Skocz do zawartości

Oklejanie folią (laminatem) 3M CARBON Di-noc


uri90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałem Wam przedstawić folię Carbon 3M di-noc. Jest to folia termoplastyczna służąca do oklejania czego kto chce :D

 

Jeśli macie jakieś pytania to służę pomocą, ponieważ zdobyłem doświadczenie oklejając tą folią to i owo sobie oraz znajomym. Jeśli macie dwie lewe ręce lub boicie się coś zepsuć to walcie śmiało do mnie :) Efekt na żywo jest sto razy lepszy niż na zdjęciach. Jakość folii jest kozacka :good: i nadaje charakteru oklejonemu elementowi :kox:

 

poniżej kilka fotek. w miarę możliwości będę dodawał nowe fotki, pozdrawiam!

 

img1554i.th.jpg

 

img1553.th.jpg

 

zdjcie0147.th.jpg

 

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące samej folii jak i oklejania :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

folię można kupić na allegro, cena spada. jak ja kupowałem była sporo wyższa i na allegro był tylko jeden sprzedawce który miał tą folię.

 

niektóre filmiki na yt dokładnie pokazują jak się nakleja folię, jednak ja z czasem nabyłem swoją technikę która się oczywiście różni w zależności od kształtu elementu. Generalnie sprawa wygląda tak, że folię nakleja się na sucho (klej posiada kanaliki, którymi wyciska się powietrze. potrzebna jest opalarka, lub konkretna suszarka. Nagrzewamy folię i ją formujemy do krztałtu elementu. Jeśli element jest lakierowany przez kiepskiego lakiernika podczas odklejania folii przez nieuwage można ją odkleić razem z lakierem i wtedy element nadaje się do lakierowania a folia do wyrzucenia. podczas oklejania swojego lusterka zerwałem folią spory kawałek lakieru- kawałek z przyklejonym lakierem był do wyrzucenia. musiałem oczyścić lucterko z kiepsko siedzącego lakieru i nałożyć nowy kawałek :/

Jeśli nam się nie spodoba to folię można odkleić nie niszcząc elementu (jeśli zrobi się to prawidłowo). Ale folia nie może się nie spodobać bo jej jakość i wygląd jest kozacka :D

 

co do zastosowań to folię można używać zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. są firmy które oklejają tą folią całe samochody od progu po dach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem Ci tylko pokazać ze już dawno użyłem tej folii-nawet chwaliłem się na forum. Ale jest już pewne ale. Jeśli na początku bylem nią zachwycony,tzn jej aplikacją bo dawała się pięknie układać na wymyślnych kształtach,tak teraz mój zachwyt już zblakł... Na większych "dziurach" takich jak pod zapalniczka czy ta wnęka na zegarek folia się odkleja...Po prostu w tych miejscach była mocno naciągnięta i teraz kiedy zesztywniała odłazi. Powtórne jej podgrzanie i wyprofilowanie pomaga tylko na chwile. Na drugi dzień znów jest lipa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na forum czy coś jest żeby podpiąć się pod temat i poczytać co już jest napisane ale nic nie znalazłem.

co do odklejania się folii to w takich miejscach jak zegarek czy zapalniczka dobrze jest wyjąć np. zegarek i założyć folię pod niego, jest to bardziej pracochłonne, ale ja tak robie. Trzeba jeszcze pamiętać żeby porządnie wymyć (odtłuścić) element np. ludwikiem bo klej jest mocny i "siądzie" ale u siebie zauważyłem, że jak raz nie umyłem popielniczki przed oklejeniem, to przez jakiś czas było git, a potem zaczęło się odklejać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zegarek czy zapalniczka dobrze jest wyjąć np. zegarek i założyć folię pod niego, jest to bardziej pracochłonne, ale ja tak robie
Wszystko miałem kompletnie zdemontowane i folia podwinięta. Na zdjęciach jest po wstępnym montażu.
Trzeba jeszcze pamiętać żeby porządnie wymyć (odtłuścić) element np. ludwikiem
Odtłuszczałem nitro...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marco, Do tej pory nic mi się nie odkleja i znajomi też się nie skarżą. obawiałem się lusterek bo myślałem że słońce nagrzeje folię i zacznie odłazić, ale kilka miesięcy póki co nie robi na niej wrażenia. niestety nie wiem co ci odpowiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Marco, Do tej pory nic mi się nie odkleja i znajomi też się nie skarżą. obawiałem się lusterek bo myślałem że słońce nagrzeje folię i zacznie odłazić, ale kilka miesięcy póki co nie robi na niej wrażenia. niestety nie wiem co ci odpowiedzieć...

 

I jak tam Kolego się ta folia dalej trzyma? Kolega z innego forum, który się tym parał, dał sobie spokój, bo folia odłazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo nie wyczyscil dobrze powierzchni, albo nie dogrzal folii po polozeniu, ewentualnie byl zbyt skapy i nie zawijal na brzegach :) Dobrze polozona folie ciezko jest zerwac wiec i odlazic niema prawa.

 

Rozumiem, że cały czas mówimy o elementach wewnętrznych jak na przykład konsola centralna. Bo na lakierze to siedzi dobrze ponoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to konsola czy lakier, nie wazne pod warunkiem ze nie jest np. pokryta flokiem no ale to chyba mozemy wykluczyc :) Wykleilem juz troche tej folii i nigdy nie mialem problemow, raz tylko nie dogrzalem folii na brzegach w efekcie czego nie skasowalem jej pamieci i troche sie pokurczyla, ale to moj blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaryzykuję. Majątek to nie jest. spons napisz proszę, czy do podgrzewania wystarczy suszarka do włosów, czy raczej opalarka? No i czym najlepiej oczyścić powierzchnię? A czy używałeś tego dedykowanego podkładu 3M DI-NOC™ Primer DP-900 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uri90, Co do zdjęcia oklejonej obudowy lusterka, to z tej strony jest extra, ale interesuje mnie druga strona. Tzn, czy nie ma problemu żeby ją ładnie zawinąć pod wkład lustra ?

 

Po odpowiednim wygrzaniu, majac trosze doswiadczenia spokojnie mozna wywinac folie do srodka, nie jest to latwe ale da sie.

 

 

No to zaryzykuję. Majątek to nie jest. spons napisz proszę, czy do podgrzewania wystarczy suszarka do włosów, czy raczej opalarka? No i czym najlepiej oczyścić powierzchnię? A czy używałeś tego dedykowanego podkładu 3M DI-NOC™ Primer DP-900 ?

 

Carbon 3m to gruba folia, ale mocna suszarka powinna straczyc, przy oklejaniu rzeczy typu lusterka przydala by sie jednak nagrzewnica. Folie trzeba mocno wygrzac zeby stracila pamiec, inaczej moze odlazic. Primera nie uzywalem ale polacalbym dla poczatkujacych, ulatwia prace i wzmacnia klej. Powierzchnie mozesz oczyscic IPA badz zmywaczem silikonu, na upartego dobre wymycie plynem do szyb tez zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez obklejalem kilka elementow, w zasadzie to kilkanascie bo nie znosze wyrobow drewnopodobnych w samochodzie, fakt ze na kilku czesciach folia sie odkleja, ale zauwazylem pewna analogie. Elementy pozniej oklejane maja sie dobrze, czyli poprostu praktyka. Podklad pod folie jest swietna sprawa, kolega obklejal elementy wewnatrz samochodu wlasnie z uzyciem podkladu. Aboslutnie nic sie z tym nie dzialo, wszystko wygladalo pieknie do momentu podpalenia auta ;(

Podklad faktycznie ma wielki minus w postaci opakowania, ale moze warto porozmawiac np z klakiernikiem, czy nie zechcialby podzielic takiego opakowania. Mysle ze chetni by sie znalezli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ja mam do oklejenia konsolę centralną. Na szczęście dość płaskie powierzchnie. Co do "prajmera", to ma on zasadniczą wadę - wielkość opakowania.

 

Wielkosc to pikus, tylko drogie to cholerstwo. Na plaskie powierzchnie jest ci zupelnie zbedny, tak jak pisalem, dobrze wygrzej folie (do ok 100C tylko patrz czy sie plastik nie deformuje) i bedzie gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jednego, jak w przypadku tej wnęki z zapalniczką u Marco. Nie ma chyba opcji żeby folia się nie 'gniotła' przy takich wnękach (jak w monopolowym gdy sprzedawczyni zawija butelkę w papier i zagina ten papier przy denku butelki- o to zaginanie właśnie chodzi). Rozumiem że nadmiary tu i tam się po prostu wycina, ale co w przypadku gdy załóżmy w konsoli mamy np. wnękę a'la rur(k)a? Okleja się ją innym kawałkiem folii? Przecież będzie widać granice folii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

holo, jesteś z foruma FKP wiec wiesz jak to wygląda i ze da się to zrobić. A jak nie czujesz się na silach wysyłaj do Rasty ;)

 

Rasta się tym już nie para i to on właśnie powiedział, że będzie odłazić tak czy siak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.