Skocz do zawartości

Opel Astra H, 2012r, srebrny


krzygaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od jakiegoś czasu już jestem na forum i obserwowałem różne relacje z pracami nad autami – przyszedł czas kiedy postanowiłem dodać coś od siebie. Od razu zaznaczam, że pielęgnacją aut zajmuję się amatorsko-hobbistycznie. Na chwilę obecną „ogarniam” dwa auta – jakie, to widać w profilu.

Zdjęcia też może nie są jakieś ekstra – robione komórką i być może w nie najlepszym oświetleniu, ograniczenie czasowe też tu odegrało rolę także nie ma fot z każdego etapu krok po kroku.

W miniony weekend na warsztat wziąłem auto żony – Opel Astra H, 2012r, 1.6 Benzyna 115km, przebieg 143tys. Autko zakupione od mojej poprzedniej firmy w czerwcu br. i jak to w firmie nie było szczególnie pielęgnowane – myte było na myjni firmowej i o zgrozo osuszane za pomocą ściągaczki i ręczników papierowych :/ - łatwo więc sobie wyobrazić co było na lakierze. Obecnie auto służy zonie wyłącznie do dojazdów do pracy oraz na zakupy, nie jest garażowane.

Moim zadaniem podczas weekendu było wykonanie odświeżenia lakieru i zniwelowanie drobnych rysek powstałych w wyniku mycia wraz zabezpieczeniem go na zimę, założenie chlapaczy oraz inne takie „pierdoły”.

Zanim przejdę do relacji z akcji z ostatniego weekendu wrzucam parę fotek z prania wnętrza. Po zakupie auta oddałem je do prania tapicerki, ale jak zobaczyłem efekt prac za 150zł, to się wkur… :o i kupiłem Georga z postanowieniem, że zrobię to sam tak jak się należy – pranie przeprowadziłem z wykorzystaniem:

- ValetPRO Heavy Duty Carpet Cleaner - na tapicerkę pod nogami

- ADBL - Pre Spray Pro – fotele, kanapa i boczki

- ADBL - Textil Rinse – płukanie

Tak to wyglądało przed:

H3sDeygh.jpg

bBEIyrmh.jpg

L2jzbehh.jpg

Po odkurzaniu, czochraniu itd... wyszło tak:

fXNKC5Gh.jpg

UbQd2qoh.jpg

6ur70XTh.jpg

e7oqrd6h.jpg

Cp9fIC8h.jpg

Było to pierwsze pranie tapicerki w życiu ale i tak uważam, że wyszło bardzo dobrze w stosunku do stanu przed.

No dobra to teraz właściwa relacja – już wcześniej zapowiedziałem żonie, że zabieram jej auto na 3dni. Na piątek wziąłem urlop, a żonę wysłałem autobusem do/z pracy – także z racji tej niegodności efekt prac musiał być zadowalający by nie było potem zbędnego zrzędzenia :D

Na początek fotki zgromadzonego arsenału:

CUlhF6Ch.jpg

Bohater relacji w stanie nietkniętym:

ySBnKV4h.jpg

ed2wyiBh.jpg

86Y4xP2h.jpg

cMF1mQxh.jpg

wzVXtZ2h.jpg

Na początek poszła aktywna piana STROVELS Alfanol Truck z Marolexa:

hF2Zim0h.jpg

W kilka chwil po spryskaniu na oponach i relingach już zaczęła działać:

NLMbt1Kh.jpg

piOrL6Eh.jpg

3IYE7Brh.jpg

L3i5PiYh.jpg

Następnie płukanie myjką ciśnieniową:

6DYf6xvh.jpg

AwzOHqth.jpg

3a9wfMfh.jpg

Trochę asfaltu i odprysków na spodzie zderzaka:

bEzyEl2h.jpg

xGxCXzXh.jpg

Następnie przyszła kolej na pędzelkowanie zakamarków(Shiny Garage Lime APC) oraz mycie elementów gumowych(ADBL Tire and Rubber Cleaner):

vHvucoCh.jpg

2VX54EFh.jpg

Hmeerjqh.jpg

Kołpaki zdemontowane, na felgi poszedł Moje Auto Preparat do czyszczenia felg, a opony oberwały z ADBLa

VSlbbDEh.jpg

ouVGS9Xh.jpg

Kolejnym etapem było mycie na dwa wiadra szamponem Autoland Szampon aktywny(wg producenta usuwa stare woski i pasty)

dURKU0Uh.jpg

FSZ0jVph.jpg

JXr52GTh.jpg

Po osuszeniu auta pokazały się takie prezenty z żywicy:

q7tpzSvh.jpg

JBz7eAqh.jpg

Wobec powyższego do pracy wkroczył Prickbort MAC 124:

KnnTrSNh.jpg

34TkJOeh.jpg

Ponoć bezpieczny dla środowiska, ale ta mucha chyba nie czytała ulotki :?

PlsYxCvh.jpg

W międzyczasie jak działał Prickbort zająłem się kołpakami tu poszło kilka deironizatorów(QM Bloody Rim, K2 Roton, ValetPRO Dragons Breath) żeby je skutecznie doczyścić

VOcP3BUh.jpg

Następnie ponowne mycie szamponem, osuszanie i teraz przyszła kolej na deironizację w postaci SG Iron Off v3 – miał co robić, ku mojemu zaskoczeniu najbardziej krwawił na dachu.

vLsQX6Rh.jpg

Lk0p0ICh.jpg

uChymZlh.jpg

Po ok 10 minutach pędzelkowanie – w sumie chyba 3 razy takie rundy zrobiłem w odstępach po 10 min

6XdWF36.jpg

MEQfDu7.jpg

17iXQCH.jpg

1BpUwAT.jpg

Kolejne mycie i wepchnięcie do garażu celem osuszenia

p8Dwj6K.jpg

Ii4VEbt.jpg

LOnShm6.jpg

Następnie auto oraz szyby zostały wyglinkowane(ValetPRO pomarańczowa) i auto zaliczyło kolejne mycie

3SxPvwg.jpg

W sumie na tym miałem zakończyć piątek, ale stwierdziłem, że jadę dalej :ad:. Kolejnym etapem było przygotowanie auta do polerki poprzez oklejenie. Wskoczyły dwa przejazdy(Menzerna 400 oraz 2500), po każdym przejeździe wymywanie IPA – tak się prezencił lakier po 2 przejazdach

ESHnwOV.jpg

DNwbpzv.jpg

JKebceS.jpg

Na tym zakończyłem piątek.

W sobotę już o 8 zameldowałem się w garażu – przetarcie auta mikrofibrą i następnie jazda :ad: -  Menzerna 4000, IPA, cleaner Sonus Paintwork cleanser – odbicie po tym etapie:

DvSZ4G5.jpg

Oczywiście polerki nie uniknęły także klosze lamp oraz elementy chromowane(AUTOSOL Metal Polish)

Wyjazd na dwór celem dokładnego wymycia:

8Y3b9GC.jpg

9PmEgdj.jpg

ieGgU2Y.jpg

Po osuszeniu i przetarciu IPA poszła pierwsza warstwa SOFT99 Fusso Coat 12 Months Light Wax – później także i druga warstwa

TCWYz4h.jpg

5VLQDpY.jpg

Następnie na szyby na rotacji poszedł Autoglym Car Glass Polish, wymyłem IPA i później nałożyłem na nie Rain-X. Plastiki zewnętrzne i gumy zostały nasmalcowane Poorboy's World Trim Restorer, natomiast na oponach wylądował SG Back2Black TTD.

Tak auto wyglądało na koniec sobotniej walki:

P983saV.jpg

CG6VKG6.jpg

RBUDMr8.jpg

Niedzielne prace nadeszły szybciej niż się spodziewałem – nie mogłem za bardzo w nocy spać – ciągle myślałem co mi jeszcze zostało do zrobienia – w efekcie czego przebudziłem się o 3 trochę walczyłem żeby zasnąć, ale nic to nie dało – o 4 zameldowałem się w garażu :kox:. Ponieważ garaż był wychłodzony, to było za zimno na jakiekolwiek prace na lakierze – postanowiłem że założę chlapacze – zeszło mi z tym ok 2 godzin. Potem przerwa na śniadanie i kawę i ok 8 jazda dalej – ręczna polerka wewnętrznych progów, przetarcie IPA oraz nawoskowanie wewnętrznych progów i partii drzwi. Wpadłem także na pomysł aby wypolerować kołpaki :-](póki co tylko zewnętrzna część, na wiosnę spoleruję otwory wentylacyjne :mrgreen:), które także otrzymały warstwę wosku. Wosku także nie ustrzegły się tablice rejestracyjne :). Na sam koniec w garażu zrobiło się już na tyle ciepło, że powróciłem do pielęgnacji lakieru i na sam koniec jako dodatkowe zabezpieczenie na zimę nałożyłem ADBL Quick Wax – możliwe, że auto zobaczy mycie ręczne dopiero na wiosnę także nie miałem wyboru :rolleyes:.

Nadszedł w końcu czas kiedy auto mogło wyjechać z garażu

LSmCRTy.jpg

tDhv6XZ.jpg

3byr6BD.jpg

JcbHERy.jpg

x4NZinR.jpg

R60iRyn.jpg

iMdmrnp.jpg

SNsR4DUh.jpg

kZzAJmwh.jpg

yOL1DMuh.jpg

XiVD7vVh.jpg

PNtwa2ph.jpg

To by było na tyle – z osiągniętego efektu jestem bardzo zadowolony i co najważniejsze właścicielka także. Do pełni szczęścia zabrakło mi czasu na nasmalcowanie plastików wewnętrznych, ale to może zrobię dziś po pracy – o ile dam radę, bo zaczynają mi wychodzić zakwasy ;) w sumie ok 30 godzin czystej pracy mi to zajęło.

Dajcie znać jak Wam się podoba to co zrobiłem czy może gdzieś popełniłem jakiś błąd lub zrobiłem niezgodnie ze sztuką - mam nadzieję, że także niczego nie pominąłem w swojej relacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzechu23 napisał:

Czytając relacje od razu mi sie rzuciło w oczu...po zastosowaniu Prickborta jaki jest sens ponownie myć auto? Po czym zaraz wlatuje deironizer :o

Dobra teraz już nie pamiętam, czy tylko opłukałem i wysuszyłem czy umyłem jeszcze raz ;)

Wiem, że niektórzy robią mieszankę Pricka i deironizatora ale ja wolałem zapodać 2 oddzielnie zwłaszcza, że lakier wcześniej nie był zbytnio pielęgnowany no i miała być polerka więc musial być dokładnie wyczyszczony. Myślę, że ciężkiego grzechu nie popełniłem a jeżeli to tylko grzech nadgorliwości :-]

A Ty jakbyś zapodał te 2 środki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malinek - coś tam zbierała, ale nie było tego za dużo i tu są 2 rozwiązania albo dekontaminacja wszystko usunęła, albo rzeczywiście była za miękka. Niestety nie przyszło mi do głowy by sprawdzić jaką mam glinkę - jechałem tym co miałem ;). Podczas pracy wyczuwałem jakieś nierówności, z którymi sobie radziła także coś tam działała i robiła się brudna, że musiałem zagniatać.

Miałem jeszcze w zestawie clay sponge, ale jakoś nie mogę się do niej przekonać - od samego początku używałem glinki i pewnie dopóki jeszcze będę miał ją w arsenale, to gąbka będzie czekać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alexander.p - dzięki. Lektura forum nie poszła na marne ;)

Maszyna to rotacja - Power Up - kiedyś kupiłem i tak nią sobie działam na moje potrzeby wystarcza - teraz pewnie jakieś przejazdy cleanerem będzie zaliczać - no chyba, że zmienię auto :D. Miałem komplet past 400-4000 jak bawiłem się lakierem na VAGu - chyba, już ze 2 lata czekają na zużycie. Tutaj nie chciałem robić poprawek oraz stan lakieru nie był najlepszy - sporo rys po myciu. Trochę obawiałem się 400, bo Astra ma miękki lakier, ale na szczęście krzywdy jej nie zrobiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

u mnie weekend :

piątek 4h i sobota 8h spędziłem nad moim passerati srebrne B6, a propos odcieni sreberka to spektakularnej metamorfozy nie widać, z konkretów wleciało AIO ADBL po 12H QD1, rotacja na czarnej miękkiej gąbce Boll, szału nie nie zrobiłem ale coś tam siadło... cóż brak czasu

w sobotę znów rotacja i AIO A.. na pomarańczowej, będzie do zabawy Citroen C5 srebrny:D i VW Polo czarny:biggrin:

 

czas na DA:o, już mnie łapy bolą:/

 

btw. jak będę miał strasznie zajechane auto to zapraszam na robotę i pifko :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, alexander.p napisał:

btw. jak będę miał strasznie zajechane auto to zapraszam na robotę i pifko :lol:

Dzięki za zaproszenie - póki co mam na jakiś czas(pewnie do wiosny ;)) dosyć zabawy z polerkami itd... chociaż po głowie chodzi mi by w weekend na skodzine zapodać adbl qw - siedzą już 2 warstwy fusso, ale na zimę dodatkowa warstwa nie zaszkodzi :wink:

Na jedną osobę to jest w ...uj roboty i można nieźle się zajechać - dobrze, że wnętrze było ogarnięte w wakacje :cool:

Ale jakbyś kiedyś potrzebował pomocy lub miał ochotę na jakiegoś spota to daj znać.

Pzdr

 

PS - sądzę, że jak na pierwszą polerkę na tym aucie na początek można było użyć agresywniejszej glinki(niebieskiej lub żółtej) - no cóż mea culpa, że nie sprawdziłem wcześniej co mam w arsenale - wiedziałem tylko, że jakąś mam - nowe doświadczenie zebrane :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2017 o 14:44, Grzechu23 napisał:

Ja bym dał Prickbort -> chwile aż popracuje/myjka pod ciśnieniem -> deiron i ponownie myjka

A nie najlepiej na suchy lakier lub bezpośrednio na pricka jak już trochę popracuje?

 

Robota szacun! Oby tylko doceniła! :)

 

PS. Srebro jest niewdzięczne! Mój touran również czeka, ale jak wiem, nieważne ile włożysz pracy w korektę, mycie, woski itp., jasny lakier nie da tyle satysfakcji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hub  - dzięki - żona powiedziała, że się podoba - cytuję: świeci się, błyszczy na całą okolicę :biggrin:

Co do koloru, to tak kolor mało uwydatnia włożoną w jego pracę, ale plusem jest to, że mało widać na nim brudu :)

Jeżeli chodzi o dekontaminację, to zawsze stosuję na wcześniej umyty, wysuszony lakier i każdy produkt oddzielnie - no ale każdy ma swoją technikę - ważne żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzygaj zmyliło mnie myjka pod ciśnieniem -> deiron i ponownie myjka, nie wspomniałeś o suszeniu :D

6 minut temu, krzygaj napisał:

Jeżeli chodzi o dekontaminację, to zawsze stosuję na wcześniej umyty, wysuszony lakier i każdy produkt oddzielnie - no ale każdy ma swoją technikę - ważne żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Jak pisałeś, nadgorliwie, ale to również sposób!

Świetna robota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Hub napisał:

@krzygaj zmyliło mnie myjka pod ciśnieniem -> deiron i ponownie myjka, nie wspomniałeś o suszeniu :D

 

to pisał Grzechu23 :) - u mnie w relacji jest wszędzie suszenie - aż sprawdziłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2017 o 14:44, Grzechu23 napisał:

Nie no jasne ;) ciężki grzech to nie jest
Ja bym dał Prickbort -> chwile aż popracuje/myjka pod ciśnieniem -> deiron i ponownie myjka

Tak jak zrobił jest dobrze. Prickbort (jak i każdy inny odsmalacz) ciężko się wypłukuje. Z kolei ten szampon Autolandu bardzo dobrze radzi sobie z tłustymi substancjami. Bez mycia pomiędzy deiron zadziałałby słabiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michał126 napisał:

Tak jak zrobił jest dobrze. Prickbort (jak i każdy inny odsmalacz) ciężko się wypłukuje. Z kolei ten szampon Autolandu bardzo dobrze radzi sobie z tłustymi substancjami. Bez mycia pomiędzy deiron zadziałałby słabiej.

ok czyli jak wnioskuję lepsza byłaby odwrotna kolejność - deiron a potem prick? - wtedy po deironie wystarczyłoby opłukanie i wysuszenie - oczywiście pod warunkiem, że wcześniej tj przed dekontaminacją było mycie właściwe

 

PS - przedmiotowy szampon Autolandu w Auchan po 5,99zł czy 5,59zł :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety czas naglił - musiałem skończyć do 13 w niedzielę - zresztą komórką to i tak za wiele bym nie pokazał :tongue:. 4 godziny to pewnie nie, ale z jakieś 2 to raczej tak - najdłużej szło mi z pierwszym przejazdem 400 - jakoś tak ciężko mi szło. Wiadomo, że samo polerowanie to nie wszystko trzeba okleić, zdemontować to co zbędne i przeszkadza, podsuszyć tu i ówdzie, bo taśma nie trzyma - i jakoś tak ze 4 godziny wyszły z tymi wszystkimi zabiegami - oczywiście w międzyczasie suplementacja chmielem :biggrin:. Jak ktoś to robi zawodowo pewnie by się uporał z tym szybciej, ale ja robię to okazjonalnie także raczej nie mam takiej wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.