Skocz do zawartości

Poradnik dla początkujących - wersja rozwojowa


kuflik

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem ostatnio samochód i chcę o niego zacząć porządnie dbać. W tym celu będę miał sporo pytań. Pacjent to srebrny Peugeot 508.

Na początku chcę się zająć autem z zewnątrz. Chciałbym skompletować zestaw kosmetyków w tym celu, ale najpierw chce się upewnić, że cały proces doprowadzania auta z zewnątrz do perfekcji zrozumiałem i kupie tylko potrzebne rzeczy. Poniżej wklejam etapy pracy nad samochodem, które planuje. Jest też tam kilka pytań. Bardzo proszę o odpowiedź oraz korektę, jeśli coś jest niezgodnie ze sztuką :)

 

1. Mycie wstępne aktywną pianą.

2. Mycie wnęk drzwi, kół, nadkoli i zakamarków.

3. Mycie na dwa wiadra.

- Czy spłukuję umyte panele wodą? Myję całe auto i dopiero płukam, czy po kilku panelach płukanie?

- Czy po tym myciu wycieram auto do sucha przed glinką?

4. Przygotowanie do glinkowania i glinkowanie.

- Usuwam smołę i asfalt. Czytałem, że dobrze nadaje się do tego nafta? Czy myję raz jeszcze elementy auta po jej użyciu przed glinkowaniem?

- Potem glinkuję całość. Czy po glince myję samochód przed polerką? Jeśli tak, to rozumiem, że potem go suszę i jest gotowy do polerki?

5. Inspekcja i korekta lakieru.

6. Cleaner.

- Czy po korekcie jest konieczny?

- Nakładamy go maszynowo?

- Może zamiast cleanera użyć na tym etapie IPA, a może i jedno i drugie?

7. Wosk

- Czy po cleanerze/IPA od razu lecimy z woskiem? W poradniku jest jeszcze wspomniane na temat politury do odżywienia lakieru. Warto?

9. Dressing (lub coś innego) do plastików, chromów, opon i felg.

 

Jak dostanę odpowiedzi na powyższe pytania, to w odpowiednim temacie wrzucę do oceny zestaw kosmetyków i rzeczy, które planuję zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Zmieniłem ostatnio samochód i chcę o niego zacząć porządnie dbać. W tym celu będę miał sporo pytań. Pacjent to srebrny Peugeot 508.

Na początku chcę się zająć autem z zewnątrz. Chciałbym skompletować zestaw kosmetyków w tym celu, ale najpierw chce się upewnić, że cały proces doprowadzania auta z zewnątrz do perfekcji zrozumiałem i kupie tylko potrzebne rzeczy. Poniżej wklejam etapy pracy nad samochodem, które planuje. Jest też tam kilka pytań. Bardzo proszę o odpowiedź oraz korektę, jeśli coś jest niezgodnie ze sztuką :)

 

1. Mycie wstępne aktywną pianą.

2. Mycie wnęk drzwi, kół, nadkoli i zakamarków.

3. Mycie na dwa wiadra.

- Czy spłukuję umyte panele wodą? Myję całe auto i dopiero płukam, czy po kilku panelach płukanie?

- Czy po tym myciu wycieram auto do sucha przed glinką?

4. Przygotowanie do glinkowania i glinkowanie.

- Usuwam smołę i asfalt. Czytałem, że dobrze nadaje się do tego nafta? Czy myję raz jeszcze elementy auta po jej użyciu przed glinkowaniem?

- Potem glinkuję całość. Czy po glince myję samochód przed polerką? Jeśli tak, to rozumiem, że potem go suszę i jest gotowy do polerki?

5. Inspekcja i korekta lakieru.

6. Cleaner.

- Czy po korekcie jest konieczny?

- Nakładamy go maszynowo?

- Może zamiast cleanera użyć na tym etapie IPA, a może i jedno i drugie?

7. Wosk

- Czy po cleanerze/IPA od razu lecimy z woskiem? W poradniku jest jeszcze wspomniane na temat politury do odżywienia lakieru. Warto?

9. Dressing (lub coś innego) do plastików, chromów, opon i felg.

 

Jak dostanę odpowiedzi na powyższe pytania, to w odpowiednim temacie wrzucę do oceny zestaw kosmetyków i rzeczy, które planuję zakupić.

 

Umyj cale auto i splukaj, bez zbednej filozofii. Przed glinka mozesz wytrzec do sucha, ale nie jest to konieczne, zdarzylo mi sie zapomniec lubrykantu, a wolnej butelki nie bylo, to rozrabialem w wiaderku wode z szamponem i wyciskalem na lakier - byl poslizg? Byl. Tak, po glince umyj samochod i osusz. Jesli przed glinka suchy lakier oblejesz jakims deironizatorem i czyms do smoly to glinka bedzie miala latwiej. Moze zamiast nafty uzyj jakiegos pricka czy vasco tixotrop. Tak, po korekcie uzyj jeszcze cleanera. Recznie, maszynowo, jak wolisz. Czy potrzebna politura? Tu tez, jak uwazasz, nie jest to mus. Pamietaj tez, ze nie wszystkie woski dobrze sie dogaduja z cleanerami, tzn. niektore wola jalowy lakier, tj. po cleanerze przelec lakier IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

CZESC. Mam ciemny lakier samochodu i nie chce byc ciemny z doborem kosmetykow :)

 

czy robie wlasciwe kroki ? prosze o porade 10 przykazań:

1.mycie wstepne piana

2. splukanie

3. mycie zasadnicze

4. splukanie

5. glinkowanie

6. cleaner dodo juice lime crime

7.Ipa

8. poorboys' black hole politura

9. wosk dodo juice purple haze

10.QD shiny garage MORNING DEW

 

 

Czy to są wlasciwe kroki ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czyli zielona Tuga i do lakieru i do felg się nada. ( Tuga jest bardziej bezpieczna - zasada, w sensie jak masz jakiś wosk to nie podjada)

 

Chyba, że masz jakiegoś szczura to polecam kwas od ExceDe Wheel cleaner (ale przy codziennym myciu jak masz zabezpieczone felgi to skróci żywotność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący w temacie własnoręcznego detailingu chciałbym zasięgnąć rady:

Letnie felgi będę zabezpieczał najpewniej 4nano Rim Protect, czy do przygotowania felg pod tą powłokę wystarczy:

1.Umyć Vampire Liqid

2.Użyć TarX od CarPro

3. IPA

4. Powłoka

 

Czy trzeba używać glinki ? Czy coś jeszcze powinienem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam a ja mam inne pytanie../ mianowicie zastanawiam się jakie są koszta związane z otworzeniem myjni samochodowej ręcznej stacjonarnej..tzn nie chodzi mi o sprzęt do prania i chemię tylko koszta związane z odpływem i jak wygląda papierologia bo przyznam szczerze że pytałem się w starostwie i gminie i nic nie wiedzieli każdy wystraszony że się go o coś pytam..:) masakra..i mam też pytanie czy mycie parowe na zewnątrz u klienta jest legalne bo chciałbym być bardziej konkurencyjny ale boję się żeby na starcie nie dostać od razu mandatu i zakazu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moglibyście polecić po kilka produktów w FAQu zamiast podawać linki do tematów, które trwają po kilka lat i mają po kilkadziesiąt stron?

 

 

:good: tez jestem tego samego zdania. Zrobić należy zbiór konkretnych kosmetyków dedykowanych do danej tematyki.

 

Co na to forumowicze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby pomysł, bo kosmetyki się zmieniają, wchodzą nowe marki i zmodyfikowane produkty. Po drugie każdy oczekuje innego efektu np. przy nabłyszczaniu opon. Są tematy jest wszystko opisane, jest dział Testy. Niestety ta dziedzina motoryzacji mocno się rozwija cały czas coś nowego trzeba być na bieżąco. Detailing charakteryzuje się perfekcyjnością i cierpliwością. Jeżeli nie masz czasu przeczytać kilku stron tematu o danym produkcie to chyba nie jest miejsce dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.