Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do pomieszczenia ?


Gibon86

Rekomendowane odpowiedzi

Witka. Trafił mi się do wynajęcia fajny lokal w centrum miasta. Jedynie co mi przyszło do głowy to zrobic tam myjnie parową (kłopot z pozwoleniami na zwykłą), auto kosmetykę i konserwację podwozia. Jak stanowisko na konserwacje będzie wolne to będę je ,,wypozyczał'' jak ktoś będzie chętny powiedzmy za 15 zł godzine. Problem jest taki że jak widac na zdjęciach jest tam dosyc kiepskie oświetlenie. Jakie według was lampy najlepiej tam dac i jak je umieścic? Mój pomysł jest taki żeby nad autem wyspawac (powiedzmy na wysokośc 2,3m) taki jakby kwadrat i poprzyczepiac do niego świetlówki. Co myślicie o tym? Świetlówki czy może coś innego? Doświetlone muszę miec jedno stanowisko. Zależy mi na dobrym stosunku cena/ moc światła/ koszt energii

59442a5c0faaa_SDC117725050.JPG.66aedd085136f6172804385265f9a4ce.JPG

59442a5c134d9_SDC11769505050.JPG.325281dd9a1fa83eb2071abc3fc01a07.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało prądu biorą lampy wyładowcze np.metalohalogenkowe. 150w da ci mniej więcej tyle co 500 750 halogenu. mam taką lampę. sam zrobiłem. są też do nich oprawy hermetyczne.

http://www.luxmarket.pl/kategoria/naswi ... acze%2C+/1

http://www.luxmarket.pl/kategoria/lampy-wyladowcze/1

 

Barwa i temperatura światła jest super. cena jest wyższa niż halogenów, ale wiele lepiej oddają barwę lakieru niż świetlówki (tyle samo prądu. Poza tym nie męczą i lubią długo świecić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał świetlówki ale wyżej niż proponujesz, tak z pół metra wyżej niż wysokość bramy wjazdowej. Wyobraź sobie auto, duże, ledwo wchodzi w bramę, chcesz myć a 20cm nad bramą masz lampę? bez sensu. daj je wysoko ale więcej, metahalogeny daj na halopaku( albo lepiej na jakiś kółkach) i będzie super:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sodowa to wydaje mi się że troszke za żółty kolor daje ale nie jestem pewien. Kiedyś taka miałem i strasznie źółty kolor dawała. Co do lamp to chyba wezmę świetlówki. Myślałem o takich w obudowie rastrowej bo podobno dużo więcej światła daje i tak nie rozprasza. Mariusz ile lamp metalohalogenowych polecałbys zamontowac? Nie chce dawac na statywach bo ktoś jeszcze potrąci, spadnie na auto i kłopot. Co do światła to zależi mi żeby wszystkie niedociągnięcia np. niedomyte szyby było dobrze widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki, które będą na tej ramie nad smaochodem będą skierowane troszke w dół tak żeby ładnie wnętrze doświetlic. Myślałem też żeby zrobic duży statyw (na kółkach) ok 3-4 metry i zabudowac jego świetlówkami (chyba to sobie jednak odpuszczę). Ważne żeby było to stabilne. Do światła tak się przyczepiłem ponieważ często auto dobrze wygląda w warsztacie a jak wyjedzie na słońce to dużo wychodzi. Jeszcze jedno. Co myślicie żeby ściany na biało przemalowac (podobno lepiej odbijają światło). I tak i tak musze je odmalowac tylko troszke więcej farby by poszło gdybym kolor zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gibon86, Myślę, że jedna 150 na stronę stanowiska w zupełności wystarczy. dają bardzo fajne światło po rozgrzaniu. Sodówki moim zdaniem za żółte. jeśli lokal masz na dłużej warto zamontować je na stelażu ściennym z regulacją wysokości-oprawa ma regulację kąta świecenia. :)

 

[ Dodano: 14 Marzec 2010, 12:57 ]

Ja mam takie:

http://www.luxmarket.pl/asortyment/apol ... -asym/1125

http://www.luxmarket.pl/asortyment/osra ... rball/2837

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem nox i chyba będę nad tym myślał. A wogóle myślicie że co jest na ścianie emulsja czy olejna bo nie chce mi się tam jechac specjalnie sprawdzac? Jak dla mnie emulsja bo jakoś matowo wygląda ale nie jestem pewien. Co do waszych porad to zrobię tak jak Mariusz poleca czyli mh. Na strone 2x150w bo 70w troszke mało moze sie okazac.Przy 4x150 będzie brac tyko 600w a powinngo byc bardzo jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam podłączam się pod temat. Mam garaż wielkości 5x7m wysokość najniższej ściany 2,5m no i chciał bym go dobrze pościelić.Aktualnie mam 3 świetlówki, jedna u góry a dwie pozostałem na bocznych ścianach i jest to za mało. Myślałem nad tymi metalohalogenami ale od dosyć drogie :/ . Może coś mi podpowiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukas93cs, powiem tak mam garaż 6x6 i wiszące w miejscu jak stoi auto to nad nim 3sztuki jarzeniówek do tego z przodu i z tyłu po 1 na ścianie więc 5sztuk podwójnych 120cm i jest już dobrze, ale chętnie dorzuciłbym jeszcze przynajmniej po 1sztuce na prawo i lewo.

Do pracy nad lakierem wystarcza, ale środek to trzeba doświetlać.

 

Tak to wygląda:

p1050184.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie 4 x oprawa(2x 36w hermetyczna) na suficie + 2 x oprawa (2x 36w hermetyczna) ma frontowej ścianie.

Uważam, że jest to w zupełności wystarczające.

Frontowe lampy dobrze oświetlają wnętrze.

Dodatkowo często wystarcza sama góra lub sam przód dzięki czemu oszczędzam prąd.

Oczywiście do korekty wspieram się halogenem 1x150W lub 2x150W

Do zdjęć lampa fotograficzna 1000W z wentylatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na halogenach typu J118 czyli do mocy 150w i do takiego halogenu wsadzić Żarówka energooszczędna R7s 30W J118

 

Mam w ofercie podobne żarówki ale 24W=120W. Znajomy mechanik ma jedną do oświetlenia komory silnika. Świeci się ona dziennie około 8 godzin i zauważyłem, że po niedługim czasie świetlówka zaczęła się wypalać. Poza tym do zwykłej oprawy taka żarówka energooszczędna raczej nie wejdzie.

 

 

Napiszę raz jeszcze...

 

Na chwilę obecną nie ma lampy, która zastąpi oprawę świetlówkową, biorąc pod uwagę cenę lampy oraz ilość światła. Na wysokość do około 5 metrów należy stosować oprawy świetlówkowe. W zależności od wielkości pomieszczenia może to być oprawa 2x26W lub 2x58W. Oczywiście można też stosować lampy 1x36W lub 1x58W na ścianach bocznych do doświetlenia wnętrza.

 

Do oświetlenia wnętrza można również zastosować zwykły halogen, który nie będzie jednak (dla profesjonalistów) wystarczający do korekty lakieru. Wtedy poloecam kupić metalohalogen o odpowiedniej barwie światła (np. 5600K), który jest droższy ale da o wiele więcej światła.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja zostaje przy starych i nie zastąpionych świetlówkach.Dzięki za podpowiedzi bo kombinowałem i w sumie nie potrzebnie :wallbash:

I kupiłem 3 szt belka bez obudowy na boczne ściany a na sufit dam 2szt które już miałem w obudowie, wszystkie lampy 2x36w

A wyszło to tak

dsc02934u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.