, 12:23 ]

Serwis twierdzi, że membrane szlag trafił i trza wymienić :dontknow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

fotisk, tak to zbiornik na wode po osmozie. jutro jak znajde czas mam pojechac po odbior nowej membrany.

 

Edit:

No tak, trzeba odświeżyć wątek. Membrana wymieniona, a water spoty jak były tak są nadal, ale mniejsze. Muszę szukać dalej... i podobno jedynym wyjściem jest dodatek do wody nabłyszczacza, pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dziś udało mi się zminimalizować - bo że zlikwidować do zera to powiedzieć nie można, ale zmniejszyć water spoty do takiej ilości, że nawet mnie to nie drażni :kox: Jest nawet lepiej niż bym opłukał samochód ostatnim programem na BP(Ehrle). Jak to zrobiłem? Otóż w ubiegłym tygodniu okazało się, że do kranu, do którego powinna być przyłączona woda z systemu odwróconej osmozy, podpięta została woda z ujęcia miejskiego :wallbash: Osoba odpowiedzialna za całe zamieszanie już dawno nie pracuje, ale zawsze mówiła że tam to on osobiście podpinał osmozę a nikomu niestety nie przyszło do głowy tego sprawdzić aż do teraz.

Dziś autko umyłem ale dodatkowo ostanie spłukiwanie zrobiłem z węża a nie z myjki. Efekt jak już wspomniałem bardzo zadowalający - jeśli trend się utrzyma, to w końcu nie będę musiał jeździć na bezdotyk aby opłukać autko :D

Minusem jest to, że system jaki mam zainstalowany, pracuje z maksymalną wydajnością 20l/h, ale rezerwuar ma pojemność bodajże 60l, więc jest wystarczający aby umyć sobie autko 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry jestes, ja tego uzywam do gotowania czy robienia herbaty :D Ale system daje rade, brak kamienia w czajniku nawet po roku uzytkowania gdzie ze zwyklej wody osadza sie po tygodniu. U mnie woda jest tak twarda, ze jak krople zaschna na nie zabezpieczonym lakierze to ciezko jest je usunac pasta polerska (finish) - mowie calkowicie powaznie. Powoli mysle o 'wykopaniu' sobie studni :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spons, jak zaczniesz poważnie myśleć o kopaniu studni, to najpierw udaj się do sąsiada, który taką studnię posiada i zrób choćby najprostsze badania wody... woda ze studni potrafi mieć w sobie całe mnóstwo żelaza i takich różnych..

Wbrew pozorom, kranówka staje się coraz lepsza jakościowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.