Skocz do zawartości

Flex AKU PE 150 18.0-EC & AKU XFE 15 150 18.0-EC


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Witam serdecznie,
chciałbym podzielić się z Wami pierwszymi spostrzeżeniami z testów polerek firmy Flex zasilanymi akumulatorami.
Światowa premiera miała miejsce na targach The SEMA Show a oficjalna prezentacja w Polsce odbędzie się na początku marca tego roku.
Miałem przyjemność testować prototypowe maszyny serii Cordless o symbolach Flex AKU PE 150 18.0-EC oraz Flex AKU XFE 15 150 18.0-EC.

Zanim postanowiłem pracować maszynami, zainteresowałem się akumulatorami. Ich parametrami, długością pracy, szybkością ładowania, wagą.
Elektronarzędzia Flex pracują na akumulatorach o napięciu 18v oraz pojemnościa 5Ah. Jest to konstrukcja Litowo jonowa Li-Ion. Wg producenta powinny one wystarczyć na około 45 minut ciągłej pracy. Czas ładowania ma być krótszy niż czas pracy i ma opiewać na ok 30-45 minut. Akumulatory wyposażone są w diodowy system informowania i ich poziomie naładowania.
Do zestawu dołączona jest ładowarka która wyposażona jest w wyświetlacz ciekłokrystaliczny pokazujący stopień naładowania baterii oraz czas pozostały do końca ładowania. 
Zarówno akumulatory jak i ładowarka jest kompatybilna z pozostałymi narzędziami firm Flex.

56tgrf.jpg.2d73ab87b5c7e4e54c9be295ee10ab16.jpg

sfacx.jpg.83c9cfdc11ee339ed7b7ea2c82043c90.jpg

safddas.jpg.4fc572a94c65cc535a002ce7b9540057.jpg

sgwred.jpg.3e8549a3cb90437c76c568f5f5352582.jpg

fdsa.jpg.7b6125b5c5fccb2fee1e748f9fcad786.jpg

dsfaa.jpg.d1c3cf17f54a67d1f183a50de7f49cde.jpg

sfawe.jpg.27498b8a7e27e64747efd10cac82e801.jpg

 

 

Pierwsza polerka którą postanowiłem pracować była to Flex AKU PE 150 18.0-EC.
Maszyna typowo rotacyjna.


53y65.jpg.7e8641ca467d552f7e84fb8692de5e91.jpg

vdsfvdf.jpg.6eecd419fe851d10ddba3fd704fa8cd7.jpg

Flex zaskoczył mnie zakresem obrotów jakie oferuje maszyna. W tym przypadku mamy tu 6 prędkości płynnie regulowanych od 900 do 1450/min.
Przy współpracy z pastami nowych technologii obroty wystarczające. Przy technice Slow Cut nie potrzebujemy wyższych obrotów ale potrzebujemy moc i stabilizację obrotów na wysokim poziomie. 
Nie omieszkałem tego sprawdzić. Jako, że jestem zwolennikiem pracy ww techniką, dokonałem prób czy polerka da radę.
Ku mojemu zaskoczeniu, świetnie się prowadziła mimo silnemu dociskowi i wolnych przejazdach. 
Pierwsze co od razu mi się spodobało to niesamowite wyważenie maszyny. Akumulator i większa długość w porównaniu do tradycyjnej rotacji, nie ma negatywnego wpływu na komfort pracy. 
Flexa testowałem zarówno na BP o średnicy 125mm jak i 75mm. Nie było problemu z mocą przy pracy z większym padem.
Czas pracy bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Podczas przeprowadzania testów, na jednym akumulatorze pracowałem ok 5-6 godzin. 
Oczywiście praca była przerywana.
Bardzo wygodnym rozwiązanie jest potencjometr regulacji obrotów. Można go ustawiać zarówno z jednej jak i z drugiej strony.

jkmyt.jpg.eecc6df1f04cbd1f320730fdbb98402a.jpg

 

Kolejną polerką jaką miałem możliwość testować była Flex AKU XFE 15 150 18.0-EC.
Typowa maszyna dual-action o najpopularniejszym skoku 15mm.

 

cdsawe.jpg.28530a946e82a386b3ca874e567cb157.jpg

sdfccsad.jpg.958eacd5bfe3f438fedfeca8188e7d82.jpg

wefds.jpg.efadaa1b2d562e606225bb00abeeb5a5.jpg

fsdf.jpg.8ee07242a3b22e711f6a283e7659b76d.jpg

 

System zasilania analogiczny jak w rotacji. Możemy użyć dokładnie tych samych akumulatorów i ładowarki.
Całkowicie rozładowany akumulator ładował się 42 minuty.

Budowa bardzo zbliżona do PE, głowica taka jak w tradycyjnej XFE.
Testowana polerka jest jednak dłuższa zwykłej XFE co znacznie polepsza komfort pracy. Moc również jest niższa dzięki czemu da się ją prowadzić jedną ręką ;-)
Nie wyrywa się tak jak polerka na przewód. Oczywiście nieznacznie wpływa to na jej skuteczność ale przy odpowiedniej technice pracy nie mamy z tym problemów.
Obroty w zakresie 4600-7600/min pozwalają na naprawdę skuteczną pracę. 
W maszynie zastosowano sprawdzony system odprowadzania ciepła, dzięki czemu nie mamy problemów z przegrzewaniem sie padów polerskich, ich rozklejaniem czy wręcz rozpadaniem.

cdsawe.jpg.28530a946e82a386b3ca874e567cb157.jpg

fsadcx.jpg.46456f28a4efc354145e2b94ea8f245b.jpg

fsfew.jpg.44d3cd693d950aefd9ecd0eb8ccb3739.jpg

sdfafv.jpg.c6929a1794dd214540d3d7432c1182c6.jpg


Świetnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji obrotów z dwóch stron. Dzięki temu bardzo wygodnie można nią pracować oburącz.

Poniżej jeden z pierwszych przejazdów polerką DA o symbolu  AKU XFE 15 150 18.0-EC


Podsumowując, Flex jako pierwszy proponuje nam dwie maszyny zasilane akumulatorem. Mamy możliwość wyboru maszyny rotacyjnej oraz dual-action. Teoretycznie krótki czas ciągłej pracy nie powinien stanowić problemu ponieważ jest on rekompensowany możliwością szybkiego naładowania akumulatora. Akumulatory są wymienne i można ich użyć z innymi narzędziami.
Obie maszyny są bardzo dobrze wykonane. Ich ergonomiczny kształt pozwala na bardzo komfortową pracą.
Niskie obroty mogą być wadą ale przy użyciu nowoczesnych past polerskich, maszyny świetnie dają sobie radę.
Obie maszyny mają świetny system odprowadzenia wysokiej temperatury. Nie istnieje w nich problem przegrzewania obudowy lub padów.
Rynek zapewne zweryfikuje jakie zastosowanie będą miały maszyny i do jakiej grupy użytkowników trafią.
Cena jaką zaproponuje Flex ma być bardzo konkurencyjna.
W Polsce oficjalna premiera odbędzie się na początku marca podczas eventów w których udział weźmie Renny Doyle z USA.
Również będę miał możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu z którego zapewne zdam Wam relację.

Dziękuję za uwagę i zachęcam do dyskusji.

Spoiler

 

 

cwe.jpg

gwt.jpg

sadfda.jpg

sdfvfdsv.jpg

ujrujrh.jpg

vfdsv.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będe się nia tekże bawił 13 marca ;), ciekawii mnie zastosowanie takiej maszyny przez jej krótki tak na prawde czas pracy.
Na pewno wygodniej robiło by się dachy, małe rysy u klientów czy polerowałem lampy, ale jak sam powiedziałeś rynek zdefiniuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Wiadomo jaka będzie cena samych aku ? nie mniej jednak aku to aku - co kilka lat pewnie trzeba będzie dokupować nowy. Czy to sie sprawdzi w studiach detailerskich ? wątpię. Czas pokaże - sam jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AreK napisał:

@Gozdziu23 czyli widzimy się w Warszawie:smile:

Najwidoczniej tak ;)

1 godzinę temu, Domel napisał:

Wiadomo jaka będzie cena samych aku ? nie mniej jednak aku to aku - co kilka lat pewnie trzeba będzie dokupować nowy. Czy to sie sprawdzi w studiach detailerskich ? wątpię. Czas pokaże - sam jestem ciekaw.

Chyba z 300zł a dokłądnie 299zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
3 godziny temu, KuczyBuczy napisał:

Wystarczy dokupić drugi akumulator i można pracować bez przerwy. emoji6.png

Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka
 

Arek nie wspomnial ale 2 aku beda w zestawie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bomba:good:.Jako,że auto stoi w garażu podziemnym nie mam możliwości podłączenia się. @powallachiałbym zobaczyć blokersa z tą maszyną w akcji:D Oby jej koszta nie pokonały potencjalnych chętnych.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Np dlatego że jak chciałbyś kupujesz taką maszynę za 2 klocki to wolał bym mieć ten kabel żeby nie tyrać non stop tych akumulatorów bo mają na pewno jakąś żywotność i po jakimś czasie się zużyją a najtańsze nie są lub w razie awarii aku czy ładowarki mieć alternatywę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi jeden sprzęt 

11 minut temu, hubert213 napisał:

z akumulatorem i kablem

Ja takiej maszyny nie znam ale chętnie poznam. 

Policz na szybko jaki prąd pobiera maszynka zasilana 230V , a jaki  z akumulatora 18V , potem wyobraź/policz sobie jakiej grubości musiałby być  ten np. 5m kabel  i pomyśli teraz czy obciążenie takiego kabla wiszącego przez 15h na szyi by Ci nie przeszkadzało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Co to za pomysł? Aku i kabel?

Aku maja gwarancje 3 lata. Producent gwarantuje 90% skuteczności przez Ok 700 cykli ładowania. Nie słyszałem o problemach z tym rodzajem zasilania w innych narzędziach flexa. Maszyna z aku jest inaczej wyważona. Nie czuć ciężaru baterii.

 

  • Lubię to 1
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.