Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do pomieszczenia ?


Gibon86

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Panowie. Zwracam się do Was prośbą dobrania oświetlenia do mojego nowego warsztatu. Generalnie próbowałem sam coś wskórać ale opinii jest tyle różnych i zaprzeczających sobie nawzajem że już zgłupiałem. Inni że ledy nie dadzą dobrego oświetlenia, inni że radio będzie szumić, inni jeszcze inne rzeczy. Mój garaż ma 42 m2. 4 metry wysoki. Ściany w białym półmacie. 2 duże okna i jedno pod dachem. Ale i tak jest za mało naturalnego światła.

c3bc1fb78cb77e0cmed.jpg

4bbca9de030582bfmed.jpg

f2bb2d1f263cf398med.jpg

 

Oczywiście warsztat jest jeszcze w trakcie wykończenia ale o oświetleniu już muszę myśleć. Generalnie mój zamysł jest taki żeby a tych czterech poprzeczkach zamontować 4 lampy 2x36 ledowe. Zaznaczam że stanowisko do pracy będzie tylko jedno i to przy tej murowanej ścianie. Reszta miejsca przeznaczona na garażowanie aut. Myślałem też o oświetleniu pionowym na ścianie murowanej. Może ze cztery pojedyncze lampy. I po jednej na słupie przy bramie i na przedniej ścianie. Sam nie wiem jakie oświetlenie dobrać, jakiej barwy i gdzie. jeśli chodzi o budżet to niestety jest bieda. Nie mam kasy na oświetlenie za 1000 zł. A myślałem jeszcze o naświetlaczach w każdym rogu. Mogą się przydać. Wypatrzyłem na allegro zestaw lamp podwójnych opraw z ledami za 50 zł sztuka. 

http://allegro.pl/oprawa-hermetyczna-120-2x-swietlowka-led-promocja-i6207001042.html - oprawa z ledami za 53 zł, barwa do wyboru. czy doszukiwać sie tu kota w worku? w marketach za jedna lampe wołają około 80 zł. 

Doradzicice mi cokolwiek? Będę wdzięczny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól piszczek że odpowiem tutaj może dla innych się przyda. Polecę Ci podobnie jak koledze KeepeR. (Szkoda że nie napisał w końcu czy się zdecydował czy poszedł w coś innego).

Nie inwestuj w lampy z podanego linku. Kup oprawy na świetlówki jeśli chcesz tanio to np dicht firmy kanlux. Do tego świetlówki PILA T8 850. I nie kupuj 830,840,865.  850 ma ładną białą barwę dużo lepszą niż 840 czy 865. Takie lampy powieś w miejscu gdzie będziesz pracował. Natomiast w pozostałej części możesz wrzucić sobie ledy jednak nie wróżę im długiego działania. Chyba że zainwestujesz w coś odpowiednio kosztuję. 

Na plus świetlówek przemawia cena i moc. Natomiast ledy odpowiednich firm są bardziej żywotne. 

W przyszłości gdy świetlówki Led zostaną ulepszone możesz w prosty sposób przerobić te lampy. A na razie w miejscach w których będziesz pracował daj świetlówki. 

Oczywiście co do mocy ilości itd mogę pomóc jednak potrzebuję jakiś rysunek z wymiarami pomieszczenia oraz rozrysowaniem gdzie będziesz pracował a gdzie samochody garażował.  

Od razu przepraszam za składnie i ewentualne błędy gdyż od 24h jestem na nogach. Dobranoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to u mnie wygląda. Takie są moje pomysły. Zrobione szybko w paintcie :P sufit 4 x 2x36 barwa ciepła, ściany 7 x 1x36 barwa zimna, statyw 2x50w naświetlacz 5000k, i jeden statyw na posadzce 1x50w 5000k.sufit i sciany w oprawach hermetycznych w ledach.  

bdb270d95b6ee748med.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci napisałem. Jeśli nie chcesz wydawać kroci na oświetlenie nie instaluj lamp ledowych nad stanowiskiem pracy. Kup oprawy dicht 2x36W firmy kanlux (mają bardzo dobry stosunek ceny do jakości). Do tego świetlówki 36W T8 PILA 850. Jak tak upierasz się nad ledami z allegro to wrzuć je nad stanowisko do garażowania. Jednak z doświadczenia wiem że takie wynalazki za długo nie działają a ponadto potrafią zakłócać np radio :)

Ja na długości 7m zainstalował bym 3 oprawy nad stanowiskiem pracy. Na ścianie będą 2 czy 4 oprawy? Dobrze jest zrobić kilka sekcji żeby wszystko nie musiało palić się razem. 

Nie rozumiem dlaczego chcesz zainstalować lampę na wysokości 20cm od ziemi. Uważam że to za nisko ale niech może wypowie się ktoś jeszcze na ten temat. 

Zwróć uwagę jeszcze na to że:
Led 120cm 18W 1660 lm b.ciepła / 1720 lm b. neutralna / 1800 lm b.zimna czyli średnio 96lm/1W
Świetlówka PILA 850 120cm 36W 3350lm tu wychodzi 93lm/1W

Może te dane pomogą Ci w podjęciu decyzji. 
 

PS: Jeśli nie masz wystarczających funduszy może warto wyprowadzić przewody i część lamp dokupić w przyszłości? W najgorszym wypadku ich nie wykorzystasz ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upieram się nad ledami ze względu na oszczędności w rachunkach za prąd. Na dachu mogę mieć tylko 4 oprawy ze względu na warunki techniczne i możliwość montażu. Na ścianie chcę 4 lub 5 opraw. A dlaczego tak nisko? Na ścianie będą zamontowane 2 kaloryfery. Nie wiem jak to ze sobą pogodzić. Z początku myślałem o montażu w pionie. Teraz o poziomie pod i nad kaloryferem. Nie wiem co będzie lepsze. Nie wiem tez jakiej mocy i barwy dać na ścianę.

A co powiesz o statywie? Pasuje naswietlacz 2x50w5000lm? 

 

A co do oświetlenia wnętrza auta?

 

Teraz problem z radiem. Radio musi być. W tej chwili mam jedną żarówkę ledową i szumiące radio. I nie da się tego ogarnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak naprawdę oszczędności są znikome a przy tanich ledach myślę że żadne. Równie dobrze możesz w oprawie 2x36w zamontować tylko jedna świetlówkę. Otrzymasz taka sama ilość światła przy identycznym poborze mocy.

Dałbym w poziomie. Ale na pewno nie tak nisko. Przecież zawsze mozesz to sobie  doświetlić przenośną lampą. Co do barwy to za dużo bym nie kombinował i dał wszędzie taka samą.

Naświetlacze 50w w wielu przypadkach to tak naprawde 30 - 35. Wyniki są zawyżane. Jak już kupisz coś taniego to koniecznie wymień pastę. Często jest źle położona, slabej jakosci albo w skrajnych przypadkach wgl jej nie ma.

Wnętrze latarka czołowa + mały naswietlacz na statywie albo latarki. Musisz sam zobaczyć co najwygodniejsze dla Ciebie. 

Radio kup żarówkę osram philips itd i sprawdź czy zakłóca. Może to staję sie nudne ale winą znowu słabej jakosci ledy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak @piszczek idź w ledy :) a szczególnie w tak małą ilość i słabą jakość. Jestem ciekaw ile dołożysz źródeł światła, po kilku dniach pracy. Jak zapewne zauważyłeś ilość Lumenów robi robotę/koszty. Zapodam ci moje motto: Led świeci ale nie oświetla!!! think about this... ;) 

btw. widziałem różne hale, magazyny na ledach, ale kosztowało krocie, utrzymując standardy BHP etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odgrzewam troszeczkę temat.
Taśmy led, garaż 6x4x2,5, czy jest sens zastosowania do użytku prywatnego? Dwa-trzy auta w roku korekta, a tak to głównie standardowy zestaw pielęgnacyjny. Brak światła naturalnego, tzn. garaż bez okien. Pytam o taśmy led dlatego, że mam kilka wolny 6 metrowych i chciałem puścić dwie-trzy po długości, jest sens? Na lakierze co kolwiek będzie można zobaczyć podczas pracy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, alexander.p napisał:

non sens :/

ale jak nie masz innych to... i świeczka się przyda

Mam jedną oprawkę na 2 świetlówki zawieszoną z byle jaką świetlówką, ale wszystkie kable są na wierzchu więc dopięcie następnych świetlówek nie jest kłopotem. Taśmy LED po prostu mam pod ręką, a oprawki i świetlówki musiał bym dokupić, chociaż popatrzę dzisiaj za oprawkami w składziku, tylko pytanie czy to są te 2X36W i z trzonem G13... I pytanie następne w markecie typu Bricomarche, PSB dostanę oprawki 2x36 G13?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przegrałem bitwę o świetlówki ze względu "kosztów prądu", jedyna alternatywa jaką mam to ledowe żarówki, założone są o barwie 4100k, ale nie pamiętam jakiej mocy, są jakieś logiczne żarówki, żeby na nich pracować czy to jeszcze większy nonsens?

A jak kwestia wspomagania się halogenem? Mam LEDowy na statywie, jakiej mocy LEDowy potrzebuje, aby nadał się do czego kolwiek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nexsus napisał:

Niestety przegrałem bitwę o świetlówki ze względu "kosztów prądu", jedyna alternatywa jaką mam to ledowe żarówki, założone są o barwie 4100k, ale nie pamiętam jakiej mocy, są jakieś logiczne żarówki, żeby na nich pracować czy to jeszcze większy nonsens?

A jak kwestia wspomagania się halogenem? Mam LEDowy na statywie, jakiej mocy LEDowy potrzebuje, aby nadał się do czego kolwiek ? 

Ja mam 16W ale to jest dobre do miejscowego doświetlenia.  Też mam na razie wszystko na żarówkach, bo dopiero wiosną zacznę uzbrajać nowy garaż, ale powiem tak, pracowałem kilka godzin u kolegi, który ma świetlówki i to jest nie zastąpione, koszty prądu można jakoś przeżyć, a przyjemność z pracy przy dobrym świetle jest bezcenne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

co sądzicie o takim zestawie? warto kupić, czy w tej cenie można wyrwać coś lepszego, albo podobny zestaw mieć taniej?

oświetlenie ma służyć przy korekcie, nakładaniu i docieraniu cleanerów/wosków 

cena na popularnym portalu 179PLN

NAŚWIETLACZ LED 2x50W NA STATYWIE HALOGEN STOJAK

c3fdf61c432b937d00d1f128138c 

Dane techniczne statyw:

Materiał: Metal / tworzywo sztuczne 

Kolor: Żółty/czarny

Wymiary: 495mm / 1750mm / 550mm

Regulacja kąta pochylenia: Tak

Regulacja kąta obrotu ramienia : do 360°

Dane techniczne naświetlacza:

Moc: 50W

Barwa światła: ciepły / zimny biały

Ilość diod: 56 

Rodzaj diod: SMD

Temperatura barwowa: 4000K/6500K

Strumień światła: 3750lm

Klasa szczelności: IP65

Natychmiast rozświetlany

Nie pobiera dodatkowej energii przy starcie

Zasilanie: AC200-264V 50/60Hz

Zastosowanie: Wewnętrzne/Zewnętrzne

Mocowanie: Uchwyt znajdujący się w komplecie

Kolor obudowy: Czarny

Materiał obudowy: Obudowa ze stopu aluminium, szkło hartowane

PF > 0.92

Współczynnik CRI: |} 80

Kąt świecenia: 120°

Temperatura pracy: -40 + 40°C

Wymiary: 220 x 165 x 40 mm

Certyfikaty: CE, RoHS 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Potrzebuję porady. Garaż 6,5x6,5 w środku czyli 42,25 m2. Garaż wysoki ponieważ będzie podnośnik nożycowy podposadzkowy(płaska podłoga). Nie mogę zamontować lamp wiszących ze względu na podnośnik( chyba że niesymetrycznie po lewej stronie warsztatu gdzie nie będzie podnośnika). Wysokość ścian bocznych 3m.

Myśłałem o zamontowaniu dobrych opraw podwójnych na ścianach bocznych tj:

- lewa ściana- patrząc od frontu garażu ( 3 x podwójna oprawa z dobrą świetlówką )

- ściana tylna ( tak samo)

- ściana prawa na której są drzwi i okno ( 2 x świetlówka podwójna - jedna za oknem przy ścianie tylnej i jedna nad drzwiami)

- na ścianie wiazdowej nic nie będzie bo jest brama 5 x 2,8 m

Załączam fotki żeby można było zerknąć. Przepraszam za bałagan :)

Będę wdzięczny za uwagi i rady. Nie mam pojęcia na jakiej wysokości te świetlówki wieszać - 2m ? Aha, jakby ktoś się zastanawiał czemu tak dziwnie rozwiązany dach i wystające ściany tył i lewy bok ( garaż stoi w rogu działki - po granicy)

IMG_20180310_124844.jpg

IMG_20180310_124905.jpg
IMG_20180310_124909.jpg
IMG_20180310_124920.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi bardziej odpowiada pionowy montaż lamp na ścianach kilka centów od ziemi. planujesz podbitkę na sufit?

wysokość od ziemi to taka żebyś np wiadrem , odkurzaczem nie zbił oprawy.A na sufit jakieś oprawy przyczepisz bezpośrednio do krokwi.

garage do stricte mechaniki czy auto detailing? 

mini kanał wykopany. a jakieś odpływy na wodę? separator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionowo wydaje się mało praktycznie, ale może rzeczywiście lepiej ze względu na światło na wysokości boków auta.

Ten mini kanał to są 2 kanały na nożyce od podnośnika który będzie się chował w ziemię. Drugiego nie widać za przyczepką. W obu są odpływy. Dodatkowo jeden odpływ przy wjeździe i posadzka pochylona ku wjazdowi.

Garaż do mechaniki i do detailingu. Lubię sam grzebać przy swoich autach.

Podbitką będzie pewnie ,ale to nie priorytet teraz. Jak tylko pogoda się polepszy będzie wylany beton zacierany i żywica na to plus montaż bramy, podnośnika.

 

Chyba najrozsądniej będzie kupić w stacjonarnym jakimś sklepie i potestować. Jeśli pionowe to raczej lepiej gęściej ale pojedyńcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Castoramie znalazłem oprawy na promocji - 39 zł za 2x36W. Kupiłem 8 sztuk. Porównałem je w sklepie w oprawami DIALL 2 x droższą prawie i różnica polega jedynie na zatrzaskach ( 2 więcej). Sprzedawcy też twierdzą że nie warto dopłacać. Czy Waszym zdaniem takie tanie oprawy warto brać pod uwagę? Czy macie jakieś doświadczenia z tego typu oprawami?

https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/oswietlenie-techniczne/oprawy-swietlowkowe-techniczne/oprawa-hermetyczna-2-x-36-w-ip65.html#search-product

Aha, i czy warto brać te świetlówki Graphica czy może Osram?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem 8 sztuk. Teraz sie zastanawiam czy brać te Philipsy Graphica 950 bo to będzie 16 sztuk więc różnica między zwykłą 850 znaczna. Jeśli warto to dopłacę. Masz jakieś doświadczenie w tym temacie Aleksander?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, 

Przejrzałem sobie temat pod kątem dostosowania oświetlania miejsca pracy i raczej będę się skłaniał w kierunku "typowych" jarzeniówek T8 36W, gdyż z tego co tutaj wyczytałem LED'y to jeszcze kosztowny temat (szczególnie, jeśli nie chcemy mieć tandety), a oszczędności czy większa wydajność nie są wcale aż tak duże (patrząc na różnice w koszcie zakupu).

Chciałem się poradzić jak najlepiej "skonfigurować" światło w warsztacie o wymiarach 10m x 5m (wys. 3,5m). Chciałbym przy tym sobie wydzielić (i w jakiś sensowny sposób oddzielić) tam taką przestrzeń warsztatowo-magazynową (myślałem o pow. 3mx5m), pozostawiając "detailingowe" miejsce pracy o wym. 7m x 5m. 

Rozważam umieszczenie 4 świetlówek T8 2x36W w oprawie rastrowej (warto zastosować obudowy rastrowe?) nad przestrzenią detailingową oraz 2 świetlówek T8 2x18W w przestrzeni warsztatowej. Dodatkowo w miejscu przeznaczonym do detailingu chciałbym umieścić kilka pojedynczych T8 (18W lub 36W) w zwykłej oprawie, zamocowanych pionowo - biegnących na obu podłużnych ścianach garażu. Mam w związku z tym kilka pytań: 

- czy faktycznie nadal nie warto iść w LED'owe T8 (spotkałem się z opiniami, że póki co ma to sens tylko przy drogich lampach - a te tańsze szybko padają, dodatkowo zakłócając radioobiorniki) i ewentualnie od jakich kwot zaczynają się takie sensowne? 

- czy 4 świetlówki T8 2x36W na suficie nad przestrzenią detailingową to będzie za dużo, mało czy w sam raz (chętnie posłucham uwag) 

- czy pionowe, pojedyncze świetlówki powinny być mocy 18W czy 36W (oraz podobnie jak z 2x36W - próbować iść w ledy czy nie kombinować i zostać przy tradycyjnych jarzeniówkach) oraz jakich odstępach od siebie należy je montować bo właściwie wykorzystać strumień światła

 

Powierzchnie pracy aut (i ewentualnie też wnętrze pojazdów) chciałbym doświetlać lampami MH 150W i MH 70W na osobnych statywach, zastanawiam się także czy to tego nie dobrać jeszcze dwóch naświetlaczy LED 50W/100W (jednej neutralnej, drugiej chłodnej) - gdyż takie zmieszanie rodzaju świateł i ich temperatur barwowych mogłoby dobrze uzupełnić spektrum światła - dając przy tym sporą opcję "manewrowania" lampami.

Tu znów pytanie - które z tych ledowych naświetlaczy (50W lub 100W?) warto brać pod uwagę i od jakich kwot zaczynają się takie "sensowne" (choć z tego co wyczytałem tu w tym temacie, raczej i tak wszystkie /oprócz bardzo drogich/ będą wymagały rozebrania i poprawiania "chłodzenia" z właściwym przygotowaniem powierzchni położeniem pasty termicznej), niepowodujące zakłóceń i zapewniających względnie bezproblemowe użytkowanie. Chyba, żeby całkowicie odpuścić naświetlacze LED i pozostać przy dwóch MH?

Jeśli chodzi o budżet, to nie muszę tego koniecznie zrobić jak najtańszym i najbardziej dziadowskim sposobem - ale nie jest też tak, że "cena nie gra roli" i mogę wydać na światło 3tys zł. 

Z góry dziękuję za pomoc i ewentualne podpowiedzi lub sugestie dotyczące opcji i konfiguracji. Przy okazji Wesołych Świąt i wysokich połysków całej bandzie K.A. ;)

Pozdrowienia,

e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nikt nie jest w stanie niczego podpowiedzieć jeśli chodzi o konfigurację światła oraz jaki obszar pokrywa T8 2x36W / ile ich potrzeba mieć (poza Metalohalogenami na statywach + dodatkowych naświetlaczach LED umieszczonych na ścianach, doświetlających "boki" auta)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.03.2018 o 21:37, PROPER napisał:

Wziąłem 8 sztuk. Teraz sie zastanawiam czy brać te Philipsy Graphica 950 bo to będzie 16 sztuk więc różnica między zwykłą 850 znaczna. Jeśli warto to dopłacę. Masz jakieś doświadczenie w tym temacie Aleksander?

Bierz 850. 950 charakteryzują się lepszym odwzorowaniem barw jednak przy Twoich potrzebach 850 sprawdzą sie idealnie. 950 pasują bardziej do mieszalni kolorów lakierni itd gdzie to odwzorowanie jest bardziej potrzebne. 

Lepiej będzie częściej wymieniać swietlowkę niż katować latami i tracić na jakości światła.

Oczywiście mozemy się przescigac w argumentach dlaczego warto bądź nie dopłacić. Jednak okaże się to zbyteczne bo ile osób tyle opini. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.