Skocz do zawartości

Selaclean Ideal Vask


Eidos71

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z deklaracją, dokonałem małego sprawdzenia możliwości nowego produktu w moim arsenale: Ideal Vask norweskiej firmy Selaclean.

Tester produktu otrzymałem od polskiego dystrybutora produktów Sealclean - firmy Arrad (za co dziękuję).

Wszystkie informacje, dotyczące sposobu i proporcji stosowania, znajdziemy na etykiecie produktu:

 

IMG_0472_3.jpg

 

Zachęcony dobrymi opiniami o produkcie, już oczekując na tester, zaopatrzyłem się w większego rozmiarem brata-bliźniaka Ideal Vask, oraz w większego rozmiarem i siłą brata-kulturystę ;)

DSC_1012.jpg

 

Pochwaliłem się :biggrin:, więc czas na test.

Zgodnie z zaleceniami, rozrobiłem Ideal Vask w proporcji 1:20:

DSC_1013.jpg

 

Przez ciekawość i z wrodzonej przekory, rozrobiłem Ideal Vask z zimną wodą - wiem z doświadczenia, że w roztworze z ciepłej/bardzo ciepłej wody praktycznie każdy środek typu APC spisuje się dobrze. Chciałem się przekonać, czy zachwalany IV poradzi sobie bez wsparcia temperatury.

Teraz prośba - nie hejtujcie stanu wnętrza auta, którego wnętrze było bazą tego małego sprawdzianu (a przede wszystkim wszechobecnego piachu). Auto jest czyszczone raz w miesiącu, jednak przy przebiegach ok. 4000 km miesięcznie (jeździ praktycznie codziennie po 250-300 km), trudno jest po 2-3 tygodniach o czyste wnętrze. Wnętrze auta, po wykonanym teście, zostało ogarnięte i doprowadzone do porządku.

Działanie produktu sprawdziłem na dwóch elementach: na czarnym tworzywie wewnętrznej, dolnej listwy drzwi kierowcy, oraz na jasnym tworzywie wewnętrznym przedniego słupka.

Plastik listwy wyglądał tak:

DSC_1014.jpg

 

Czyszczenie miękką szczoteczką, oraz zimnym roztworem Ideal Vask - roztwór praktycznie się nie pienił, jednak wyraźnie było widać, że usuwa brud w tworzywa - a więc robi, co powinien.

DSC_1015.jpg

 

Skromne 50/50:

DSC_1016.jpg

 

I cały element, wraz z gumową uszczelką, po czyszczeniu i przetarciu wilgotną MF - element jeszcze wilgotny:

DSC_1017.jpg

 

A tutaj po ok. 5 minutach - element już suchy:

DSC_1022.jpg

 

Z uwagi na to, że - jak wspomniałem - samochód jest "ogarniany" co miesiąc, drugi element testowy - tworzywo przedniego, lewego słupka - nie był mocno brudny i ciężko było mi pokazać, jak działa IV na jasnym tworzywie. 

Tak wyglądał plastik przed czyszczeniem:

DSC_1018.jpg

 

A tak po oczyszczeniu jego górnej części:

DSC_1020.jpg

DSC_1021.jpg

 

Jeżeli dobrze się przyjrzeć, na zdjęciu widać trochę to, co "na żywo" widać było dobrze - różnicę między częścią oczyszczoną IV, a częścią czyszczoną ok. miesiąca temu innym APC konkurencyjnej, zachodniej firmy o nazwie na literę B... Miejsce odcięcia zaznaczyłem "mniej więcej" strzałką:

Plastik.jpg

 

Podsumowując ten krótki sprawdzian Ideal Vask - produkt robi na tworzywach to, co obiecano, że będzie robił. Duży plus za to, że świetnie działa również w roztworze z zimną wodą. Możliwości czyszczenia tapicerek materiałowych i karoserii w oprysku nie będę sprawdzał - od tego, wg mnie, są dedykowane produkty. Wczoraj sprawdzałem IV w roztworze z ciepłą wodą (prace domowe) i produkt przy czyszczeniu nim różnych powierzchni pienił się bardzo dobrze, bez użycia pianowniczki. 

Jedna uwaga (i ostrzeżenie): produkt (w rozcieńczeniu 1:20 i na pewno w niższym udziale wody) jest agresywny dla ludzkiej skóry - po kontakcie IV z odkrytą skórą dłoni, występuje jej pieczenie, oraz duże wysuszenie (generalnie nie odczuwałem takich skutków przy użyciu innych APC). Dlatego zalecam używania produktu w rękawiczkach nitrylowych. 

Acha - jeszcze jedno: od dystrybutora uzyskałem info, że APC Pro to jest ten sam produkt, co Ideal Vask - jedynie jest mocniej skoncentrowany.

Dziękuję za uwagę i przepraszam za ewentualne niedoróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki @Arrad.pl i ja mogłem użyć Ideal Vask:good:

Parę zdjęć z prac

20170719_131756.jpg

Przetarłem tylko fibrą nie używałem pędzelka

20170719_131816.jpg

Efekt :good:

20170719_131833.jpg

20170719_105705.jpg

Jak widać produkt czyści i to bardzo dobrze

20170719_105712.jpg

20170719_113138.jpg

Podsumowanie

Produkt bardzo dobry -wielozadaniowy. Dobrze się z nim pracowało, na plastikach nie zabrudzonych zbytnio wystarczyło tylko przetrzeć fibrą. 

Przy pracy z IV naszła mnie taka mała refleksja. Jest to produkt wielozadaniowy, można znaleźć wiele zastosowań np. czyszczenie skóry, tapicerki, plastików itp. Teoretycznie można by wszystkie produkty czyszczące zastąpić właśnie Ideal Vask. Plus z tego taki, że było by to praktyczne nie trzeba by było mieć tego wszystkiego tyle tych środków czyszczących. Pieniądze można by przeznaczyć w razie czego na inne środki woski dresingi. Z drugiej stronie każdy chyba lubi mieć tyle produktów, każdy do czegoś innego, poszerzać swój arsenał. Testować to cleaner do skóry to do tapicerki, plastiku - widzieć jak czyści jaki daje efekt.

Reasumując i wracając do tematu Ideal Vask to produkt moim zdaniem w dobrej cenie robiący konkret robotę. Godny polecenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dzięki @Arrad.pl dostałem możliwość sprawdzenia siły Ideal Vask. Produkt rozrobiłem w stosunku 1:3 (zgodnie z zaleceniem do czyszczenia tapicerki) z ciepłą wodą.

IMG_20171218_115200.jpg

Zdjęć z aplikacji nie posiadam niestety. Spryskałem kawałek materiału, odczekałem około 3 minut, po czym wspomogłem się szczoteczką. Produkt fajnie się spienił. Następnie zebrałem resztki piany mikrofibrą. Po wyschnięciu taki efekt:

IMG_20171218_125925.jpg

Mniej więcej w połowie widać odcięcie. Na dole czyszczone, na górze nie. Według mnie poradził sobie super i  na pewno zostanie ze mną na dłużej. Przetestuję jego działanie jeszcze w samochodzie i dam więcej fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy za opinie i zdjęcia :)

Ideal Vask ma dość szeroki wachlarz zastosowań i w zależności od stężenia może być przeznaczony do czyszczenia wielu rodzajów powierzchni.

Część osób woli mieć jeden wielozadaniowy preparat, inni wolą mieć dedykowane produkty do tapicerki, skór, kokpitów itp.

W tym momencie na rynku jest tak szeroka gama różnych środków, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę udało mi się trochę pobawić Ideal Vaskiem.

Jako że opis środka jest w pierwszym poście, to ja pozwolę sobie przejść do konkretów.

Stężenie jakie testowałem u siebie to 1:10. Produkt rozrobiony w zimnej wodzie demineralizowanej. Butelka i atomizerek od Tenzi. 

U5L1AS.jpg

 

Na pierwszy ogień idzie dobrze zapuszczona wnęka. Jako jedyna gdzieś się kiedyś ostała z zapomnienia więc najwyższa pora zrobić porządek. Jedyna obawa że stężenie może być zbyt słabe, do tak tłustych zabrudzeń.

3w4yu1.jpg

Oprysk:

uHJ0TG.jpg

 

Po odczekaniu 2-3 minut w ruch poszedł pędzelek i szczoteczka.

Finalny efekt, bez żadnych poprawek, przy tym stężeniu jest taki:

y2jwlf.jpg

Można by było miejsca w których jest więcej smaru poprawić mocniejszym stężeniem, ale to auto codzienne więc już tak zostało. 

Pod maską też znalazło się sporo syfu. Pogoda nie zachęca, ale jest co testować więc do roboty. Inspekcja:

Ozp6yC.jpg

9UesLs.jpg

sh0eeP.jpg

 

To samo stężenie (1:10). Oprysk, odczekane 2-3 minuty i jedziemy z pędzelkiem.

CLotot.jpg

fnsycI.jpg

 

Spłukiwanie mgiełką z węża ogrodowego i taki efekt:

qlmC88.jpg

5gbWhp.jpg

6GUxeV.jpg

umtH2l.jpg

 

Produkt całkiem nieźle również w tym stężeniu poradził sobie z myciem elewacji (tynk mineralny, pomalowany farbą silikonową) - mogę zamieścić zdjęcia, ale nie wiem czy to forum :) jest odpowiednie na taką zawartość. 

Produkt przy tym stężeniu jest praktycznie bezzapachowy. Przepraszam za brak 50/50 ale niestety blisko święta i bardziej trzeba było w domu sprzątać niż przy aucie dłubać. 

Dziękuję za udostępnienie produktu do testów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem na szybko zrobić test APC IDEAL VASK - akurat na przerwę międzyświąteczną mam zaplanowane prace z ultrabrudną Astrą - póki co zajmę się jej kołem, używając właśnie danego środka. 

Oto nasi bohaterowie - stopień rozcieńczenia 1:10 z ciepłą wodą + silikonowy pędzelek:

Syg6Tgl.jpg

Na stanowisku pracy:

egaHpKK.jpg

Jak widać, jest co wymywać:

pQhNbOD.jpg

Lecimy z tym środkiem:

DlqjfSN.jpg

I czekamy 3-4 minuty:

7rDTnWZ.jpg

Pędzelkowanie - brud daje się łatwo usunąć:

PKtS6BH.jpg

Środek dobrze sobie radzi z zaschniętym klejem do montażu opon - zdjęcie przed:

3TEtrXQ.jpg

I po:

yVZgjcD.jpg

Wnętrze felgi było już poniżej wszelkiej krytyki - zobaczcie jak środek sobie poradził:

DsqllGx.jpg

Szybkie płukanie "z pierwszego":

0E62oyp.jpg

Jak widać, na feldze było wiele innego brudu (smoła, osady metaliczne) które zostawiłem Vampire Liquidowi oraz Prickbortowi - jasna sprawa, inne zabrudzenia, chemia innego kalibru.

Finalne porównanie kół (mam nadzieję że widać które przed a które po):

Rn6Y8hb.jpg

x9tZlHU.jpg

 

Moje spostrzeżenia:

- zapach - jak to APC - cheminczny ale da się przeżyć,

- dozowanie - do silnych zabrudzeń deklarowane 1:10 dało radę,

- domywanie - w przypadku tak silnych zabrudzeń środek działa skutecznie.

W porównaniu do dotychczasowych APC (ADBL, ExCeDe) siła domywania jest w porządku - po Świętach porównam bezpośrednio IDEAL VASK z ww. środkami przy pracach wewnątrz auta.

Dziękuję za możliwość przeprowadzenia testu.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam panowie że jesteście odważni używając środka który jest przeznaczony do mycia np. stajni czy tam elewacji. A Wy tym czyścicie wnętrze... Nie wiem dlaczego ale ten produkt firmy Selaclean nie kojarzy mi się z detailingiem wcale.

Oczywiście każdy robi to co lubi :) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
14 godzin temu, vangsta napisał:

Jak widać, na feldze było wiele innego brudu (smoła, osady metaliczne) które zostawiłem Vampire Liquidowi oraz Prickbortowi - jasna sprawa, inne zabrudzenia, chemia innego kalibru

Cześć

Brakuje mi trochę spójności w tym teście.

To jak wygląda felga tylko po użyciu tego APC ?

Bo na końcu piszesz:

14 godzin temu, vangsta napisał:

siła domywania jest w porządku

Masz zdjecia felg tylko po APC ?

14 godzin temu, vangsta napisał:

- dozowanie - do silnych zabrudzeń deklarowane 1:10 dało radę,

- domywanie - w przypadku tak silnych zabrudzeń środek działa skutecznie

 

14 godzin temu, vangsta napisał:

Wnętrze felgi było już poniżej wszelkiej krytyki - zobaczcie jak środek sobie poradził:

No właśnie tego mi brakuje. Bo potem wspominasz ze uzywales jeszcze tarów i końcowe foty - fele jak nowe.

 

Pzd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
8 minut temu, rapmen93 napisał:

kokpit w aucie itp. to w czym problem?

w krajach skandynawskich ten produkt ma renomę coś jak w PL - Domestos albo Pufas. Tak zwany środek ostatecznej zagłady ;)

Myślę, że stąd Patryk ma wątpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel o tym nie wiedziałem, sugeruje się tym, co podaje producent. Tak czy siak u mnie na materiałowym narożniku szkód nie narobił. Ostatnio nawet zaryzykowałem uprać nim plamę po zupce dla dziecka, która powstała na fotelu. Wyczyściło elegancko, bez odbarwienia materiału ani żadnych innych szkód więc nie wiem, po co takie obawy. Generalnie to większością środków typu APC czy podobne można narobić szkód poprzez źle dobrane stężenie czy niewłaściwe użycie. Mi IV podpasował i nie mam co do niego żadnych obaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel, słuszna uwaga - celowo pominąłem zdjęcia tego etapu tak aby głównie ukazać front felgi przed/po - on (co dziwne) nie wymagał użycia deironizera/środka przeciwko smole.

Poniżej zdjęcie po nałożeniu APC oraz odzekaniu 3-4min i pędezelkowaniu:

E0T7ma6.jpg

Po pierwszym spłukaniu - widać zabrudzenia innego typu do walki z którymi nie jest przeznaczony testowany środek:

lQPfOvk.jpg

Po nałożeniu deironizera:

4bAKKoT.jpg

Po odczekaniu kilkunastu minut i spłukaniu:

Dq3kFkB.jpg

Jak widać poniżej, została jeszcze mocno tak wgryziona warstwa brudu że ww. środki (z Prickbortem włącznie) poddały się - dopiero kwas do czyszczenia aluminiowych zbiorników pozwolił na usunięcie tak silnych zabrudzeń:

ngMMAZG.jpg

Po Świętach przedstawię test działania tego APC w mocno zabrudzonej komorze silnika, wnętrzu osobówki (Astra/Bora) oraz, jeśli zdążę, podwozia samochodu (Lancer Evolution).

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideal Vask to środek o wszechstronnym zastosowaniu, w Skandynawii znany już od lat.

W zależności od rozcieńczenia można go używać do czyszczenia wnętrz samochodów, domu, dywanów, mebli, szyb, elewacji itp....

Do tej pory ani norweski producent ani my nie mieliśmy żadnych negatywnych komentarzy na temat działania Ideal Vask. 

Decyzja czy kupić jeden produkt, który można zastosować zarówno do czyszczenia samochodu i domu, czy kilka "specjalnie zaprojektowanych" produktów dedykowanych do różnych powierzchni należy już do Klienta.

My ze swojej strony staramy się przedstawić, że produkt "do wszystkiego" wcale nie musi być "do niczego".

Czy Ideal Vask to produkt detailingowy czy środek ostatecznej zagłady...hmm na to pytanie muszą już odpowiedzieć Użytkownicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem dziś do auta nieco odkurzyć, zabrałem z sobą Ideal Vask. Rozrobiłem sobie go 1:10, gdzie były brudne plastiki psiknąłem przetarłem ściereczką. Dla pewności potem ruszyłem pędzelkiem i wytarłem do sucha.

p1140804poj1p.jpg

 

p1140806knkb8.jpg

 

p114080748j8f.jpg

 

p11408097bkrp.jpg

 

Po przetarciu ściereczką 

p1140810f3kjy.jpg

p1140817vbku9.jpg

 

p1140819o2jbj.jpg

 

p1140816jyj60.jpg

 

p1140820arju0.jpg

 

Natrafiłem też na szminkę na podsufitce :/

 

p1140821ljko3.jpg

 

Mokre jeszcze.

p114082291kn5.jpg

 

p114082576ka3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz zrobiłem to prawie 2 tygodnie temu ale brak czasu spowodował ze dopiero dzisaj znalazłem czas.

Przedstawiciel firmy Ideal Vask jest z mojego miasta tak więc towar przekazał mi osobiscie. 

814615e13dad39efmed.jpg

1:3 taką proporcje zrobiłem.

W pierwszej kolejności zastosowałem produkt na dywanik. 

25b365b1319ba754med.jpg

Spryskałem, 2 minuty produkt na dywaniku, szczotką przeleciałem i ściągnęłem odkurzaczem. 

a61592c186eda271med.jpg

Produkt zrobił to co miał zrobić na dywaniku. Czas reakcji dobry bo 2 minuty. Nie używałem proszku do wypłukania. Minęło 2 tygodnie i dywanik nadal wygląda dobrze. Nic z nim się nie dzieje. Na szybki temat produkt jest dobry.

Czas na plastiki.

7de13d601c9a838cmed.jpg

032dc0301209d54dmed.jpg

 

3d4b2dc5aa1877b2med.jpg

56cbab49d6deef96med.jpg

Bagażnik, wiadomo porysowany i dużo syfu. Tu obiektywnie mówiąc jak prawie każde APC Ideal Vask zadziałał. 

Z uwagi na końcówkę apc od ADBL zakupiłem sobie po 1 litrze Ideal Vask i Ideal Vask APC

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alfa47 Poniżej obiecany test IDEAL VASK dla mycia podwozia - obiekt prac ogólnie znany :)

Stężenie 1:5 z ciepłą wodą, 10 minut leżakowania + szczotka, płukanie zimną wodą pod ciśnieniem:

DSC00039.jpg

 

Przygotówka:

DSC00057.jpg

Po demontażu nadkoli:

DSC00111.jpg

Lecimy do góry:

DSC00113.jpg
bezpłatny hosting

Po wyszorowaniu płukam zimną wodą pod ciśnieniem:

DSC00161.jpg

Efekty - wnęka nadkola:

DSC00166.jpg

Front:

DSC00167.jpg

Tył:

DSC00192.jpg
peugeot allegro

 

Wnioski: 

Dane stężenie poradziło sobie z zabrudzeniami podwozia - coprawda nie były to smary/oleje, jednak fakt iż błoto/kurz były mocno zaschnięte sprawiały że stanowiły one dobry poligon doświadczalny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odnośnie bezpieczeństwa i odwagi do stosowania Ideal Vask do czyszczenia tapicerki:

Są to filmy nagrane w Norwegii przez Detailera Monk-a. Jest to człowiek, który testuje różne produkty z różnych firm. Jak sam mówi jego kanał ma charakter informacyjny, nie reklamowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako iż Ideal Vask trochę u mnie leży to wrzucę to co mam:

Produktu nie będę opisywał, bo zostało to już zrobione. Ja używałem go w stężeniu 1:10 i z opryskiwacza, który daje mało produktu.

IZ9QsEp.jpg

 

Pierwsze na tapetę poszły plastiki na zewnątrz:

djlnDuG.jpg

SAsyhND.jpg

Jak widać poradził sobie bez problemu z solą. Dressing trzymał się całkiem długo. Ale to żadne wyzwanie.

Potem przyszedł czas na opony:

rAqjRJd.jpg

1IjratV.jpg

Po lewej Ideal Vask, po prawej adbl apc 1:10. Jak widać nie pieni się tak jak apc.

4tBt7kw.jpg

Zdjęcie nie oddaje rzeczywistości, ale apc nie usunęło do końca zabrudzeń, a ideal vask wyczyścił niemal tak dobrze jak tire and rubber cleaner.

No to teraz czas wejść pod maskę:

c5FW0NK.jpg

Po prawej apc adbl, a po lewej Ideal Vask.

3DkKx5H.jpg

Jak widać oba sobie poradziły całkiem dobrze, jednak wydaje mi się, że ideal vask dużo lepiej odtłuszcza takie rzeczy.

JYHkENh.jpgvodWh0j.jpg

Po owocnym myciu opony spróbowałem jeszcze z dywanikiem:

IFZu0GN.jpg

CWUa27f.jpg

Tu już po umyciu połowy:

j0zelRw.jpg

V5tfuCW.jpg

Jak widać czyści gumę bardzo dobrze.

 

 

Podsumowanie:

Jak dla mnie Ideal Vask jest świetny do czyszczenia bardzo brudnych samochodów, bardzo dobrze odtłuszcza, dobrze czyści gumę.

Z minusów dla mnie na pewno bardzo słaba piana, wydaje mi się, że nie da rady spienić go w pianowniczce do kokpitu albo w pianownicy PA, ale to do sprawdzenia.

No i największy minus - brak zapachu, a nawet lekko nieprzyjemna chemiczna nuta.

Ale warto mieć w garażu choćby 200ml choćby na wypadek smaru/oleju/tłuszczu w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam
Dodaje mój test meega wielkim opóźnieniem za co bardzo przepraszam ;). Dzięki @Arrad.pl miałem możliwość przetestowania produktu Ideal Vasc. Test przeprowadzałem jeszcze końcem poprzedniego roku także poślizg jest nie mały. Test chciałem wykonać na czymś innym niż ukórzone plastiki więc wleciał jasny pas bezpieczeństwa który udostępnił mi znajomy.

Armia która mi towarzyszyła:
DSC_0673.jpg

i zabieramy się do pracy:

Ideal Vasc zrobiłem w proporcji 1:5

Wyżej wspomniany pas:
DSC_0674.jpg

kleimy taśmę:
DSC_0675.jpg

i kilka strzałów na pas
DSC_0676.jpg

następnie wypracowałem środek i z racji temperatur i przyspieszenia testu wpomogłem sie jeszcze suszarą:
DSC_0677.jpg

po wysuszeniu ukazały się pierwsze efekty :)
DSC_0678.jpg
DSC_0679.jpg
DSC_0680.jpg
DSC_0683.jpg

jak dla mnie bomba ;) więc zabrałem się za resztę.
A tak pas prezentuje się w całości, zdjęcia robiłem dopiero na drugi dzień.
DSC_0698.jpg


DSC_0701.jpg

Moim zdaniem efekt zadowalający. Ciemnych kropek niestety nie byłem w stanie już usunąć.
Uważam że Ideal Vasc zostanie u mnie na dłużej i będę go używał do różnych zadań specjalnych. Nie miałem problemów przy pracy, zapach jak dla mnie nie wyczuwalny.

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.