Skocz do zawartości

Mierniki grubości lakieru.


Gibon86

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Rozwazam zakup miernika grubosci lakieru- takiego zeby nadawal sie do potrzeb detailingu. Tzn oczywiscie 100% amatorszczyzny i do polerowania gora 2 auta na rok :lol: .

 

Cos co by bylo pomocne przy polerowaniu miejscowym np. glebszej rysy.

 

Chodzi mi o absolutnie jak najtanszy produkt ale zeby nadawal sie do takich celow.

 

Co polecacie ?

 

dzieki

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem te aukcje i wydaje się, iż różnice pomiędzy czterema typami oferowanych przez tego samego sprzedawce mierników zawierają się w sondzie oraz rodzaju wyświetlacza. Dokładność, materialy na których dokonany może być pomiar są bez zmian. Ogólnie rzecz biorąc ten miernik wydaje się być świetną sprawą w tych pieniążkach.

 

Wcześniej zdecydowany byłem na omawiany wyżej CHY115, jednak jest droższy a 300zł kosztuje ten bez możliwości pomiaru aluminium (CHY113)

 

I jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie. CHY113 i CHY115 są sprzedawane pod różnymi markami np SML oraz Volcraft. To samo urządzenie, inne marki. Znamie naszych czasów...

W obszarze mojego innego hobby, audio, te same kable wychodzące z tych samych fabryk w Chinach plus odpowiedni PR oczywiście potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do usuniecia

 

[ Dodano: 14 Maj 2010, 17:18 ]

A czy CHY 113 poza brakiem opcji mierzenia alu rozni sie czyms od CHY 115 ?? Chodzi mi glownie o dokladnosc pomiaru ...

 

Czy kupowal ktos CHY u tego Pana ?? numer aukcji allegro 1032379602.

 

DZIEKI :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wszystkie TGMy o których była burzliwa rozmowa na początku tematu jakoś się ulotniły z allegro.

Mógłby ktoś sie wypowiedzieć na temat stosunkowo tanich mierników które zasypały allegro? Dla przykładu: 1264310630

Na pomiarze aluminium mi nie zależy, bo i po co dla 'domowego' użytku.

Pomiar co 1um, czyli najważniejszy parametr wydaje się OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dla was używacie miernika grubości który z was wie ile tej grubości to lakier bezbarwny ?

i ile mikronów jest na metalu a ile na aluminum

Podpowiem że na wierzchnich powierzchniach auta czyli dach maska i klapa tylna jest najwięcej lakieru a na bokach jest mniej.

Na grubość powłoki przychodzi podkład ,baza koloryzująca i lakier bezbarwny

czasami w niektórych miejscach ( nie dotyczy terenu Polski ) jest szpachel

Bo na terenie naszym szpachluje się większość elementów i wtedy te maszynki od grubości powłoki możemy sobie położyć jako dekorację naszego biura :thumbdown:

Dla tych co nie stać ich na kupno tego bajeru albo są na tyle dobrzy w tym fachu że nie używają tego pozostaje obserwacja struktury lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dariusz68, poczytaj sobie opis odnośnie grubości lakieru na detailer.pl

Co do GL-1 to miałem... I sprzedałem :/ Do kupna auta - tak, do sprawdzenia czy było lakierowane, szpachlowane i składane z sześciu modeli (niekoniecznie tych samych) - tak, do potrzeb stricte detailerskich - nie(zbyt). Jedynie można było z niego wywnioskować, gdzie należy bardziej uważać ze względu na ponownie lakierowany element. Natomiast dokładne oszacowanie grubości lakieru, a tym bardziej porównanie tych grubości przed i po polerce - nic z tych rzeczy...

Opcja pomiaru z dokładnością do 1 mikrona to w ogóle nieporozumienie - po pierwsze dlatego, że nie dało się go nigdy skalibrować na 0. Mój rekord to 2 :-]

Po drugie czujnik (ja miałem wersje bez sondy, ale sądzę, że owa sonda niewiele pomoże), który jest z twardego plastiku i nie ma możliwości, aby przyłożyć go idealnie prostopadle do lakieru tak, aby wynik się wcale nie wahał.

Na wiosnę sam więc muszę kupić coś innego, ale na tego typu zabawkę będę musiał wydać minimum 450zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VinCe, uważasz że sonda jest konieczna i warta jest dopłaty 55zł?

Posiadasz wersję GL-1s czy GL-1 ?

ja używam takiego jak na tej aukcji 1280604908. czy sonda warta dopłaty? ciezko mi powiedzieć bo takiego z sondą miałem w łapskach przez chwile. przyzwyczaiłem sie do takiego bez sondy i jest ok. z sondą pewnie ciutke wygodniejszy jest.(chociaż mogę sie mylić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam MGL 4B (1269748893) pierwsze testy byly przeprowadzone na aucie po przejsciach i na poczatku zglupialem bo nie wiedzialem czy miernik jest skopany czy auto tak różnorodnie pomalowane :/ potem mialem okazje sprawdzic na 3 letnim aucie gdzie miałem pewnosc ze jest wszystko w porządku i pomiary wypadały rewelacyjnie, na pojedynczym elemencie różnica była w granicach błędu czyli 2um.

Myślę, że sprzęt z tą dokładnością jest wart tej ceny. Ogólnie polecam.

 

No niestety ale detaling to nie jest tanie hobby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vanquisz, problem z kalibracją nie wynikał z wady technicznej, a z tego - jak napisałem - nie dało się czujnika przyłożyć idealnie równo do lakieru. Mało tego - wystarczyło mocniej docisnąć miernik do lakieru, a wyniki już się wahały +/- 3-4 mikrony.

Po prostu ten miernik nie jest stworzony do tak szczegółowego badania lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poważnie zastanawiam się nad zakupem tego

http://www.serwis.tv/?10,mikroprocesoro ... rzna-sonda

lub tego miernika

http://www.serwis.tv/?9,mikroprocesorow ... rzna-sonda

 

Wcześniej ktoś wypowiadał się, że posiada taki miernik. Czy mógłbym prosić o podzielenie się opiniami na jego temat ? Warto dokładać 50 zł do kolorowego wyświetlacza ? Wydaje mi sie, że ten monochromatyczny jest dosyć wyraźny, ale nie wiem jak to wygląda w praniu.

 

Ewentualnie w grę wchodzą jeszcze te dwa:

Podaję link do aukcji ponieważ nie mogę znaleźć go nigdzie indziej:

http://allegro.pl/miernik-tester-grubos ... 67248.html

lub

http://www.merazet.pl/index.php?dzial=1&a=proid&p=3986

 

Miernika chcę używać do potrzeb amatorskiego detailingu, wiadomo przyda się też przy zakupie samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Może ktoś coś powiedzieć o tych TGMach ?

Miał być dla mnie prezentem pod choinkę ;) Przyszła paczka, rozpakowałem żeby sprawdzić jak działa i... od razu wykonałem tel. do sprzedawcy żeby go zwrócić :/ Na szczęście sprzedawca okazał się być bardzo w porządku, zwrócił pieniądze i po sprawie.

Miernik nie jest zły jeśli ktoś chce sprawdzić czy w danym miejscu jest szpachla czy lakier. Ale to tyle jeśli chodzi o jego pomiary. W pracy mam do dyspozycji profesjonalny miernik (nie służy on do celów detailingowych ;) ) więc swoje auto znam już na pamięć jeśli chodzi o pomiar lakieru. Pomiary TGM znacznie odbiegały od wzorcowego miernika. Ale nikt tym żadnych badań szczegółowych robić nie będzie więc to można jeszcze przełknąć. Ważne, że po przyłożeniu dwa razy w tym samym miejscu pokazywał w miarę to samo (w miarę czyli +- kilka mikrometrów). Ale tutaj pojawia się jego największy problem. Sonda wykonana jest z twardego plastiku, zawieszona sztywno. Średnica sondy to 20mm... I teraz znajdźcie mi w dzisiejszych autach powierzchnię do której można taką sondę idealnie przyłożyć ;) Poza tym trzymając sondę przyłożoną do blachy wystarczy naprawdę delikatny ruch i już wskazanie się zmienia. Bardzo duży wpływ na pomiar ma również siła docisku sondy do powierzchni. Zmieniając delikatnie nacisk zmienia się dość znacznie (10-20mikrometrów) wskazanie. Naprawdę starałem się go opanować i nauczyć nim posługiwać ale się nie dało - nie potrafiłem mu zaufać.

Miałem również doczynienia z innymi miernikami tej klasy i niestety moje odczucia były podobne do TGM. Jak ktoś chce sprawdzić czy pod lakierem jest szpachla to ok. Ale do tego wystarczy przecież wprawne oko ;) Do żadnych pomiarów się niestety nie nadają. TGM jako jedyny z tej klasy cenowej posiada dokładność do 1um i jednocześnie możliwość pomiaru na metalach i alu. Ale co mi z tej dokładności do 1um jeśli wskazanie sobie skacze cały czas o kilkanaście, gdy trzymam sondę na powierzchni i staram się zrobić wszystko aby była nieruchoma :o Podejrzewam, że dokładność pozostałych tanich mierników do 10um wynika również z tych skoków wskazania. Na nich jest to pewnie mniej widoczne po prostu:-] Wszystkie z nich mają jedną zasadniczą wadę - ogromną, sztywną i twardą sondę. Takim czymś nic nie zmierzymy niestety...

Ogólnie wszystkie mierniki tej klasy są bardzo "orientacyjne" jeśli chodzi o wskazania. Mam możliwość profi pomiarów i chciałem sobie kupić tylko coś z ciekawości do garażu żeby sobie używać tylko na swoim aucie. TGM wydawał mi się w miarę rozsądny za te pieniądze. Ale niestety nie różni się niczym od pozostałych.

Dobry miernik musi mieć przede wszystkim sondę na przewodzie, zawieszoną sprężycie o jak najmniejszej średnicy i kształcie umożliwiającym dopasowanie jej do powierzchni. Wskazanie miernika powinno być stabilne - przykładamy, pojawia się wskazanie i ani drgnie. Nie wspominam już o dokładności minimum do 1um i baaardzo ważnych powtarzalnych pomiarach. Bo po co nam miernik, który za każdym razem po przyłożeniu w tym samym miejscu pokazuje wynik o kilka um inny :thumbdown: Za dobry miernik niestety trzeba sporo zapłacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master

Wszystko co napisał Morgan, to prawda, ale ...

Zawsze jest jakieś ale. Ja zakupiłem TGM'a 2.5 i do celów czysto amatorskich, moim zdaniem, jest zupełnie wystarczający. Przy odrobinie wprawy, można uzyskać powtarzalne odczyty i z zadowalającą precyzją. Jeśli ktoś potrzebuje zmierzyć grubość lakieru, to tym miernikiem zrobi to z powodzeniem. Do rozróżnienia czy jest szpachla, czy nie, być może wystarczy wprawne oko (jak to napisał przedmówca), ale również wystarczy 'super miernik' z alledrogo po jakieś 40 zł. Jeśli jednak nasz miernik pokazuje np. 175 i wacha się o +- nawet o 5 um, to taka informacja jest zupełnie wystarczająca do amatorskich zastosowań. Jest oczywistym, że jeśli mamy nieograniczony budżet, lub zajmujemy się detailingiem zawodowo, to możemy sobie kupić coś wielokrotnie droższego i oczywiście lepszego, ale przy tym poziomie cenowym, uważam, że miernik bardzo dobrze spełnia swoje funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.